"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji Krem İsimleri, Kullanım Kuralları ve Faydaları Nelerdir?

Çeşitli nedenlerle meydana gelen, vücudun kızarıklık, kaşıntı, kabarıklık ve hassasiyet gibi belirti göstermesiyle ortaya çıkan durumda, hekim istemiyle tedavi amaçlı alerji kremleri kullanılır. Bu durumda uzman tavsiyesi ile bu ilaçlar kullanılmalıdır.

Alerji Tedavisinde Kullanılan Kremler

Günümüzde birçok alerji çeşidi mevcut olup, bu alerjilerden korunmak ve kurtulmak için çeşitli ilaç ve kremler mevcuttur. Bu ilaçların faydaları, özellikleri ve yararları kişiden kişiye değişmektedir. Alerji durumunda önerilen ve doktor tarafından yazılan ilaç ve kremler nelerdir?

Fenistil jel; çeşitli nedenlerle ortaya çıkan alerji ve kaşıntı durumlarında, tedavi amaçlı kullanılır. Açık yaraların kullanımı için uygun değildir. Yüzeysel yanıkların tedavisinde de faydalıdır. Sorunlu bölgenin üzerine ince tabaka şeklinde sürülür. Uygulamadan 30-45 dakika sonra acıyı ve kaşıntıyı azaltır.

Dermovate krem; daha çok döküntülü cilt hastalıklarında tedavi edici olarak kullanılır. Kremi, sedef hastalığı, egzama gibi deride kabarıklık, şişlik ve kızarıklık görüldüğü durumlarda, hekim kontrolünde kullanmalısınız. Hastalıklı bölgeye ince tabaka halinde sürülerek kullanılır. Cildinizin kuru ve temiz olduğundan emin olmalısınız. Genital bölgelerde ve uçuk gibi virüs sebepli hastalıkların olduğu durumlarda kullanımı uygun değildir.

Momecon krem; iltihaplı deri hastalıklarında meydana gelen kaşıntı, kabarıklık ve şişlik için kullanılır. Mevcut iltihap görünümü ortadan kaldırır. Kızarıklığın olduğu bölgenin temiz ve kuru olduğundan emin olduktan sonra üzerine sürebilirsiniz. Baş derisi, bacak ve diz bölgesi kalın deri bölgelerinin hastalıklarında kullanılır. İlacın etken maddesine karşı alerji riskiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız.

Stilex jel; küçük böcek ısırmaları, güneş yanığı ve birinci dereceden yanıkların tedavisinde kullanılır. Anestezik etkiye sahip olduğu için, bölgede uyuşukluk yaparak ağrının azalmasına yardımcı olur. Günde bir kaç defa, lezyonlu bölgeye ince tabaka halinde sürülür. 7 günden fazla kullanımı uygun değildir.

Stilex Jel İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Göz ve ağızla temasından kesinlikle kaçınmalısınız. Temas halinde bölgeyi bol su ile yıkamalısınız.
  • Hamilelik durumu olanlar için, mutlaka hekime başvurmanız gerekmektedir.
  • Kremi 7 gün kullanmanıza rağmen bir iyileşme gerçekleşmediyse, tedaviyi bırakıp hekime danışmalısınız.

Pruzon krem; özellikle bebek pişiklerinde, kortizon kullanmak istemeyen annelerin tercih ettiği bir kremdir. İçerisinde doğal kortizon diye bilinen meyan kökü bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan çinko oksit ile, hücre yenilemesine yardımcı olur. Her türlü kaşıntı belirtisi olan alerji durumlarında kullanılabilir. Mevcut bölgeye günde 3-4 defa ince bir tabaka halinde sürülmesi uygundur.

Hametan krem; hafif cilt yanıkları, pişikler ve sürtünmeden oluşan tahrişlerin tedavisi için kullanılır. Kuru ciltlerin nemlenmesine yardımcı olur. Bu sebeple çatlaklar için de kullanılmaktadır. Kremi, temiz ve kuru cildinize, ince tabaka halinde sürüp cilde iyice yedirmelisiniz.

Ketoral krem; ayak ve parmak arası mantarlarında, saçlı derinin mantar nedeniyle oluşturduğu döküntülü hastalıklarda ve diğer mantar enfeksiyonlarında tedavi amaçlı kullanılır. Mevcut mantar enfeksiyonunun diğer bölgelere yayılmasını engeller. Mantar enfeksiyonundan kaynaklanan alerji belirtilerini ortadan kaldırır. Kremi mantarlı alana uyguladıktan sonra, 30 dakika boyunca bölgeyi kuru tutmalısınız.

Travazol krem; derinin ciddi iltihaplı ve mantarlı enfeksiyonlarında tedavi için kullanılır. İltihabı ve alerji belirtileri olan kızarıklık, kaşıntı gibi durumları önler. Hekim önerisi dahilinde, günde 3 veya 4 kez cilde sürülerek uygulanır.

Travazol Krem İçin Bilinmesi Gerekenler

Virüs kaynaklı herhangi bir hastalık durumunda ve aşı sonrası kullanımı kesinlikle önerilmez. Sürülen bölgenin hava alması sağlanmalı, üzeri kesinlikle kapatılmamalıdır.

Thıocilline krem; göğüs ucu çatlakları, bakterilerin neden olduğu enfeksiyon durumlarının tedavisi için kullanılan, antibiyotik içerikli bir kremdir. Kremi, göğüs ucu çatlaklarında kullanan anneler, bebeklerini emzirmeden önce mutlaka göğüs ucunu temizlemelidir. Günde bir kaç kez sürülmesi uygundur.

Expigment krem; alerji durumları yada güneş nedeniyle vücutta oluşan lekelerin giderilmesinde kullanılır. Çilleri yok etmesi açısından mucizevi leke kremi olarak adlandırılır. Sadece lekeli bölgeye sürülmesi gerekir. Hekim kontrolünde ve önerisi dahilinde kullanılması uygundur.

Madecassol krem; sivilce izi, hafif yanıklar gibi cilt lekelerinin giderilmesinde hücre yenilemesini sağlayarak iyileşme göstermektedir. Bu özelliği nedeniyle kremi, cilt bakımında da kullananlar vardır. Sorunlu bölgeye günde 3 kez sürülmesi uygundur.

Faydalarından ve nasıl kullanıldığından bahsettiğimiz alerji krem isimleri, tamamen tıbbı amaçlı tedavilerde kullanılmakta ve eczanelerde satılmaktadır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle