"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Güneş Alerjisi Kremi Özellikleri ve Uygulama Yöntemi

Güneşe direk maruz kalmak çok ciddi yanıklara sebep olabilir. Bunun için güneş kremi kullanmak gerekir. Ancak güneş kremi seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Her güneş kremi alınmamalıdır. Çünkü vücutta alerji yapabilmektedir.

Güneş Alerjisi Sebepleri Nelerdir

Hemen hemen herkesin başına gelebilen güneşe çok fazla maruz kalındığı ve herhangi bir anti korunma  durumlarında kaşıntı olarak ortaya çıkan bir alerji türüdür. Havalar ısınmaya başlamasıyla birlikte tatil hayalleri de başlar. Uzun kış maratonundan sonra bahar mevsiminden itibaren yaz tatili hayalleri, nereye gidileceği, hangi denize girileceği, nerede kalınacağı gibi planlar ve rezervasyonlar yapılır.

Güneşe özlem tüm kış boyunca yaşanan bir durumdur fakat eğer alerjisi varsa tatiller katlanılmaz bir hal alır. Normalde bronzlaşmayı planlarken kıpkırmızı olmuş bir ciltler görmek  her zaman olası bir durumdur ve insanların kabusudur.  Güneş alerjisi için birçok sebep vardır;

  • Güneşe çok fazla maruz kalmak
  • Genetik faktörler
  • Bazı ilaçları kullanırken güneşe maruz kalmak

Bu gibi durumlarda güneş yanıklarından kurtulmanız mümkün değildir. Bu tarz belirtileri sık sık yaşayan  insanların yanından ayıramayacakları bir tek ürün vardır ki o da güneş kremleridir.  Güneş kremi seçiminde cilt yapınız oldukça önemlidir.

Markası da göz önünde bulundurulması gereken bir durumdur. Cilt bakımı ürünlerinde bilinmeyen markaların kullanımı büyük sorunlara sebep olabilir bu nedenle maddi açıdan ucuz olan ürünlerin tercih edilmemesi  gerekir ki sonradan olumsuzluklara sebebiyet vermesin.

Güneş Kremi Markaların Seçimi Önemli Mi?

Cilt için kullanılan ürünler için uzun araştırmalar, tavsiyeler almak, gerekirse bir doktora danışmak gerekir. Yanlış kullanılan ürün yüzünden  kaşıntı, kızarma, yanma gibi daha kötü sonuçlar doğurabilir ve sizi daha farklı tedavilere mecbur bırakabilir. Birçok insanla karşılaşmışızdır \”güneş kremi alerji yaptı\” diyen. Bu nedenle cilt yapısına göre krem seçimi oldukça önemlidir.

  • 1) Lancaster
  • 2) Clinique
  • 3) La Roche-Posay
  • 4) Avene
  • 5) Sebamed
  • 6) Bioderma

Bu markaların yanı sıra o kadar çok marka var ki fakat hepsi etkili ve güvenilir değildir. Kullanılan kremlerin anti kortizonlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü kortizon içeren ürünler cilt problemlerine, morarmalara, anti akne için ve daha bir sürü rahatsızlıklara karşı cildi korumaktadır.

Bu tür markalar internet sitelerinden ulaşılabileceği gibi güvenilir kozmetik dükkanlarından ya da eczanelerden temin edilebilir. Ürünlerin orijinal olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekir çünkü bazı markaların çakmaları oluşturulabilmekte ve malzemeler oldukça kötü olabilmekte.

Bu ürünlerin orijinalleri oldukça pahalı olabilmektedir fakat cilt problemlerine maruz kalmamak amaçlı bir iki defaya mahsus paralar harcanabilir ve iç rahatlığıyla kullanılabilir. Güneş kremi alerji yaptı ise mutlaka alırken içeriğine bakılarak seçim yapılmalıdır.

Krem Özellikleri

Yaz mevsimlerinde herkesin yanmadan bronzlaşabilmek için krem arayışı içerisine girdiğini biliyoruz. Bu tarz krem kullanımı yanmaktan koruyor olabilir fakat bazı zararları da vardır ciltleri etkileyen. Öncelikle güneş kremleri artık herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Alerjisi olanlar alerjinin belirtileri olan kaşıntı, yanma, kızarma gibi sorunlardan korunmak amaçlı kullanıyor fakat alerjisi olmayanlar kullanırken aynı zamanda ciltlerinin neye maruz kaldığını bilmiyorlar.

Bu krem türleri içinde SPF dediğimiz açılımı Sun Protection Factor türkçesi ile Güneş Koruma Faktörü vardır. Bu SPF numaralarla kaç kat koruduğunu belirtmektedir. Örneğin 15 SPF`ye göre 50 SPF daha fazla korumaktadır. Cildinizin hassaslığına göre bu özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Bu krem türlerinin çoğu UVB koruması içerir fakat cilde zarar veren UVA ışınlarından korunmak için de krem anti UVB ve UVA  olmalıdır. Bazı kremler de waterproof dediğimiz su geçirmez özelliğine sahiptir bu kulağa hoş gelse de cilt gözeneklerini kapaması yönüyle zararlıdır. Bu nedenlerden dolayı ürünü alırken dikkatli olunması gerekir.

Diğer Alerji Belirtileri

Ayrıca bir ürünü satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir şey güneş alerjisi için krem alerjik ciltler için güneş kremi kavramlarının aynı olmadığıdır. Alerjik ciltler bir şeye karşı hassas cilt demektir bu nedenle kremlerin içinde nelerin bulunduğuna da dikkat edilmelidir ki cildimizin başka bir şeye daha alerjisi varsa onu da tetiklemiş olmayalım.

Diğer şeylere cildin alerjisi olduğu anlamak için de alerji testleri yapılabilir herhangi bir durumda ciltteki belirtileri dikkate almak gerekir. bu durum genelde kaşıntı olarak ortaya çıkar. Vücudun herhangi yerinde kaşıntı oluyorsa ve bu durum aşırı derecede meydana gelirse kesinlikle doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu belirtileri hafife olmak sonradan daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Güneş ışınları sonucu belirtileri en önemlilerindendir. Çünkü kaşıntı aşırı hal aldığında cilt kanserlerine kadar yol açabilmektedir.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle

Gülhan

15 yaşından beri güneş allerjim var, çilli ve hassas cilde sahibim. Pizz Buin markasının güneş allerjisi olanlar için güneş kremi ile tanıştığımdan beri allerji olmadım. kesinlikle tavsiye ederim. tabii bu ürünü kullansanız bile öğle saatlerinde güneşte kesinlikle kalmamanızı ve sık sık kremi yenilemenizi öneririm.