"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Güneş Alerjisi Kaşıntısı Nasıl Geçer? Bitkisel Çözümü ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Güneş alerjisi, güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı ciltte genellikle kaşıntı, kırmızı döküntüler meydana getiren durumdur. Güneş zehirlenmesi olarak da bilinen polimorf ışık reaksiyonu denilmektedir.

Güneş Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Havaların ısınmaya başlamasıyla insanlar kendilerini dışarı atmaktadır. Tatili dört gözle bekleyerek rezervasyonlarını yapmaktadırlar. Tek beklentileri denize girip, dinlenmek ve bunların yanında bronzlaşmaktır. Güneşin altında vakit geçirmeyi sevmeyen kimse yoktur belki de. Fakat güneşte çok fazla durduklarında ciltte yanıklara maruz kalabiliyorlar ya da alerjileri olabilmektedir. Güneşe alerjisi olan kişilerin ciltlerinde şu gibi durumlar meydana gelmektedir.

  • Kızarıklık ya da ağrı
  • Üzerinde çatlaklar oluşan yumrular
  • Kabuklanma, çatlama ve kanama
  • Kabarcıklar ya da kurdeşen oluşumu

Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında alerjiniz olduğunu anlamanız mümkündür. Acilen bir doktora başvurulmalıdır. Herhangi bir tedavi yapılmazsa ya da ürün kullanılmazsa zamanla daha da kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Cilt problemleri özellikle insanların yaşamını oldukça etkilemektedir.

Görüntülerinde problem yaşayan insanlar daha da zorlanmaktadır. Ellerinde ya da yüzlerinde herhangi bir problem yaşandığında aynaya bakmaya çekinir ya da sosyal hayatlarında rahat hareket edemezler.  Fakat böyle bir durumla karşılaşılsa bile umutsuzluğa kapılıp yaşamınızı olumsuz etkilemenin hiçbir faydası yoktur aksine zarar vermektedir. Her problemin tedavisi günümüzde mümkündür.

Güneş Alerjisinin Sebepleri

Bil cilt problemi olan güneş alerjisi tedavisi olan bir problemdir. Ya da oluşmadan da engellenebilmektedir. Öncelikle neden oluştuğunun bulunması gerekmektedir ki önlemi alınabilsin sebep olan şeylerden uzak durulabilsin. Öncelikle kullanılan bazı ilaçlar ya da kimyasallar cildi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirmektedir.

Bazı insanlarda güneş alerjisi olup bazılarında olmamasının nedenleri henüz netlik kazanmasa da bunun kalıtsal olduğu da düşünülmektedir. Ayrıca başka deri hastalıkları olan kişilerin alerjisi olma ihtimali daha da yüksektir. Bazı kimyasallar da etkileyebileceğinden dolayı tedavi amaçlı kullanılan güneş kremleri bile zaman zaman zarar vermektedir.

Bunlar etkileyebileceği gibi alerjisi olan kimselerin belki de tek yapması gereken şey olabildiğince zararlı ışınlardan uzak durması gerekir. Çünkü günün belli saatlerinde yayılan ışınlar oldukça zararlıdır. Bu tür cilt rahatsızlıklarına da en fazla bu saatlerdeki yayılan ışınlar sebep olmaktadır. Günün öğle vakitler 12.00-14.00 arası yayılan ışınlardır bunlar. Uzmanların en fazla uyardıkları bu saatlerdeki güneşin yaydığı ışınlardan uzak durmak gerekmektedir.

Güneş Alerjisi Kaşıntısından Nasıl Kurutuluruz?

Elbette ki güneşten tamamıyla uzak kalmamız imkansızdır. Fakat güneş alerjisi olan insanların önlem alması ve daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Alerjinin ilk etkisi olan kaşıntıdır ve bu rahatsızlığı olan insanlar güneş alerjisi kaşıntı nasıl geçer, güneş alerjisi kaşıntısına ne iyi gelir gibi sorulara cevap aramaktadırlar.

Hemen hemen her rahatsızlıkların bir tedavisi bulunduğundan herhangi bir olumsuzluğa kapılmamak gerekir. Fakat öncelikle alerji testleri vardır ve yukarıda bahsedilen belirtilerle karşılaşıldığında bu testlerin yapılması gerekmektedir teşhis koyabilmek için. Herhangi bir doktora başvurmadan ilaç kullanmak doğru değildir.

Alerjisi olan kişi test yaptırdıktan sonra doktor tavsiyesiyle ya da eczaneden güneş alerjisi kaşıntı tedavisi için cilt tipine, yapısına uygun için ürünü temin edebilmesi mümkündür. Fakat bu konuda güvenirliliğe ve markaya çok dikkat edilmelidir.

Çünkü bazı ürünlerin cildi bu tarz rahatsızlıklara daha da hassaslaştırdığından bahsetmiştik. Bir ürün tedavisinin yanı sıra günümüzde oldukça gelişen alternatif tıpa da başvurulabilir. Her türlü rahatsızlığın şifası bitkilerdedir.

Alerjisi olan kişi test yaptırdıktan sonra doktor tavsiyesiyle ya da eczaneden güneş alerjisi kaşıntı tedavisi için cilt tipine, yapısına uygun için ürünü temin edebilmesi mümkündür.

Alternatif Tıpta Güneş Alerjisi Kaşıntısına Çareler

Evrendeki her şey insanlara hizmet için yaratılmıştır ve her şeyin görevi farklıdır. Yaşadığımız rahatsızlıkların çaresini her zaman ilaçlarda aramamak gerekmektedir. İlaçlar tedavi amaçlı kullanılırken başka rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir zaman zaman.

Peki güneş alerjisi kaşıntı nasıl bitkisel ürünlerle ya da bitkilerle tedavi edilmektedir? Bu sorunun ve bu tarz soruların cevaplarıyla ilgilenen bilim insanları mevcuttur günümüzde. Güneş alerjisinde tedavi için de keçi boynuzu, harnup pekmezi ya da suyunun kaynatılarak içilmesi önerilmektedir. Alerji rahatsızlıkları ve diğer deri rahatsızlıkları için oldukça faydalıdır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle