"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebekler İçin Alerji Kremleri – Tavsiyeleri ve Kullanımı

Bebeklerin ciltleri hassas olduğundan uygun alerji kremi seçimi yapılmalıdır. Seçilen krem tahriş yapıyor ise kesinlikle bırakılmalıdır. Ayrıca krem seçimi konusunda doktorunuzun önerdiği kremleri kullanmanız daha doğru olacaktır. Kullanılan krem kısa süre içerisinde alerjiyi ortadan kaldıracaktır.

Bebekler İçin Alerji Kremleri Nelerdir

Alerji vücudun bağışıklık sisteminin çöküşü daha kapsamlı bir şekilde bağışıklık sisteminin direncinin kaybıdır. Dışarıdan bakıldığında zararsız gibi görünen birçok vaka aslında gözümüzden bile sakındığımız bebekler için ciddi tehlikelerin habercisi olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda hekim kontrolüyle bebek alerji kremi tedavi yolu sayılırken bazı durumlarda ise tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir.  Bebeklerde alerjilerin genellikle mevsimlerle alakası yoktur. Peki bu belirtiler nelerdir?

 • Burunda kaşıntı
 • Burun akması
 • Sık hapşırmak
 • Huysuzluk
 • Gözün sulanması veya fazlaca kaşınması

Bu belirtileri gözlemleyen ebeveynler bu belirtileri soğuk algınlığı zannedip alerji ihtimalini göz ardı edebilirler. Bu belirtilerin sıklıkla bebeklerde görülmesi alerjinin habercisi olabilir. Genellikle toz hayvan kepeği, sigara dumanı, küf, polenler genellikle bebeklerde alerjiye yol açabilecek nedenler arasındadır. Bebeklerin cildi yetişkinlere göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Bebeklik döneminin ilk aylarında bu durum daha da hassaslaşır.

Alerji Çeşitleri Nelerdir

 • Burun Alerjisi
 • Besin Alerjisi
 • Çevresel Alerjisi
 • Anafilaksi
 • Evcil Hayvan Alerjileri
 • Mevsimsel Alerjiler

Bebeği sürekli gözlem altında tutmalı durumu ilk önce anne-baba olarak saptamalısınız.

Alerji Kremleri Nasıl Kullanılmalıdır

Bebeğinizde yukarıda saydığımız belirtilerden bir veya birkaç belirti varsa muhtemelen alerjiden kaynaklıdır. Bu belirtileri en aza indirmek hatta yok etmek için çeşitli tedavi yöntemleri kullanılır. Bunların başında alerjiye neden olabilecek her türlü etkeni ortadan kaldırmaktır.

Bebeğinizin bulunduğu yada uyuduğu ortamın temizliğine dikkat etmeli olabildiğince bulunduğu ortamı havasız bırakmamalıyız.  Bunların yanı sıra bebekler için alerji kremi kullanılarak alerjik durumları ortadan kaldırılabilir. Bebeğinizin alerji olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir hekime başvurmalısınız. Yapılacak olan alerji testleriyle durumun kesinliği saptanarak ileride oluşabilecek durumları ortadan kaldırabilirsiniz.

Yapılacak olan düzenli banyolarda oluşan alerjik durumları geçicide olsa kaldırmaya yardımcı önlemler arasında yer almaktadır. Özellikle ev temizliğimize dikkat etmeli alerjik durumlara yol açabilecek çevre faktörlerini ortadan kaldırmalıyız.

Alerji Kremleri Ve Özellikleri Nelerdir

Fenistil: Jel şeklindedir. Kaşıntı ve tahrişi azaltmak için kullanılır.

Cilt kap: Jel veya krem şeklindedir. Anti bakteriyel özelliğe sahiptir.

Bepanten: Alerjiden dolayı etkilenen bölgelerin yenilenmesini sağlamaktadır.

Elidel: 3 aydan büyük çocuklarda kullanılabilir. İlacın çok fazla yan etkisi bulunmaktadır. Tahriş, kızarıklık, kaşıntı çok fazla görülen yan etkileri arasındadır.

Vundehil: Bitkisel maddelerden oluşan bir kremdir. iltihap önleyici bir özelliğe sahiptir.

La Cree: Yapısında avakado yağı, ceviz özü, meyan kökü bulunur. Krem cildi yeniler. Cildi rahatlama özelliğine sahiptir.

Elokim: İki yaşından büyük çocuklar için uygundur. Bir haftadan uzun süreli kullanım için uygun değildir.

Travazol: 4 yaş altı çocuklarda kullanılır. Deri üzerine ince tabaka halinde sürülür.

Kremlerin olumlu sonuçlar vermesi için kullanım talimatlarına dikkat etmeli ve düzenli uygulanmalıdır. Bu kremler kaşınma, kabarma, kızarıklık, döküntü gibi belirtilere iyi gelmekte ve bu durumları en aza indirgeyip yok etmektedir.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle