"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mevsimsel Alerji Nedir? Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Mevsimsel alerji kişilerin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Mevsimsel geçişlerde kişiler bu alerjiler karşısında bazı tedbirleri almaları gerekir. Özellikle bahar aylarında polenler karşısında maske kullanılmalıdır. Alerjisi ileri safhada olanlar ise doktor kontrolünde ilaç kullanabilirler.

Mevsimsel Alerji Nedir?

Mevsim değişikliğiyle ortaya çıkan alerji türüne mevsimsel alerji denir. Bazı insanların vücutları mevsim değişikliğinde özellikle bahar dönemine girilen süreçte yaşanan doğal olaylara karşı alerjen durum oluşturur. Ağaçlarda oluşan polenler alerjik durumu olan insanlarda çeşitli semptomlara neden olmaktadır. Ağaçlarda oluşan çiçekler, polenler ve birtakım tozlar hassas bünyeli insanları etkilemektedir ve bu durum sadece bu mevsim yaşanmaktadır.

Yaşanan şikayetler solunum yolları tıkanıklığına neden olmaktadır bu yüzden mevsimsel alerjisi olan insanlar da özellikle bahar aylarında nefes alıp verme de zorluklar görülmektedir. Özellikle çocuklar da daha sık görülen alerjik rinit bağışıkla alakalı ilerleyen zamanlarda yok olmaktadır.  Mevsimsel alerji durumunda vücut alerjen oluşturacak polenlere ve tozlara karşı direnç göstermeye çalışır ve bağışıklık sistemi de buna uyum sağlamaya çalışarak antikor üretimine geçer.

Çeşitli kızarıklık, tıkanma, hapşırma, gözde akıntı gibi belirtiler oluşturur. Bahar döneminin gelmesiyle birlikte bu alerjik durumlar daha da çok artar. Zamanla bağışıklık sistemi güçlendirilerek bazı alerjik durumlardan kurtulabileceği gibi, bazı alerjik durumlar ömür boyu devam etmektedir. Özellikle kalıtsal alerjisi olan insanlarda bu böyle sürmektedir. İlerleyen yaşlarda azalan alerjik durumlar insan vücudunun bu mevsimde oluşan polenlere, tozlara ve çiçeklere karşı duyarlılık kazandığını göstermektedir. Alerji mevsimi geldiğinde mutlaka gereken önlemler alınmalıdır.

Mevsimsel Alerjinin Belirtileri 

Mevsimsel alerjinin en büyük belirtisi burun tıkanıklığı ve hapşırıktır. Hasta mevsimsel nedenlere bağlı olarak alerjik bir durumla karşılaştığı durumda hapşırmaya ve tıkanmaya başlar ve alerji gösterir. Yine aynı şekilde bahar mevsiminde alerjik reaksiyonla ortaya çıkan alerji belirtilerinden bir tanesi de göz nezlesidir. Gözde oluşan akıntı ve kaşıntılar genelde bu mevsimde ortaya çıkmaktadır.

İlkbaharda karşılaşan polenler alerjik durumu olan insanlarda göz de akıntıya ve ağrıya neden olmaktadır. Göz ve solunum yolları dışında mevsimsel alerji durumunda görülecek belirtilerden bir tanesi de ciltte olur. Ciltte oluşan kızarıklık, kabarıklık, dökülme kaşınmalarda mevsimsel alerjinin deride oluşturduğu belirtilerdendir. Alerji mevsimi süresi boyunca maske takmak da etkili bir yöntem olacaktır.

Mevsimsel Alerjide Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Bahar aylarında oluşan alerji durumunda bazı belirtiler ortaya çıkar eğer bu belirtiler söz konusu ise kesinlikle bir doktordan yardım alınması gerekir. İlaçla uygulanan tedavi yöntemiyle hastanın bağışıklığı güçlendirilip, alerjiden dolayı ortaya çıkan ve rahatsız eden belirtiler giderilebilir. İlk başta dikkat edilmesi gereken şeylerden biri alerjik durumu olan hastanın alerjenle temastan kaçınmasıdır.

Özellikle bahar döneminde dışarıda çok durmaması, alerjik oluşturacak polenlerle temas etmemesi gerekir. Aşı tedavisi ile de mevsimsel alerji durumu çözülebilmektedir. Aşı ve ilaçlar yardımıyla bağışıklık güçlendirilebilir. Alerjik durumu olan hastaların havasız alanlarda durmaması, nefes alınması kolay oksijenli ortamlarda bulunması hastalığı olumlu yönde etkileyecektir.

Doktorlar bu test sonucuna göre hastanın alerjisi olan alerjen maddeyi kesin olarak tespit eder. Bu alerjene karşı çeşitli ilaçlar doktor tarafından verilerek önlemler alınır. Alerji mevsimi astım hastalığını da etkiler. Bunun için doktor kontrolünde gereken tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle