"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hapşırmaya Ne İyi Gelir ve Alerjik Hapşırık Nasıl Geçer?

Hapşırma normal gibi görünse de bazı alerjik nedenlerden de kaynaklı olabilmektedir. Bu gibi durumlarda tozlu ve polenli ortamlardan uzak durulmalıdır. Ayrıca maske takmak da sizi alerjilerden koruyacaktır. Bu noktalarda dikkat etmeniz ve uzman bir hekimden destek almanız gerekir.

Alerjik Hapşırığı Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hapşırma eylemi genel olarak vücudun herhangi toz, akar, tüy ya da türevi gibi durumlarda bu cisimlerden kurtulmak bedene girmesini engellemek amacıyla üretilen bir reflekstir. Kişi bu durumlardan biriyle karşılaştığında refleks olarak hapşırma eylemini gerçekleştirir. Alerjik hapşırık ise kişinin ortamda bulunan herhangi bir nesneye, maddeye ya da bedeninin reaksiyon gösterdiği herhangi bir maddeye karşı vermiş olduğu tepkidir.

Alerjik reaksiyonlardan ötürü hapşırık tekrarı bazı kişilerin en büyük sorunlarından bir tanesidir. Bu kişiler alerjik hapşırmaya ne iyi gelir diye düşünerek devamlı bir arayış içerisinde olurlar. Polene, evcil hayvana, toza, akara, hatta parfümlere bile bedensel anlamda aşırı duyarlı olan kişiler bu sorunla sık sık karşıya gelmektedirler. Devamlı olarak hapşırmak durumunda kalan ve bu durumdan son derece rahatsız olanlar ve alerjik hapşırık nasıl geçer, sorusunun muhatabı olanlar şu hususlara dikkat edebilirler;

  • Evlerinde klimaları bulunan kişiler, alerjik hapşırmaya karşı dirençli olmak adına filtrelerini temiz tutmaya özen göstermelidir.
  • Eğer bahar mevsimi geldiyse alerjik hapşırığa karşı korunabilmek adına camlarınızı ve kapılarını örtülü tutabilirsiniz.
  • Eğer evinizde bitki besliyorsanız bu bitkileri evinizden çıkarmanız da fayda vardır.
  • Tüylü hayvan beslemek alerjik hapşırmaya maalesef iyi gelmeyecektir.
  • Sigara kullanıyorsanız bırakmaya çalışın ve kullanılan ortamlardan da uzak durun.

Hapşırık Nasıl Geçer

Özellikle bahar aylarının gelmesiyle ağaçlar çiçeklenmeye başladıkları için polenlerini doğaya bırakmaya başlarlar. Bu polenlerin doğaya salınması da alerjik hapşırmaya karşı duyarlı olan kişilerin sorun yaşamasına neden olmaktadır. Bu kişiler sokağa bu dönemlerde ne kadar az çıkarlarsa onlar için daha az sorun ortaya çıkacaktır. Ancak böyle bir şans yoksa ve dışarıya çıkılmak durumunda kalınıyorsa; bu kişiler maske kullanmalıdır.

Maske ile polenlerden ve bunların alerjik reaksiyonlarından kurtulabilirler. Bunun dışında evcil hayvan beslemek durumunda olan kişiler alerjik sorunlar yaşıyorlarsa; tüylü evcil hayvanlardan uzak durmalılar. Tüylü hayvanların da alerjik hapşırmayı tetiklediği ve nefes alıp vermede güçlük yaşattığı bilinen bir durumdur.

Alerjik Hapşırığa İyi Gelen Şeyler Nelerdir

Bu kişiler ağır parfümler kullanmamalıdır. Daha hafif ve kimyasal madde içerme oranı daha düşük olan parfümler tercih etmelidirler. Böylelikle tıkanmayacak ve alerjik hapşırık atakları geçirmeyecektir. Yakınlarını da kendi yanlarında aşırı ağır parfüm kullanımına karşı dikkatli olmaları noktasında tenkit etmelidirler. Aşırı derecede sigara kullanılan ortamlarda bulunmamalı ve kendileri sigara kullanıyorlarsa bu alışkanlıklarını terk etmelidirler. Aksi takdirde alerjik hapşırık nöbeti geçirebilirler ve nefes almakta güçlük çekebilirler.

Etrafındaki kişiler sigara kullanıyorlarsa onları da bu konuda hassas olmaları için uyarmalıdırlar. Bu durumlara ve hususlara dikkat edilirse alerjik hapşırık atakları sık sık yaşanmayacaktır. Evde toz olmamasına, halıların toz tutmayan türden olmasına ve perde temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Bu durumlar göz önünde bulundurulursa sorun yaşanmayacaktır.

 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle