"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Rinit Nedir ve Nasıl Geçer? Burun tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Alerjik rinit, otlardan, hayvan tüylerinden, tozlardan, polenlerden gelen etkilerin insan sağlığını etkilediği bir hastalıktır. Mevsimsel olarak görülme olasılığı çok daha yüksektir. Burunda meydana gelen tıkanıklığı gidermek amacı ile uzman doktor tarafından çeşitli yöntemler değerlendirilmektedir.

Alerjik Rinit İle Burunda Meydana Gelen Belirtiler

Hastalık, bir alerjik reaksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır ve burun tıkanıklığı olarak kendini belli eden hastalık, insan yaşamını olumsuz etkilemektedir. Nefes almada zorluk çeken alerjik rinit hastası, sinüslerin kapanması dolayısıyla günlük yaşantısına devam edememektedir. Özellikle çalışan bir kişinin bu hastalığa yakalanması, veriminin düşmesine yol açmaktadır.

Burunda Alerjik rinit meydana gelen tıkanıklığı gidermek için, çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Doktor yardımıyla, ilaç yardımıyla alerjik rinit hastalığından kurtulabileceğiniz gibi, alerjik rinit burun spreyi ve de doğal yöntemlerle de bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Alerjik rinit hastası olan bir kişi burun deliklerini sık sık temizlemelidir, burunda meydana gelen tıkanıklığı gidermeye çalışmalı ve alerjik rinit burun akıntısına neden olur. alerjik rinit için burun spreyi kullanabilirsiniz. Ancak kimyasal olarak üretilen bu ilaçlar, başka bir rahatsızlığın bünyenizde görülmesine neden olabilir. Bu yüzden öncelikli olarak doğal yöntemleri tercih etmeniz gerekir. Alerjik rinit burun kanaması yapar mı, zaman zaman yapabilir.

Doktor yardımıyla, ilaç yardımıyla alerjik rinit hastalığından kurtulabileceğiniz gibi, doğal yöntemlerle de bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Hapşırma, gözlerde kaşıntı, yüz ve boyun bölgesinde kaşıntı, kızarıklıklar, gözlerde sulanma, yanma gibi durumların görülmesi alerjik rinit hastası olduğunuzun diğer belirtileri olarak karşınıza çıkmaktadır. Belirtilerin fazla olması, hastalığın erken tedavi edilmesinde faydalı olmaktadır.

Alerjik Rinit Rahatsızlığında Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

İnsan hayatını belli bir süre olumsuz etkileyen alerjik rinit burun tıkanıklığı, her yaştan insanda görülebilmektedir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda bu hastalığa yakalanma riski oldukça fazladır. Bunun için evinizin içinde canlı hayvan beslememeye özen göstermeniz gerekir. Canlı hayvan tüyleri burun tıkanıklığı yapacağı için, çok çabuk bu hastalığa yakalanmanıza neden olacaktır.

Burunda meydana gelen tıkanıklığı gidermek için birkaç malzeme yeterlidir:

  • 1 yemek kaşığı tuz,
  • 2 bardak ılık su.
  • 1 adet burun spreyi şişesi.

1 yemek kaşığı tuzu, 2 bardak ılık su içerisinde iyice eriyene kadar karıştırınız. Güzelce temizlenmiş, dezenfekte edilmiş burun spreyi şişesi içerisine karışımı katınız. Burun deliklerinize günde 3 – 4 kez uygulayarak tıkanıklığı giderebilirsiniz. Ancak uygulama sonrasında burunda oluşan mukoz salgısını sık sık temizlemeli ve burnunuzun rahatlamasını sağlamalısınız.

Bir başka uygulama ise şöyledir: Alerjik rinit hastası olan kişi, nefesini açmak için buhar banyosu yapabilir. Derince bir tencerede suyu kaynatıp, içerisine greyfurt yağı veya portakal yağı gibi ferahlatıcı özelliği olan yağlardan ekleyerek, tencerenin üzerine eğilebilir. Bu işlem sırasında başınızı havluyla örtmeniz faydanıza olacaktır. Buharın dışarı kaçmasını önlemelisiniz ki burunda tıkanıklığı giderebilesiniz.

Vitaminlerden Alerjik Rinit Hastalığına Şifa

Alerjik rinit burun ameliyatı yanı sıra, yediğiniz besinlerin de burunda oluşan sıkıntıyı geçireceğini biliyor musunuz? Özellikle C vitamini içeren besinler hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olacağı gibi, vücudunuza direnç katacaktır. Burunda olan mukoza salgısının kanallardan geçerek dışarı atılmasını sağlayan besinler arasında, portakal, limon, mandalina, nane gibi ürünler gelmektedir.

Bu ürünleri tüketerek burunda birikmiş olan mukoza salgısını atabilir, rahat bir nefes alabilirsiniz. Hem doğal yollardan hastalıktan kurtulmuş olur, hem de hastalık süresince direncinizi daha fazla yitirmemiş olursunuz. Sağlığınızı geri kazanmak için kimyasal ürünleri vücudunuza almanıza böylece gerek kalmayacaktır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle