"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mevsimsel Alerji Belirtileri Ve Ortaya Çıkış Nedenleri Nedir?

Özellikle ilkbahar aylarında ortaya çıkan bitki polenlerinin üst solunum yoluyla solunmasından meydana gelen, büyük olasılıkla genetik faktörlere dayanan alerji türüdür. Mevsim alerjisi olan kişinin yaşadığı çevreyle, genetik faktörlerle ve hatta şehre has bitkilerin polenleriyle ilgilidir

Mevsimsel Alerji Belirtileri

Diğer bir adı saman nezlesi olan mevsimsel alerji, her yaş grubundan yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir. Fakat mevsimsel alerji çoğunlukla genetik bir hastalık olduğu için erken yaşlarda ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Özellikle bahar aylarında bu belirtilerden birçoğunu sık olarak yaşıyorsanız, ailenizde mevsim alerjisi olan biri varsa, mutlaka zaman kaybetmeden alerji ve immünoloji polikliniğine başvurmalısınız.

Mevsimsel alerji belirtileri nelerdir sorusunun yanıtı genel olarak şu şekildedir;

  • Burun akıntısı
  • Burun ve geniz kaşıntısı
  • Vücutta kızarıklık
  • Gözlerde sulanma ve göz çevresinde kaşıntı
  • Hapşırık

Mevsimsel alerji belirtileri genel olarak tüm hastalarda ortak bir şekilde görülse de mevsimsel alerji hastalığına neden olan polenler farklılık gösterebilir. Örneğin bazı kişilerde alerjiyi kavak ağacı polenleri etkilerken bazılarını ise hububat otları etkileyebilir. Bunun nedeni mevsim alerjisi olan kişinin yaşadığı çevreyle, genetik faktörlerle ve hatta şehre has bitkilerin polenleriyle ilgilidir. Örnek verecek olursak, Karadeniz bölgesinde yaşayan bir kişi mevsimsel alerji hastalığına sahipse fındık ağacının polenlerine karşı alerjik reaksiyon gösterebilir.

Mevsimsel Alerji Tedavisi

Mevsim alerjisi belirtileri taşıyan kişiler için izlenmesi gereken yol şu şekildedir. Daha önce bu belirtileri yaşamayan hasta, alerji ve immünoloji polikliniğinden direk randevu alamaz. İlk önce ilgili hastanenin dahiliye yani iç hastalıkları bölümünden randevu alınmalıdır. Fakat bu durum bazı hastanelerde farklılık gösterebileceği için bu konu ile ilgili gideceğiniz hastanenin yönetimi ile ilgili bilgi sahibi olabilir ya da 182 den konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

İç hastalıkları polikliniğinden alınan randevuya gidildiğinde doktora alerji belirtileri aktarılır ve yeşil alan açılması istenir. Açılan yeşil alanın ardından alerji ve immünoloji polikliniğinden randevu alabilirsiniz. Genelde açılan yeşil alan 6 aylık olduğu için düzenli bir şekilde yeşil alan açtırılmalıdır. Alerji hekimi, belirtileri göz önüne alarak alerji testi uygular ve tespit edilen alerjenlere yönelik bir aşı karışımı hazırlanır. Alerji aşıları ise genelde 5 yıl boyunca uygulanır. İlk aşamada haftalık periyotlarla başlayan aşılar zamanla aylık süreçlere iner ve bu şekilde devam eder. Kısacası zorlu, uzun bir süreçtir alerji tedavisi.

Alerji hekimi, belirtileri göz önüne alarak alerji testi uygular ve tespit edilen alerjenlere yönelik bir aşı karışımı hazırlanır. Alerji aşıları ise genelde 5 yıl boyunca uygulanır

Mevsimsel Alerji De Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer mevsim alerjisi hastalığını taşıyorsanız mutlaka tedavi olmalısınız. Uzun bir süreç gerektirse de alerji aşılarının uygulanmaya başladığı ilk yıldan itibaren etkilerini gösterir. Yani kişinin bünyesi daha az reaksiyon gösterir. Aynı zamanda alerji belirtileri de zamanla ortadan kalkar. Fakat belirtileri kayboldu diye asla tedaviyi yarıda kesmemek gerekir. Çünkü bunu yaparsanız alerji belirtileri eskisinden daha güçlü bir şekilde tekrar ortaya çıkar mevsim alerjisi hastalığı daha da ilerler.

Mevsim alerjisinin belirtileri nelerdir sorusunun cevabında ki maddeler çok dikkate alınmalıdır. Alerjisi olan bireyler ilk aşamada sadece belirtilerle hastalıktan şüphelenebilir. Alerjisi olan ya da alerjisi olduğundan şüphe duyan bireyler bahar aylarında çok fazla rüzgarın olduğu havalarda dışarı çıkmamalıdır. Fakat çıkmak zorunda kalanlar olursa da maske takmalı ve polenlerden korunmalıdır. Bahar aylarında eve her girildiğinde kıyafetler değiştirilmeli ve sık sık yatak örtüleri yıkanmalıdır.

Mevsim alerjisinin belirtileri kişiyi oldukça rahatsız edeceği için bu gibi önlemler almak, mevsim alerjisi belirtileri ortadan bir nebze kaldırmaya yardımcı olur.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle