"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Rinit’e Hangi Bölüm Bakar ve Hangi Bölüme Gidilir?

Vücuda alerjik bir madde girerse bağışıklık sistemi tepki verir ve böylelikle alerji belirtileri meydana gelir. Bu madde başka bir zaman tekrar vücuda girerse, bağışıklık sistemi, bu maddeyi tanıma özelliğine sahip özel antikorlar üretir. Alerjen vücuda girmeyi tekrarlayabilir ve bu giren alerjeni bağışıklık sistemi tanıyarak değişik tepkimelere göstermektedir.

Alerjik Rinit İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Baharın gelmesiyle beraber alerjik rinit belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Kimi insanlar da baharın gelişiyle büyük mutluluk, sevinç yaşarken kimileri de baharın gelişiyle alerjinin de geleceğini düşünerek baharı biraz hüzünle karşılanır.

Baharın gelmesiyle bitkililerdeki polen keseli havanın ısınmasıyla patlıyor ve çevreye yayılarak nefes alıp verme sırasında bizleri rahatsız etmektedir. Bunların haricinde burunda şiddetli akıntı, kaşıntı, tıkanıklık ile göz kaşıntısı gibi belirtilerin görülmesiyle kişiler rahatsız olmaktadır.

Bulunduğu sürenin bitiminde şikayetlerin de bıçak gibi kesildiğini belirtiyor. Ayrıca alerjik rinit hangi bölüm bakar ve alerjik rinit için hangi doktora gidilir diye merak ediyorsanız, bu konuda Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü ilgileniyor.

Alerjik rinit hastası olan insanlar sadece alerjik hasta gibi görülürlerse sadece alerji sıkıntıları tedavi edilir, ancak hastanın burun akıntısı, tıkanıklığı da devam eder. Çünkü ortada bir burun rahatsızlığı olduğu için de, kişinin bu rahatsızları dikkate alarak uygun bölümü seçmesi gerekmektedir.

Peki, alerjik rinite hangi bölüm bakar? Alerjik rinit için hangi bölüme gidilmeli? Alerjik rinit için hangi doktora gidilmeli? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü alerjik rinit hastalığına bakan bölümdür. Bu yüzden bu rahatsızlık için bir Kulak Burun Boğaz doktoruna gidilmelidir.

Doktora Gitmek İçin Geç Kalmayınız

Kimi insanlar doktora gitmek yerine birkaç ay ilaç kullanarak günü kurtarmaya çalışmaktadır. Tabii ki de bu yapılan davranış çok ama çok yanlıştır. Çünkü her hastanın alerjik rinit düzeyine, yaşına göre değişen dozları bulunmaktadır. Tedavi aşamasında alınacak doz miktarı çok önemlidir.

Bahar mevsimi gelmeden yaklaşık 1 ay önce KBB uzmanına giderek tedaviye başlamanız gerekmektedir. Bu ilaçlar yavaş etki ettikleri için uzun süre kullanılması gerektiğinden erken başlanılmalıdır. Bu rahatsızlıkta uzmana mutlaka başvuru yapılmalı, eğer geç kalınırsa astım hastası olarak doktora gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Tedavi aşamasında alınacak doz miktarı çok önemlidir. Bahar mevsimi gelmeden yaklaşık 1 ay önce KBB uzmanına giderek tedaviye başlamanız gerekmektedir.

Alerjik rinit için hangi testler yapılabilir? Masala polen testi yaptırılabilir. Kişinin polen duyarlılığını ölçmek için koldan testler yapılmaktadır. Koldan deriyi kanatmadan çok ince bir delik açılarak polen damlatılır ve oluşacak tepkime takip edilir. Bu test %100 güvenlidir. Bu test genelde alerjik bitki polenleri ile yapılmaktadır. Bu testin amacı alerjik olunan bitkiyi bulmak ve ona uygun aşı tedavisini seçmektir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle