"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Hapşırmanın Bitkisel Tedavisi ve Korunma Yolları

Özellikle yaz aylarında, çiçeklerin döllenmesiyle ortaya çıkan polenler, alerjik rinit belirtileri olan hapşırma, burun akıntısı, gözlerde ve burunda kaşıntıya neden olabilir. Bu durumda yapılan medikal tedaviye yardımcı olarak, bitkisel yollarla alerjik hapşırma tedavisi de uygulanmaktadır.

Alerjik Hapşırmanın Bitkisel Tedavisi

Alerjik hapşırma bitkisel tedavi yöntemleri, hekim önerisiyle uygulanan medikal tedaviye destek amacıyla ortaya çıkarılmış bir yöntemdir. Günümüzde her hastalık için, doğal yöntemlerle iyileşme çabası harcanmaktadır. Bu durum alerjik hapşırma tedavi sürecinde de aynıdır.

Alerji nedenlerinin başında ev tozları, küf mantarları, kedi ve köpek kılları gibi alerjenler gelmektedir. Bu alerjenler burun akıntısı, kaşıntı ve hapşırmaya neden olduğu gibi, boğaz ağrısı, ağızda kuruluk, yorgunluk ve halsizlik gibi durumlara da neden olabilir.

Bu nedenler arasından, özellikle burun tıkanıklığını rahatlatmak için, tuzlu su ve soda karışımından faydalanılabilir. 1 çay kaşığı tuz, 1 bardak ılık su ile karıştırılıp, oluşan karışıma 1 yemek kaşığı kadar soda ilave edilerek karışım hazırlanır. Hazırlanan karşım yavaşça burun içine çekilir. Diğer burun deliğinden sıvının çıkması sağlanır. Bu sırada burun içine zarar vermeyecek şekilde yavaşça sümkürülebilir. Alerjik hapşırma, burun akıntısı tedavisi için uygulanan bu yöntem, şikayetler geçene kadar uygulanabilir.

Alerjik hapşırma, burun akıntısı bitkisel tedavisi için uygulanan bir başka yöntem ise, zencefildir. Zencefilin doğal antienflamatuar ve antiviral etkisi, alerjik rinit için bitkisel çare olmuştur. Burun akıntısı, öksürük ve baş ağrısı gibi durumların bitkisel ilacı haline gelmiştir. Taze zencefilin karanfil ile birlikte çayını hazırlayarak bitkisel kür halinde tüketebilir, rendeleyerek yemeklerinize ekleyebilir ya da çiğneyerek tüketebilirsiniz. Alerji sebepleri devam ettiği sürece, zencefil çayını sürekli olarak rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bir başka bitkisel tedavi ise zerdeçaldır. Zerdeçal, bağışıklık sistemini güçlendirerek, hapşırma, burun akıntısı gibi alerji durumlarını anında tedavi etmektedir. Zerdeçalı da zencefilde olduğu gibi, bal ile karıştırarak tedavi amaçlı kullanabilirsiniz. Her gece bir bardak süte karıştırılan 1 tatlı kaşığı zerdeçal da, alerji belirtilerinin azalmasına yardımcı olacaktır. Yemeklere eklenen zerdeçal da yine şikâyetleri tedavi edici nitelikte olacaktır.

Alerjik Rinit Tedavisinde İlaçların Önemi

Herkesin evinde mutlaka bulunan sarımsak, antibiyotik, antibakteriyel, antiviral ve antihistaminik etkisiyle, alerjik rinitin ortaya çıkardığı hapşırmaya ve burun akıntısına iyi gelen bitkisel çözümler arasındadır. Sarımsak istenirse günde 2-3 diş çiğnenerek, istenirse de yemeklere eklenerek bitkisel tedavi amaçlı tüketilebilir.

Özellikle alerjik rinite bağlı hapşırma belirtilerinde, her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Her yıl sürekli olarak bu sorunu yaşayan kişiler, alerji mevsiminden önce ve mevsim süresince sarımsağı düzenli olarak tüketmelidir. Bitkisel uygulanan her tedavi, hekim kontrolü dâhilinde olmalı, ilaç-besin etkileşimleri asla unutulmamalıdır.

Tedavisi mümkün olsa da, hapşırma, öksürük, boğaz kuruluğu ve burun tıkanıklığı gibi belirtilerle baş etmesi güç olan bir durumdur.

Alerjik Rinit Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalı

  • Kişi sağlıklı bir şekilde beslenmeli, mümkünse organik gıdalar tüketmelidir.
  • Özellikle burun akıntısı sorununu sık yaşayan kişiler, burun spreylerini ve buhar tedavisini aksattırmadan uygulamalıdır.
  • Yatak odası ve oturulan ortam sürekli havalandırılmalı, kedi ve köpek tüyü kesinlikle olmamalıdır.
  • Yatılan yatak ve yastık, yün yada tüy içermemelidir.
  • Polenlerin sık rastlandığı bahar mevsimlerinde, çok fazla dışarıda bulunulmaması gerekmektedir.

Elma sirkesi, antibiyotik ve antihistaminik özelliğe sahip olduğundan, burun akıntısı gibi alerjik durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olduğundan, tüm alerji durumları için koruyucu bir çözümdür. Elma sirkesi, limon ve bal ile karıştırılarak, her gün düzenli olarak tüketildiğinde, hapşırma ve burun akıntısı gibi sorunları azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Buhar tedavisi, aslında birçok hekiminde önerdiği, özellikle burun tıkanıklığı gibi durumlarla baş etmek için kullanılan bir tedavi yöntemidir. Tıkanık olan burnun açılmasına, içerideki burun akıntısı birikimini dışarıya atarak rahatlamayı sağlar. Geniş bir kapta kaynatılan suyun içerisine okaliptüs ya da biberiye gibi yağlardan 4 damla damlatarak alerji için bir karışım hazırlayın ve başınıza bir havlu geçirin.

Bu şekilde buharı burun içine çekin. Hapşırmaya ve burun tıkanıklığına kesin çözüm sağlayan bu yöntemi, her gün düzenli olarak uygulayın.

Uygulama, 16 yaşın altındaki alerji belirtilerine sahip çocuklar için uygun olmayabilir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle