"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Mevsimsel Alerji İlaçları Ve Kullanım Yöntemleri

Yaz ayları yaklaşırken en çok sıkıntı yaşadığımız konu ise mevsimsel alerjiler olmaktadır. Mevsimle birlikte değişen havalar ve etrafa salgılanan bahar havası polene alerjisi olan kişilere etki etmektedir. Mevsimsel alerjiler en çok yaz aylarında görülmektedir.

Mevsim Değişikliği Sonucunda Alerji Etkileri

Kış mevsimini geride bırakırken yavaş yavaş yeniden canlanan doğa, açan çiçekler ve ısınan havalar dikkat çekmektedir. Çimenler eski rengine kavuşurken ve ağaç polenleri ya çiçek polenleri rüzgarın sayesinde daldan dala savrulurken alerji etkilerine aşırı duyarlılığı olan kişiler için yakınından ya da uzağından geçmesi pek fark etmeksizin etkilemektedir.

Mevsimsel alerjiler genellikle polenlerle ortaya çıkmaktadır. Havada ucan toz veya polenlere karşı aşırı duyarlılık hissetmesiyle ortaya çıkmaktadır. Vücudun mevsimsel olan polenlere verdiği reaksiyon olarak tanımlanan alerji türüdür. Genellikle aynı şekilde ortaya çıkan bu alerji reaksiyonları için kısa zamanda önlem alınmalı ve asla gecikilmemelidir.

Alerji ilk olarak kendini deride belli etmektedir. Deride kızarıklık ile başlayan alerjik reaksiyonlar devamında kasıntı geçmeyen öksürük ile devam etmektedir. Bu belirtiler dikkate alınmadığı taktirde artabilme olanağı yüksektir. Geç olmadan önlem alınmalı ve bir uzman gözetiminde ilaç kullanımına devam edilmelidir. Çok fazla ilaç kullanımından kaçınılmalı ve her ilacı belirtilen dozda almaya özen gösterilmelidir.

Alerjenik Reaksiyonlar Ve İlaç Tedavisi

Tüm alerji reaksiyonlarda yapılması gereken şeylerden ilk sırada gelen şey ise doktora başvurulması daha doğru bir tercih olacaktır.  Alınacak ilaçların ise dozunu uzmanın önerisi ve tavsiyesi üzerine aşmamak çok önemlidir. Bu tavsiyelerin dışına çıkmadan ilaç alımını gerçekleştirmek gerekiyor. Her tür alerji için farklı ilaç kullanımı mevcuttur peki mevsimsel alerji ilaçları nelerdir? Verilen alerji ilaçları ise;

  • Alerinit
  • Zyrtec
  • Aerıus
  • Rupafin
  • Lordes

En çok tercih edilen mevsimsel alerji ilaç isimleri olarak kullanılanlar arasında ilk sırada gelmektedirler. Hem etkili hem de mili gramları az olan bu ilaç tedavisi kısa zamanda etki göstermektedir. Mevsimsel alerji için ilaç tedavisi her hangi bir sağlık merkezine başvurulmadan kullanılması oldukça yanlış bir tercihtir. Sizlerde bu tür reaksiyonlarla karşılaştığınızda ilk olarak bir uzaman başvuru yapmanız daha doğru olacaktır.

Deride kızarıklık ile başlayan alerjik reaksiyonlar devamında kasıntı geçmeyen öksürük ile devam etmektedir. Bu belirtiler dikkate alınmadığı taktirde artma olanağı yüksektir. Geç olmadan önlem alınmalı ve bir uzman gözetiminde ilaç kullanımına devam edilmelidir.

Mevsimsel Alerji İlaçları Ve Belirtileri

Havadan dolaşan polenlere karşı duyulan alerji reaksiyonu mevsimlerin değişmesiyle birlikte birçok alerji türü ortaya çıkartmaktadır bu alerji türlerinden bazıları ise;

4 bölümde incelenen mevsimsel alerji türleri için hepsinde ayrı tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Fakat kullanılan mevsimsel alerji ilaçları için genellikle ilk sırada aşı gelmektedir. Fakat daha ileri reaksiyon gösterilen alerji için uzmana giderek muayene olmalı ve tavsiyeleri üzerine ilaç alınmalıdır. Alınacak ilaçların ise dozunu uzmanın önerisi ve tavsiyesi üzerine aşmamak çok önemlidir.

Eğer uzman size antibiyotik kullanımı  gerekmektedir demiş ve bu ilacı yazmışsa hangi dozda ve ne kadar kullanacağına kadar her şeyi söyler. Doktor gözetiminden geçmeden ilaç kullanılmamalı ve tavsiye edilmemelidir. Tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar bir uzman gözetiminde kullanılmalı ve aşırı dozdan kaçınılmalıdır.

 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle