"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Rinit Rahatsızlığına Ne İyi Gelir? Yararlı Besinler Nelerdir?

Son zamanlarda en çok karşılaşılan hastalık türlerinden birisidir. Otlardan, tozlardan, polenlerden ve canlı hayvan tüylerinden meydana gelen alerjik bir reaksiyon olarak görülmektedir. Ayrıca alerjik rinite iyi gelen besinler arasında birçok gıda maddesi yer almaktadır.

Alerjik Rinit Hastalığının Ortaya Çıkması

Alerjik rinit hastalığı, her yaştan ve kesimden insanda görülebilen bir hastalıktır. Vücudun da hassas olması ve bazı maddelere tepki göstermesi sonucu kendisini ortaya çıkarır. Hapşırma, yüz, boyun ve gözlerde kızarıklıklar, kaşıntı, nefes almada zorluk, hırıltı yaşanması gibi belirtileri yaşıyorsanız, hastalığa yakalanmış olduğunuzu anlayabilirsiniz. Özellikle polenlerden ve otlardan kaynaklı olan alerjik durum, mevsimsel geçiş dönemlerinde kendisini daha çabuk belli etmektedir.

Hastalığın belirtileri sayılabilir olmasına rağmen, alerjik rinite ne iyi gelir, sorusu hasta ve hasta yakınlarının ilgilendiği bir konu haline gelmektedir. Bu konuda uzman doktorlardan bilgi alabileceğiniz gibi, ünlü uzmanların kurumsal sayfalarında yer alan bilgilere de erişebilirsiniz. Bunun için arama motorları üzerinde rinit alerjiye ne iyi gelir, şeklinde bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Hapşırma, yüz, boyun ve gözlerde kızarıklıklar, kaşıntı, nefes almada zorluk, hırıltı yaşanması gibi belirtileri yaşıyorsanız, hastalığa yakalanmış olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Alerjik Rinit İçin Ne İyi Gelir?

Uzmanların, alerji rinite ne iyi gelir, sorusuna verdikleri yanıtlar ise çeşitlilik arz etmektedir. Sizler bu noktada dilediğiniz yöntemi, hastalığınızın belirtisine göre seçebilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Sağlıklı beslenme,
  • Bitkisel tedavi,
  • Buhar banyosu,
  • Özel kürler.

Alerjik Rinit`e Besinlerden Gelen Sağlık

Günümüzde her hastalığın tedavisi için, öncelikle beslenmeye dikkat edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Hastalığa yakalanmanız durumunda beslenmenize daha fazla özen göstermeli, vücut direncinizi düşürmemeye çalışmalısınız. Vücut direncinizin yitirilmesi demek, hastalığın vücudunuzda daha fazla yayılmasına olanak sağlamak demektir.

Alerjik rinit hastalığı için de besinlerden yardım alabileceğinizi unutmamalısınız. Alerjik rinite iyi gelen besinler olarak farklı birçok gıda maddesi sayılabilir. Bunlar arasında kolayca bulabileceğiniz besinler olarak şunlar gösterilebilir; portakal, zerdeçal, zencefil, sarımsak, yoğurt, bitkisel yağlar, yeşil çay.

Hastalığa yakalanan kişide nefes darlığı, göğüste hırıltı, burun tıkanıklığı gibi belirtiler varsa, günde 2 – 3 tane çiğ sarımsak yemesi gerekir. Mukoza salgısının dışarı atılmasını, nefesin açılmasını sağlayan sarımsak, hastalık süresince düzenli olarak tüketilmelidir.

Alerjik rinite iyi gelen meyveler arasında bulunan portakal ise, C vitamini içermesi dolayısıyla hastalık süresince direncinizin kaybolmamasına destek olmaktadır. Vitamin eksikliği yaşayıp, hastalığın süresini uzatmanız sizin zararınıza olacaktır.

Alerjik Rinit Hastalığında Uygulanacak Diğer Yöntemler

Hastalığa yakalanan kişiler, bir tatlı kaşığı tuzu 2 bardak ılık su içerisinde eriterek, burun spreyi şişesine koyup, günde 3 – 4 kez burnunuzu temizlemesi gerekir. Burnunuza karışımı uyguladıktan 10 dakika sonra, mutlaka burnunuzu temizlemelisiniz.

Bir tencere içerisine kaynar su koyup, içerisine greyfurt yağı, Hindistan cevizi yağı gibi bitkisel yağlardan ekleyip, tencerenin üzerine eğilmeniz, bronşlarınızın açılmasına yardımcı olacaktır. Bu işlemi uygularken başınızı havluyla kaplamanız faydalı bir yöntemdir.

Yoğurttan gelen vitaminler sayesinde de bünyenizi güçlendirmeniz, nefesinizi açmanız uyku hali durumunda rahat etmenizi sağlayacaktır. Yoğurdun nefes açıcı özelliği sayesinde rahatlayabilir, hastalıktan kurtulmak için takviye besin olarak yararlanabilirsiniz.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle