"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Sonbahar ve İlkbahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Oluşur?

Kış mevsiminin ardından baharın gelmesiyle ağaçlar, çiçekler yeşillenmeye başlar. Yeşillenen ağaç ve çiçeklerde polen oluşur ve oluşan bu polenlerin burundan alınması ile birlikte bahar alerjisi başlar. Bahar alerjisi, baharın gelmesi ve polenlerin oluşumu ile artar.

Bahar Alerjisi Nasıl ve Ne Zaman Oluşur?

Kış mevsiminin ardından baharın gelmesiyle ortaya çıkan bu rahatsızlığın bir diğer adı da polen alerjisi olarak da bilinmektedir. Bahar ayı hepimizin sevdiği aylardan biridir ancak alerji için dikkat edilmesi gereken bir aydır.

İlkbahar alerjisinin belirtileri ve sonbahar alerjisi belirtileri, bahar ayları olan Mart, Nisan, Mayıs aylarında polenlerin havaya yayılması ile birlikte alerjik reaksiyon gösterebilir.

Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Bahar alerjisi belirtileri nelerdir diye merak mı ediyorsunuz? En belirgin bahar alerjisinin belirtileri ise hapşırma, gözlerde sulama ve kızarıklık, halsizlik ve yorgunluktur. Önlem alınmadığı durumlarda astım ve bronşite çevirebilir. Alerji durumunda burununuz tıkanacağı için günlük hayatınızı olumsuz etkiler.

İşinizden, Okulunuzdan ve uyku kalitenizden ödün vermek zorunda kalabilirsiniz. Bahar alerjisi belirtileri rahatsızlıklar nedeni ile aile büyükleriniz de var ise sizde de oluşabilir. Genetik faktörlere bağlı olarak da bu tip hastalıklar gelişir. Alerji testleri yapılarak alerjinizin olup olmadığı kesinleşir.

Alerji durumu genellikle 40 yaş öncesi görülen bir durumdur.Çok nadir de olsa diğer yaşlarda görülebilir.Hastalığın kendiliğinden geçmesi çok nadir görülür. Genel olarak mevsimsel bir hastalıktır. Bahar alerjisi birçok kişi de görülen hastalık türüdür. Alerjik nezlenin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Çok fazla görünen kronik bir rahatsızlıktır ve bahar alerjisinin belirtileri nelerdir diye artık biliyorsanız, şimdi kurtulma yollarına bakalım.

Kış mevsiminin ardından baharın gelmesiyle ortaya çıkan bu rahatsızlığın bir diğer adı da polen alerjisi olarak da bilinmektedir.

Bahar Alerjisinde Neye Dikkat Edilmesi Gerekir?

  • Bahar Alerjisinden Kurtulmanın Yolları
  • Sokaktan geldiğiniz de kıyafetlerinizi değiştirin.
  • Dışarıda gözlük ve şapka kullanın.
  • Polen zamanı açık havalarda durmayın.

Dışarıda kalındığı sürece her fırsatta yüzler ve burunlar suyla yıkanmalı  polenlerden temizlenilmelidir. Uyumadan önce duş almanızda sizin için yararlı olabilir. Mümkün olduğunca odalarınızı havalandırmayı ihmal etmeyin. Tüylü ve tozlu ortamlardan kaçının.

İlaçlar ve bitki çayları ile kısa sürede bahar nezlesinden kurtulabilirsiniz. Alerji durumu yaşayan kişilerin özellikle bahar ve yaz aylarında klimadan uzak durmalarında fayda var. Alerji testleri bize teşhis koydurma da çok fazla katkı sağlamaktadır.

Bu teste göre teşhis konulacak, bu teste göre tedavi planlanacaktır. Tüm bu önlemlere rağmen bahar alerjisinden kurtulamamış iseniz mutlaka bir alerji uzmanına danışın. Doktor kontrolünde ilaçlarınıza  devam edin.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle