"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir ve Tedavi – Çözüm Yolları Nelerdir?

Alerjik olan insanlar alerjen olarak algılar ve çeşitli belirtiler gösterir bu belirtiler sonucunda kişinin polen alerjisi olup, olmadığı ortaya çıkar. Polen alerjisinde ortaya çıkan hastalık alerjik rinittir ve bu gibi durumlarda mutlaka uzman doktora giderek tedavi olmak gerekiyor.

Polen Alerjisine Ne İyi Gelir? 

Polen alerjisi mevsim değişikliğine bağlı olarak ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde ağaçların çiçeklenmesi ve havaya yaydığı çiçek tozları ve polenlere karşı oluşan alerjik bir rahatsızlıktır. Alerjik olan insanların vücutları poleni bir alerjen olarak algılar ve çeşitli belirtiler gösterir bu belirtiler sonucunda kişinin polen alerjisi olup, olmadığı ortaya çıkar.

Polen alerjisinde ortaya çıkan hastalık alerjik rinittir. Alerjik rinit solunum yollarında oluşan bir rahatsızlıktır. Polen alerjisi özellikle bahar aylarında ortaya çıkar ve alerjisi olan kişi için bahar ayları kâbusa dönüşür. Yine aynı şekilde kişinin hayatını etkileyerek yaşam standartlarını düşüren bir rahatsızlıktır. Alerji geçmişi ve alerjiye yatkın bir vücudu olan kişilerde polen alerjisi daha sık görülmektedir.

Polen veya polen tozu zararlı bir bitki değildir. Ancak normal insan vücudu polenle temas halinde bir tepki vermezken alerjik rahatsızlıkları olan insanlarda polen zararlı bir alerjen olarak algılanır ve vücut buna tepki oluşturur. Bu tepkilerde belirtilerle ortaya çıkar. Polenler bahar aylarında ortaya çıkabildiği gibi yaz dönemlerinde de ortaya çıkan alerjen oluşturacak çiçekler bulunmaktadır.

Özellikle ailede alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde polen alerjisi daha sık görülür bu nedeni ise genetik olarak vücudun maddeyi alerjen olarak algılanmasına dayanır. Özellikle solunum yollarında ortaya çıkan belirtiler kişinin kendini sürekli hasta hissetmesine ve dışarı çıkma isteğini yok etmesine neden olur.

Polen Alerjisinin Belirti Sonrası Ne Yapılmalı

Polen alerjisinin belirtileri arasında hapşırma, öksürük ve kaşıntılar yer alır. Özellikle alerjenle karşılaşma durumunda alerjisi olan kişide öksürük görülmektedir. Bazı kişilerde belirti burun akıntısı olarak da görülür. Göz hassasiyeti olan insanlarda polen alerjisi göz nezlesine neden olarak sürekli gözde akıntıya sebebiyet vermektedir. Kişide bu belirtiler oluşmuşsa eğer bu kişinin polen alerjisi olduğunu gösterir. Özellikle belirtiler bahar aylarında ve yaz aylarında  ortaya çıkar.

Polenler bahar aylarında ortaya çıkabildiği gibi yaz dönemlerinde de ortaya çıkan alerjen oluşturacak çiçekler bulunmaktadır. Özellikle ailede alerjik rahatsızlıkları olan kişilerde polen alerjisi daha sık görülür bu nedeni ise genetik olarak vücudun maddeyi alerjen olarak algılanmasına dayanır.

Polen Alerjisinin Tedavisi Ve Korunma Yolları

Polen alerjisi olan kişiler belirtilerle birlikte doktora başvurmalı ve alerjenle karşılaşma durumunda oluşan etkiyi doktora anlatmalıdır. Polen alerjisinin net bir tedavi yöntemi yoktur ancak bazı yollar sayesinde polen alerjisinin oluşturduğu belirtiler hafifletilebilir ya da ortadan kaldırılabilir. Tedavi sürecinde ilk aşama alerjenden olabildiğince uzak durmaktır ve kişi alerjene temastan kaçınmalıdır.

Polen alerjisi olan kişilerde belirtiler solunum yollarında görüldüğü için kişinin havalandırılmış ve tozsuz ortamlarda durması gerekmektedir. Aksi takdirde oksijensiz ortamlar kişinin nefes alıp vermesini zorlayacağı için hastalığı tetiklemektedir. Daha sonraki dönemlerde polen alerjisi astım ve alerjik rinite dönüşmektedir.

Polen alerjisi bazı insanlarda gözlerde akıntıya ve göz nezlesine de sebep olmaktadır. Polen alerjisi olan kişiler bahar aylarında gözlük kullanarak kendilerine alerjene karşı koruyabilirler. Yine aynı şekilde alerjinin yarattığı etkileri ortadan kaldıracak doktor tarafından verilen damlalar ve ilaçlarda polen alerjisi için kullanılmalıdır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle