"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz Alerjisi Çeşitleri ve Tedavi Yöntemleri İle Gözünüzü Koruyabilirsiniz

Dünya penceremiz şüphesiz ki velinimetimiz olan gözlerimizdir. Göz alerjisi denilen rahatsızlık, ciddi sorunlara yol açabiliyor. Göz tarafından tüm zararlı maddeler içgüdüsel olarak korunmaktadır. Göz alerjisi de bunlarda sadece biridir.

Göz Alerjisi Nedir?

Göz alerjisi, göz tarafından algılanan tüm zararlı maddelere karşı tepki göstermesidir diyebiliriz. Gözlerimiz alerjik bir durumla karşı karşıya kaldığında; göz kapaklarımız kendini korumaya alır ve gözlerimiz kanlanmaya başlar.

‘Konjonktiva’ adı verilen göz kapağı altındaki bölümün şişmesinden kaynaklanır. Göz alerjisi ciddi bir rahatsızlıktır. Tozdan, güneşten, aşırı soğuktan, polenlerden gözlerimiz ciddi anlamda etkilenir.Bu yüzden mevsim geçişlerinde dikkatli olmakta fayda vardır. Güneş gözlüğü takmak faydalı olacak bir yöntemdir.

Zararlı güneş ışınlarından hassas olan gözlerinizi koruyabilirsiniz. Alerjik göz ile mücadele etmenin diğer bir yolu da yüzümüzü temiz tutmaktan geçer. Örneğin para tuttuğunuzda veya dışarıdan geldiğinizde ellerinizi direkt gözlerinize değdirmeyin.

Dışarıdaki birçok yer malum üzere mikrop yuvası, bahsettiğimiz yolları denemek de göz sağlığınızı korumak adına bir öneridir. Gözlerde alerji durumu, bazı kişilerde genetik faktörlü olabiliyor. Demek istediğimiz, eğer ailenizde alerjik göz hastalıkları var ise büyük ihtimalle sizde de olabilir.

Alerjik Göz Kaşıntısı nedir?

Alerjik göz kaşıntısı, özellikle bahar aylarında ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle ‘konjonktiva’ denilen bölgeye direkt etki eder. Bu bölge vücutta iki bölümde  Göz alerjileri bulunur; biri burun diğeri de gözdür. Bu durum burunda kaşıntı, akıntı ve tıkanıklığa neden olur.

Göz alerjileri hastalığının çeşitli nedenleri vardır: Polen, çim, hayvan tüyleri, toz parçaları vb. Sezonluk göz alerjisi genelde ilkbahar ve sonbahar aylarında görülmeye başlanır. Kışın pek rastlanmaz. Bir de daimi alerjiler vardır, bunlar daha uzun sürelidir, yıl boyunca etkisini sürdürebilir.

Göz alerjisi belirtileri genelde gözde kızarma, batma, bulanık görme, yanma ve gözde kızarıklık olarak ortaya çıkabilir.Ama sadece bu nedenler bile kişiyi ciddi anlamda rahatsız edebilir. Çünkü insanın her dışarı çıkması eziyet haline gelebilir.

Yukarıda saydığımız nedenler bile doktora görünmeniz için yeterli sebep olabilir. Siz eğer göz alerjileri şikayetleriniz var ise; sağlığınız için doktora gitmeyi ertelemeyin! Zararın neresinden dönülürse kardır.

Göz alerjisi belirtileri genelde gözde kızarma, batma, bulanık görme, yanma ve gözde kızarıklık olarak ortaya çıkabilir. Ama sadece bu nedenler bile kişiyi ciddi anlamda rahatsız edebilir.

 Alerjik Göz Nezlesi Nedir?

Alerjik göz nezlesi, bahsettiğimiz gibi bahar aylarında çıkan bir durumdur. Kişiyi olumsuz etkiler. Yaşamında aksamalara neden olabilir. Alerjik yatkınlığı olan kimselerde daha sık görülür. Ortaya çıkış nedeni, rüzgarın havada uçuşturduğu polenlerdir.

Bu alerjik durumun kendiliğinden geçme olasılığı düşüktür. İleri ki yaşlarda hastalığın seyri yavaşlayabilir. Toplumumuzun yaklaşık olarak yarısı alerjik göz nezlesi hastalığına yatkındır. Evde tüylü hayvanların beslenmesi, kuru ve rüzgarlı havalarda uçuşan polenler, evlerde oluşan küfler, ev tozları ve akarlar, göz alerjileri problemini tetikleyebilir.

Belirtilerini ele alalım: Burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ve sulanma, aksırma, öksürme, boğazda ve burunda kaşıntı, sinüslerde ağrı şeklinde çoğaltmak mümkündür. Ailede alerjik rahatsızlığı olan kişinin, bu rahatsızlığa yakalanma olasılığı yüksektir.

Halk tarafından bilinmeyen; ama üzerinde önemle durulması gereken başka bir nezle çeşidi vardır: Göz kalemi alerjisi! Ucuz satılan kozmetik ürünler kullanırsanız; bu hastalığa davetiye çıkartmış olursunuz. Bir kere bu ürünü herkes deniyor, hijyen denilen kavram ortadan kalkıyor.

Siz bu ürünü bilmeden gözünüze sürerseniz; göz alerjisi hastalığına yakalanmanız kuvvetle muhtemel. Sağlığınızı düşünüyorsanız bu tarz ürünlere itibar etmeyin. Üzerinde etiket bulunan ürünleri tercih edin. Göz alerjisi tedavisi için bitkisel yöntemler de deneyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra hekiminize danışarak, vereceği ilaçları kullanırsanız alerjinin kronikleşme durumunu engelleyebilirsiniz. Göz alerjileri için bahar aylarında gözlerinizi korumak için güneş gözlüğü kullanmakta fayda vardır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle