"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji Şurubu Nedir? Yararıve Zararı Var Mı?

Alerji için kullanılan şurupların birçok yararı bulunmaktadır. Alerjinin iyileşmesi döneminde oldukça etkilidir. Ancak bazı kişilerde yan etki yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda şurup kullanılması bırakılmalıdır. Zararları arasında uykusuzluk ve halsizlik görülebilmektedir.

Alerji Şurubu Nedir

Alerjinin durumuna göre kişilere verilen ve kısa sürede alerjinin ortadan kalmasına yardımcı olan ilacın adına alerji şurubu denilmektedir. Bu ilaç doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Alerji şurubu içerisindeki etken maddeler sayesinde tedavi edici özellik taşır. Düzenli kullanım sonrası yararı görülmektedir.

Alerji Şurubunun Yararları Ve Zararları Nelerdir

İnsanların normal şartlarda zararlı olmayan şeylere karşı hassasiyetlerine alerji denir. Bu durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Örneğin, normalde polen bir kişide herhangi bir probleme sebep olmamasına rağmen bir başka insanı hastanelere düşürebilecek derecede etkileyebilmektedir. Bu durum kişinin o ürüne ya da maddeye karşı hassasiyetini göstermektedir.

Bu husus dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çoğu zaman alerjik reaksiyonlar bebeklik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır fakat yıllarca fark edilmemesi gibi durumlarla da karşılaşılabilmektedir. Genellikle alerjiye sebep olan şeyler polenler, küf mantarları, hayvan tüy ve epitelleri, besinler, böcek zehirleridir.

Daha çok bebek alerjileri bunlardan oluşmaktadır.  Alerji durumlarında alt ve üst solunum yolları, göz ve deri sindirim sistemi etkilenmektedir. Bu nedenle astım, saman nezlesi, egzema gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda alerji testleri de yapılmalıdır.

Özellikle bebek hastalarda bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Önceden teşhis konularak daha hızlı ve başarılı bir sonuç elde edilebilir. Ayrıca alerji tedavilerinde planlama günlük ya dönemsel bir tedavi yoluna gidilmemeli uzun vadeli yapılmalıdır. Alerji tedavilerinde yapılması gereken ilk şeylerden bir tanesi hastanın duyarlı olduğu alerjenler saptandıktan sonra bunlardan uzak durmasıdır.

Örneğin herhangi bir yiyeceğe alerjisi olduğunu bilen bir insanın ilk yapması gereken şey o ürünü yememesidir. Bunun yanı sıra günümüzde alerjinin neye karşı olduğuna bağlı kalınarak geliştirilen birçok ürün vardır. Örneğin, spreyler, kremler, antialerjik ilaçlar veya alerji şurubu.

Genellikle pediatrik alerjilerde alerji şurubu ile tedavi yöntemi uygulanmaktadır.  Bu nedenle birçok şuruba da rastlanmaktadır. Bireylerin yaş aralığına, alerji türlerine göre bunların kullanımları da değişiklik göstermektedir. Ayrıca sürekli kullanımları halinde bazı zararlarla da karşılaşılabilmektedir. Özellikle bebek hastalarda çok fazla bu tarz şurup ya da ilaç tedavilerine gidilmesi önerilmemektedir.

Alerji Şurupları Zararları Nelerdir

Özellikle bebek alerji şurubu pediatrik alerji şurupları çeşitlerine göre bebeklerde uyku yapmakta ya da onları sersemletmektedir. İlaç tedavisi maalesef ki çoğu zaman kolay olması nedeniyle ilk tercihimiz olmaktadır. Fakat ilaçlar bir rahatsızlığı tedavi ederken diğer rahatsızlıklara da sebep olabilmektedir.

Özellikle bebekler için organların çok küçük yaşlarda rahatsız olmalarına sebep olmaktadır. Çoğu zaman bu ilaçlar ve şuruplar bireylerde aşırı halsizlik ve uykuya sebep olmaktadır. Fakat kişiden kişiye yan etkileri ve zararları da değişiklik gösterebilmektedir. Bazı insanlarda da aşırı kilo kaybı ya da alımına sebep olabilmektedir. Çoğu zaman ise kilo almaya sebep olmaktadır. Fakat bu durum sadece bazı ilaçlarda geçerlidir.

Alerji Şurupları Yararları Nelerdir

Bu şuruplar alerjik reaksiyonlar için kullanılmaktadır. Bu nedenle elbette ki alerjik reaksiyonlar için etkilidirler. Fakat her ilacın farklı bir kullanım amacı olmasından ötürü farklı yararları vardır. Böylece kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik, alerjik nezlelere iyi gelmektedir. Ayrıca faydaları da kişinin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin kilo alımına sebep olan bu ilaçlar bazıları için fayda sağlamış olmaktadır. Çünkü insanlar bazen alerjik reaksiyonların bir sonucu olarak ya da başka sebeplerden aşırı kilo kayıpları yaşamaktadırlar. Bu gibi etkenlerden ötürü fayda ve zararları çoğu zaman kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Bu gibi durumlardan ötürü ilaç ya da şurup kullanımında endişeler yaşanmaktadır. Eğer alerjik problemleri doğal yollardan çözme yolu varsa elbette ki ilk aşamada o yöntemlere başvurmak gerekmektedir. Ayrıca bu tarz problemlerden sıkıntı yaşamamanın tek yolu da alerjenleri saptamış olmak ve onlardan uzak durabilmektedir.

Bazı durumlarda ise uzak durmak mümkün olamamakta ya da imkansız olmaktadır. Örneğin polen alerjisi olan bir insanın bahar aylarında yaşamı cehenneme dönüşebilmektedir. Bu durumlarda da ilaç tedavileri kaçınılmaz olmaktadır ve doktor kontrolünde gerekenin yapılması gerekmektedir.

Çoğu zaman insanlar kilo alımı gibi sebeplerden  ötürü ilaç tedavilerini kendi kafalarına göre sonlandırmaktadırlar. Bu gibi durumlar tedavinin başarısız olmasına sebep olmakta ve kişinin hayatını da olumsuz etkilemektedir.

 

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle