"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Vücut Alerjisine Ne İyi Gelir? Kesin Çözüm ve Tedavisi

Vücudunuzda alerji oluştuğunda doğal tedavi yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ayrıca uzman hekimin verdiği ilaçları da düzenli olarak kullanmanız gerekir. En etkili tedavi yöntemi ise alerjiye neden olan etken maddeyi kullanmamak ve uzak durmak olacaktır.

Vücut Alerjisine Ne İyi Gelir

Bağışıklık sistemimiz, vücudumuzu dışardan gelen zararlı maddelere karşı çeşitli reaksiyonlar verir. Bu sistem o zararlı maddelerin vücuda girmesini engeller. Alerjik durumlarda bağışıklık sisteminin zararlı maddeleri ortadan kaldırması durumu biraz farklı, vücut için zararlı olan aşırı reaksiyonlar verir. Genel olarak parfüm kokusu, bahar aylarındaki polenlerden vücudunuz etkileniyorsa alerjik bir bünyeniz vardır.

Besinlerden Oluşan Alerji ve Tedavisi

Çocuklarda sık görülen bu alerjik reaksiyon genellikle süt, yumurta, balık ve diğer deniz ürünlerinin tüketiminden meydana gelmektedir. Çocuklar büyüdükçe bu alerjik reaksiyon azalmaktadır. Bu durum yetişkinlerde de görülmektedir. Bazı besinleri yemeseler dahi dokunmaları ve koklamaları alerjik reaksiyona sebep olmak için yeterlidir.

Örnek vermek gerekirse çileğe alerjisi olan biri içinde çilek olan bir yiyeceğe dokunması ve koklaması bile etkilenmesi için yeterli olacaktır. Besinlerin hangisine alerjimiz olduğunu bilmemiz kolay değildir. Bunu deneyimleyerek öğrenebiliriz. Çileğe alerjisi olan birini başka bir meyveye de alerjisi olabilir.

Ya da deniz ürünlerinden birine alerjisi olan birisinin başka bir deniz ürününe de alerjisi olma ihtimali yüksek ve yaygın bir durumdur. Alerjimizin olduğu besini anlayabilmek için birçok test vardır. Bunlar, fiziksel muayene, eleme testi, prick test ve besin yükleme testi ile teşhis edilebilir ve buna göre uygun diyet listeleri ile bu alerjiden doktor gözetiminde önlem alabilirsiniz.

Uçan Maddelerden Meydana Gelen Alerjiler Ve Tedavi Yöntemleri

Bahar ve yaz aylarında dışarda çok vakit geçiririz. Genellikle yeşilliğin bol olduğu yerlerde ağaçların gölgeleri altında serin bir yürüyüş yapmak, piknik ve benzeri faaliyette bulunmak hem dinlendirici hem de negatif enerjimizi alan güzel şeylerdir. Fakat havada rüzgar yoluyla taşınan ve de alerjileri olan insanlar için eziyet haline gelmektedir.

Astıma kadar birçok şeye sebep olmaktadır. Çok küçük olmalarına rağmen etkileri büyük olmaktadır. Bu alerjik maddelere şöyle örnek olarak polen, ev tozları, hayvan tüyleri, sigara dumanı ve parfümü verebiliriz. Bunların arasında en çok şikayet edilen ise bahar aylarında ortaya çıkan polenlerdir. Hapşırık, burun akıntısı ve göz kızarıklıklarına sebep olan bir alerjik durumdur.

Polenlerden korunmak için dışarda maske takılabilir, eve girdiğiniz an kendinizin yada çocuğunuzun üzerini değiştirip duş aldırabilirsiniz. Dışarda gözlük ve şapka benzeri aksesuarlar kullanabilirsiniz. Bunlar uygulandığı halde geçmiyorsa doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Hayvan tüyleri için tüylü hayvanlardan uzak durulmalı ve eller bol bol yıkanmalı hatta duş alınmalıdır. Tozlar için ise ortamın temiz olmasına dikkat etmeli ve maske kullanmalıyız.

Lateks Alerjisi Tedavisi

Özellikle çocuklar ve sağlık alanında çalışan personellerde görülen eldiven, balon, oyuncak, doktorların kullandığı maskeler, bebeklerin kullandıkları emzikler ve biberon emziklerinde bulunan bir malzemedir. Tıp alanın da çok fazla kullanılmaktadır. Doktor ve hemşirelerde deride kızarıklığa sebep olmaktadır.

Kimilerinde hemen tepki vermekte kimisinde de birkaç saat sonra etkisini göstermektedir. Alerji genelde kızarıklık, hapşırma ve burun akması şeklinde görülmektedir. Bu alerjinin tedavisi için ilaçlar kullanılsa da belli bir tedavi yoktur. Alerjiyi engellemek için tek yöntem o maddeyi içeren malzemelerden uzak durulmasıdır.

Haşerelerin Isırmasıyla Oluşan Alerji Tedavisi

Böcekler soktukları bölgede bir zehir bırakırlar ve bu sinek ısırığı gibi kızarıklık ve kaşıntı yapar. Bazı insanlarda ise bu ısırığa karşı alerjisi vardır ve ölümcül etkileri bile olmaktadır. Septomları çok ağır olduğundan etkisini çok hızlı ve kötü sonuçlarla göstermektedir. Örneğin bal arısı sokmasına alerjisi olan biri için ölümcül sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Bu böcekler arasına eşek arısı, sarıca arı, yaban arısı ve ateş karıncası da vardır. Alerjisi olan insanlarda tehlikeli olan reaksiyonlar veriliyorsa, dilde ve boğazda şişme, kaşıntı, nefes darlığı, bulantı gibi belirtiler anafilaktik şok olarak adlandırılmaktadır. Bu belirtiler görüldüğü taktirde acil olarak doktora başvurulmalıdır. Eğer hafif bir durum ise üzerine buz konulur veya kızarıklıklar için krem sürülebilir.

Fakat ileri derecede olan alerjik durumlarda boğazda hava akışını engelleyecek kadar ileri bir şişme meydana geldiyse cerrahi yöntemle soluk borusuna giden bir delik açılır ve doktor gözetiminde ilaçlar ve alerji iğneleri uygulanır.

Kozmetik Maddelerden Oluşan Alerji Tedavisi

Cilt bakım ürünleri günlük yaşamımızda çok fazla yer alan maddelerdir. Ve bunlar kullanıldıklarında alerjisi olan insanlarda ciddi cilt tahrişleri meydana getirebilir. Bu cildi hassas olan insanlarda etkisini çok fazla göstermektedir. Alerjiler kullanılan ürünün tamamından değil içinde bulunan bir maddeden dolayı meydana gelmektedir.

Kullanılan makyaj malzemesi sürüldüğü bölgede kabarıklıklar yaralar meydana getirmektedir. Bu alerjilere sebep olan maddeler genelde malzemelerin içindeki koruyucu madde, aroma ve renklendiricilerdir. Bu alerjiden korunmak için öncelikle kaliteli ve markalı ürünler seçilmelidir. Yüze sürülmeden vücudun küçük bir yerinde denenmelidir. Örneğin kolun iç kısmına ve bunu 2-3 gün boyunca devam ettirmelidir. Eğer bundan emin olamıyorsanız doktora başvurmalısınız ve yardım almalısınız.

Metallerden Meydana Gelen Alerji Tedavisi

Pek çok takılarda bulunan nikel alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Kullanılan takılar vücuda temas ettiği yerde şişlik ve kızarıklık meydana gelmektedir. Bu madde takılar dışında bezelye, mercimek ve çikolata gibi besinlerde de bulunmaktadır. Diş dolgularında da civa dahil olmak üzere altın, kobalt gibi birçok madde kullanılmaktadır. Tanı konulabilmesi için yama testi yapılır. Genellikle bu maddelere alerjileri olan insanlar takı takmamaya ve bu maddenin içinde bulunduğu besinleri tüketmemeye çalışmalıdır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle