"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Toz Alerjisine Ne İyi Gelir? – En Etkili Tedavi Yöntemleri ve Kürleri

Toz alerjisi olan kişilerde sürekli olarak bir hapşırma meydana gelir. Tedavi yöntemlerinin başında ise tozlu ortamlarda bulunmamalarıdır. Bulundukları ortam içerisinde toza izin verilmemelidir. Ayrıca bazı uygulanabilecek kürler bulunmaktadır. Bu kürler uygulanır ise kişi biraz daha rahat edecektir.

Toz Alerjisine Ne İyi Gelir

Toz alerjisi genellikle mevsimsel faktörlerle ortaya çıkan bir alerji türüdür. İlkbahar döneminde ağaçların yeşermesi ve çiçeklerin açmasıyla oluşan toz ve polenler bazı kişilerde alerjiye neden olur. Toz aslında vücuda zararsız bir etkendir ancak toza alerjisi olan insanlarda toz vücut tarafından yabancı ve zararlı olarak algılanır ve buna göre bir reaksiyon gösterir.

Toz alerjisi kişinin günlük hayatını zorlaştırarak yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Toz alerjisi kişide sonradan oluşabileceği gibi anne ve babadan kalıtsal yolla da geçebilmektedir. Toz alerjisi olan insanlarda hayvan tüyüne ve bazı yünlü giyeceklere karşı da bir alerji durumu oluşur.

Özellikle çocukluk döneminde daha sık görülen toz alerjileri bağışıklık sistemiyle alakalı bir durumdur. Toz alerjisi olan insanlarda solunum yolları özellikle burun hassas bir yapıda olur ve her türlü toz, polen gibi şeylerden etkilenir

Toz Alerjisi Kişiyi Nasıl Etkiler

Toz alerjisi sık görülen alerjik bir durumdur ve çeşitli belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Toz alerjisinde en yaygın belirti solunum yollarında gerçekleşir ve bunun yanında deride görülen belirtilerin en sık rastlananı toz alerjisidir. Alerjenle karşılaşma durumunda kişide tıkanıklık, nefes alıp vermede güçlük, sürekli ve sık sık tekrar eden öksürük, hapşırma, deri üzerinde kaşıntı ve kızarıklıklar görülür.

Bu belirtiler alerjenle temastan sonra ortaya çıkar ve tanı koyulmasında yardımcı olur. Toz alerjisi rahatsızlığın ilerleyen dönemlerinde çeşitli hastalıklara dönüşebilir. Toz alerjisine bağlı olarak kişi de bronşit ve astım görülebilir. Bazı durumlarda toz alerjisi hassasiyeti olan insanlarda gözde akıntıya da neden olabilmektedir.

Toz Alerjisinin Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Çocuklarda ve yetişkinlerde görülen toz alerjisi nefes darlığı, astım, bronşit, kaşıntı ve kızarıklık gibi birçok rahatsızlığa neden olarak kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Hasta toz alerjisi tanısının konması için belirtileri ile alerji testine başvurabilir.

Kan testi bazı alerji durumlarında yetersiz kalarak ayrıntılı alerji testiyle net sonuçlar elde edilmektedir. Alerji tanısının koyulabilmesi için hastanın belirtileri ve bu belirtilerin yarattığı etkiler de çok önemlidir.

İlerleyen dönemlerde astım ve bronşit gibi daha dikkat edilmesi gereken rahatsızlıklara sebep olan toz alerjisi neden olmaktadır. Kişinin toz alerjisinde dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak rahatsızlığı tetikleyen durumlardan uzak durması gerekir. Bitkisel tedavi yöntemler ide oldukça etkilidir.

Toz Alerjisine Karşı Uygulanabilecek Kürler

Toz alerjisi olan kişinin yaşadığı ortamda çok önemlidir. Tozdan arındırılmış, havalandırılmış bir yerde yaşaması gerekir. Ayrıca ev eşyaları ve halılarında çok tüylü ve yünlü olmaması gerekir. Toz alerjisine iyi gelen kürler arasında nane çayı yer almaktadır.

Anti bakteriyel özelliği ile vücudun patojen olarak algıladığı zararsız tozların oluşturduğu belirtileri çok azaltmaktadır. Tuzlu su ve buhar uygulaması da toz alerjisinin yarattığı nefes tıkanıklığını gidererek solunum kanallarını açmaktadır.

Tuzlu su uygulaması ile burunun içi tuzlu su ile temizlendiği takdirde burunda ki tıkanıklık yok olur.  Bitkisel tedavi yöntemleri de denerek alerjiden kurtulabilirsiniz.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle