"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Göz alerjisi, kızarıklık ile kendini belli eden bir göz hastalığıdır. Özellikle polen dönemlerinde kendini sıkça gösteren göz alerjisi, hava kirliliğinin de etkisiyle gözde sulanmaya yol açarak hastalığın ilerlemesine neden olabilmektedir.

Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Göz alerjisi, polen ve toz gibi alerjenlerin gözün içine girerek önce kaşıntıya, sonrasında da sulanmaya ve şişliğe neden olan bir durumdur. Her alerji tipinde olduğu gibi, alerjen bölge olan gözde de ciddi bir kaşıntı olduğu için, kişi sürekli olarak eliyle kaşıma ihtiyacı duymaktadır.

Ne kadar iyi ve sık yıkanırsa yıkansın, eller vücudun en çok mikrop toplayan yeridir. Kişi göz ve çevresini kaşıdıkça rahatlamış hissine kapılır fakat bu durum mevcut rahatsızlığı daha çok tetikler. Bu yüzden göz alerjisinde, göz bölgesine kesinlikle el sürülmemeli, mümkün olduğunca temiz tutulmalıdır.

İbrahim Saraçoğlu, göz alerjisine iyi gelen önerilerde bulunmaktadır. Bu bitkisel önerilerden  bir tanesi, ısırgan otu çayıdır. Isırgan otu çayı, tüm  alerji sorunlarına çözüm olduğu gibi, göz alerjisine de oldukça iyi gelir. Saraçoğlu, kaynamış suya eklenen ısırgan otunun 20 dakika bekletildikten sonra aç karnına içilmesini öneriyor.

Göz alerjisine daha hızlı etki etmesi açısından, hazırlanan çay, temiz bir pamuk yardımıyla göz kapağına ve çevresine sürülebilir. 15 gün sürekli olarak günde iki sefer uygulandığında alerji tedavisine iyi gelir.  Isırgan otu tedavisinde hipoglisemi hastalarının hekime danışılmadan kullanılmaması gerektiğini öneriyor. Çünkü ısırgan otunun bitkisel kullanımları, mevcut ani şeker düşüklüğünü ciddi derecede tetiklemektedir.

Göz alerjisi bitkisel tedavilerde bir başka yöntem olarak keçi boynuzunu önermektedir. Kaynatılarak hazırlanan keçiboynuzu da, göz alerjisine en az ısırgan çayı kadar iyi gelir. 4-5 adet keçiboynuzu soğuk su ile yıkandıktan sonra küçük parçalara bölünür. Ardından 1/2 litre kaynamış suya eklenerek, 10 dakika daha kaynatılır.

Diğer tüm vücut alerjisine sabah ve akşam yemeklerden önce 1 çay bardağı olarak tüketilmesi önerilir. Fakat göz alerjisinde daha hızlı tedavi edilmesi açısından yine temiz bir pamuk yardımıyla göz kapağı üzerine ve çevresine sürülmesi önerilir. Keçiboynuzu bitkisel tedavi süresi 1 aydır. Hazırlanan kür göz için en fazla 3 gün kullanılmalıdır.

Evde Hazırlanabilecek Yöntemler İle Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

Ev ortamında hazırlanabilecek bir kaç yöntem ile, göz alerjisi rahatlatılabilir.

  • Buz uygulaması: Alerjen bölgeye 5 dakikalık kısa süreler ile aralıklı soğuk kompres uygulaması, mevcut kaşıntıyı rahatlatmaya ve şişliği azaltmaya yardımcı olmaktadır.
  • Salatalık uygulaması: Salatalık özündeki maddeler sayesinde ödemi ve iltihabı azaltmaya bitkisel açıdan yardımcı olmaktadır. Göz alerjisinde salatalıklar ince dilimlere ayrılır. Yaklaşık 10 dakika buz dolabında bekletildikten sonra, soğukluğuyla 10 dakika gözün üzerinde kalacak şekilde tutulur. Günde 4 yada 5 defa uygulanması uygundur.
  • Süt uygulaması: Süt, içeriğinde bulunan yatıştırıcı etkiye sahip maddeler sayesinde alerjik durumları rahatlatmaya yardımcıdır.  Soğuk sütten bir miktar pamuğa alınır. Pamuğun tamamı süt ile kaplanmış olmalıdır. Bu şekilde hazırlanan pamuk gözün üzerinde yaklaşık 15 dakika bekletilmelidir.
  • Tuzlu su ile göz banyosu: Bir çay kaşığı tuz, bir miktar suyun içine eklenir ve bu şekilde iyice kaynatılır. Kaynama sırasında tuzun gözleri tahriş etmemesi açısından iyice erimesi gerekir. Kaynatılan karışım soğumaya bırakılır. Ilık sıcaklığa gelen bu su ile göz güzelce yıkanır. Günde 1 kez olacak şekilde 3 gün uygulanabilir.

Diğer Bitkisel Çözümler İle Göz Alerjisine Ne İyi Gelir?

  • Yeşil çay: Kaynatılmış suda demlenen bir miktar yeşil çay, süzüldükten sonra ılımaya bırakılır. Ilınmış olan yeşil çay ile etkili bir göz banyosu yapılır. Yeşil çayın antiseptik özelliği vardır. Bu özelliğiyle birlikte yeşil çay, kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcıdır.
  • Papatya çayı: Papatya içeriğinde bulunan rahatlatıcı özelliği sayesinde, kaşıntıyı azaltmaya yardımcıdır. Kaynatılmış su ile hazırlanan papatya çayı poşetleri 10 dakika buzdolabında bekletildikten sonra soğuk kompres şeklinde göz üzerine uygulanabilir.
  • Gül suyu: Saf gül suyu, yatıştırıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde alerjinin en önemli belirtisi olan kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Gül suyu ile göz banyosu yapabilir ya da günde 1 sefer damla olarak göze damlatabilirsiniz.
  • Çiğ Patates: Patates ince dilimler şeklinde kesilir. 10 dakika buzdolabında bekletildikten sonra alerjik bölge üzerine 15 dakikalık kompres olarak uygulanabilir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle