"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Göz Şişmesine Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer ve Tedavisi Nedir?

Göz şişmesi yaşayanlar buz tedavisi, gül suyu gibi tedavi yöntemlerini deneyebilirler. Ancak gözün neden şiştiği tanısının da konması gerekir. Ayrıca göz için gerekli damlalarında kontrol kontrolü içerisinde kullanılması gerekir. Bu sayede daha sağlıklı sonuçlar elde edilir.

Göz Alerjisinde Hijyen ve Çevresel Faktörler

En önemli organlarımızdan biriside gözlerimizdir. Bu sebeple göz sağlığımıza ve göz hijyenine dikkat etmemiz gerekmektedir. Sosyal yaşamdaki ufak faktörler bile göz sağlığımızı ciddi açıdan tehdit etmektedir.

Gözlerimiz en önemli duyu organlarımızdan biri olup, ayrıca en hassas duyu organlarımızdan da biridir. Günlük yaşamda dikkat etmediğimiz birçok davranış bile göz sağlığımızı ciddi olarak tehdit etmektedir.

Örneğin; elleri dezenfekte etmeden göz ovuşturmak, lens kullanımında lens suyunu düzenli olarak değiştirmemek, lens kullanım süresini dikkate almamak, göz makyajı yaparken kaliteli ürünler kullanmamak, göz makyajı ile uyumak ya da göz makyaj temizliğini doğru yapmamak gibi birçok neden göz sağlığını tehdit etmekte ve alerjik göz hastalıklarına bile neden olabilmektedir.

Göz alerjisi gözün hassasiyet ve dış faktöre karşı direnememesi sonucu meydana gelerek kimi zaman kaşıntı, sulanma, kızarıklık, gözde batma, yanma, göz beyazlığında sararma ve gözde oluşan sıvı bir madde hissi olarak kendini göstererek erken müdahale edilmemesi durumunda daha da ilerleyebilmektedir.

Göz hijyeni için yastık kılıflarımızı sık sık yıkamalı, dezenfekte edilmemiş elle göze müdahale etmemeli ve kozmetik kullanım ve temizliğine dikkat ederek, alerjik semptomlara sebep olacak hayvan tüyü, polen, toz taneciklerinden uzak durmalıyız.

Alerjiye Neden Olacak Etkenlerden Uzak Durulmalıdır

Toz tanecikleri, havasız ortamlar, sigara dumanı, hayvan tüyleri, polenler gibi etkenlerden göz alerjisi gibi durumlarda uzak durmaya dikkat edilmelidir. Aksi takdirde alerjik reaksiyon daha fazla artarak alerjik rahatsızlığın daha ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olacaktır. Alerjik bir rahatsızlığınız olmasa bile alerjik göz rahatsızlıklarına sebep olabileceğinden alerjiye neden olan bu etkenlerden kendimizi korumamız gerekecektir.

Buz Tedavisi

Alerjik göz rahatsızlığında havlu arasına sarmış olduğunuz birkaç buz parçası ile göz üzerine soğuk kompleks uygulamak göz içerisinde kaşıntı ve yanmaya neden olan alerjik göz hastalıklarına oldukça iyi gelecek ve gözde yer alan enfeksiyonlara karşı direnci artıracaktır.

Göz Damlaları

Hekiminiz tarafından alacağınız Antihistamin ve Steroid Damlalar gözdeki alerjinin birkaç günlük kullanımla gerilemesine ve kaybolmasına yardımcı olacaktır. Göz şişmesi, kızarıklık, kanlanma, sulanma gibi rahatsızlıkları daha hızlı giderecektir.

Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Büyüklerimizin yıllardır hastalıklarda evde uygulamış olduğu yöntemler vardır ve bunların çoğu da aslında oldukça işe yaramakta olup, tabiri caizse “koca karı yöntemleri” arasında yerini alır. İlk aşamada göz de alerjik belirtilerden herhangi biri varsa evde birkaç yöntem ile hastalığın ilk belirtilerde önüne geçerek ilerlemesine de müdahale edilebilir.

Göze Buhar Banyosu

Kaynamış suyu bir kaba boşaltıp, gözün çevresine doğrudan buharın gelerek yanık gibi durumlara sebep olmaması için bezi göz etrafına koyun. Buharın sıcaklığını göze vererek göz kanallarının tıkanmasını açarak gözü rahatlatmış oluruz.

Demlenmiş Çay

Alerjik reaksiyonların oluşturduğu ağrı, şişlik ve kızarıklığı yok etmek için demlenmiş çay ile pamuk ıslatılarak göze 10 – 15 dakika uygulanır. Çay gözü yakmayacak şekilde ılık olmalıdır. Bu yöntemi birkaç gün düzenli olarak 2 ila 3 kez uygulayabilirsiniz.

Gül Suyu

Göz kapaklarınıza her gün birkaç damla gül suyu damlatarak hem var olan alerjik enfeksiyonlardan kurtulabilir (göz şişmesi, ağrı, kızarıklık) hem de oluşacak alerjik göz enfeksiyonlarının önüne geçmiş olursunuz. Günlük göz bakımı için her gün pamuk yardımıyla gül suyunu kullanarak göz kapaklarınızın temizliğini sağlayabilirsiniz.

Tuzlu Su

Suyu kaynatın ve ılık hale gelinceye kadar iyice soğutun ve içerisine suyun miktarına göre bir miktar tuz ilave edin. Bu tuzlu su karışımını bir pamuk yardımıyla göz kapağınıza sürün. Gözlerinizdeki şişmeyi azaltır ve gözdeki kirlerin atılmasını sağlar.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle