"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Geniz Akıntısının Bitkisel Çözümü ve Tedavi Yöntemleri

Alerjik geniz akıntısının birçok nedeni bulunur. En etkili tedavi yöntemleri arasında bitkisel içerikler yer alır. Ada çayı kürü uygulayarak düzenli bir kullanım sağlayabilirsiniz. Ayrıca diğer sıcak bitki çayları da oldukça etkili olacaktır. Bitkisel tedaviler çözüm olmaz ise mutlaka alanında uzman bir hekimden destek alınarak ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Geniz Akıntısı Neden Oluşur?

Geniz akıntısı burundaki mukoza ve sinüslerin iltihaplanmasından oluşan salgının boğaza doğru akması demektir. Bronşit, farenjit gibi çok sık yaşanan üst solunum yolları hastalıklarında en çok oluşan problemdir. Kuru hava, duman, sigara, alkol, kafeinli içecekler ve alerji sebeplerle geniz akıntısı artış gösterir.

Aslında akıntının asıl sebebinin bilincine varılıp tedavisi buna göre şekillenirse sorun daha çabuk aşılır. Alerji nedenli geniz akıntısına ilacı genelde burun spreyleri ve damlaları kullanılarak geçer. İlaç kullanımı hastayı rahatlatacak, iyi gelecektir.

Alerjik Geniz Akıntısının Bitkisel Çözümü Nelerdir?

Geniz akıntısında aslında en güzel ve etkili bitkisel tedavisi tuzlu su tedavisidir. Tuzlu su buruna çekildiği andan itibaren akmaya başlar ve böylelikle sinüsler açılmış olur. Alerjik geniz akıntısı bitkisel tedavisi bir başka çözüm olarak ada çayı kürü uygulaması da iyi gelir. Ada çayı 5 dakika kadar kaynatılıp ılıklaştıktan sonra günde iki kez gargara yapmak hem geniz akıntısına hem de akıntının yarattığı öksürükten kurtulmaya etkili olacaktır. 

Geniz akıntısında bir kişinin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Maalesef ki çok kişide görülen bir durumdur ve bu durum daha çok alerjik sebepten kaynaklıdır. Alerjik geniz akıntısı tedavisi ilk teşhisten itibaren tedavi edilmesi için çalışılmalıdır.

Geniz akıntısında bitkisel tedaviler de mevcuttur. Bunda en etkili olan tuzlu su uygulamasıdır. Bu uygulama genelde iyi gelir, rahatlatır, nefes almada sıkıntı azalır. Diğer bir seçenek ise buhar banyosudur. Kaynamış su içerisine mentol, okaliptüs, vicks gibi ürünler konularak ağız ve burun içerisine solunum yapma suretiyle sinüslerin açılması sağlanabilir ve yapılan bu işlem hastaya iyi gelecektir.

Ancak bu durum astım hastaları için sakıncalı olabilmektedir. Bol bol sıvı tüketimi gereklidir, sulu meyve ve sebze tüketimi iyi gelir. Özellikle gece uykusu esnasında rahatsız eden bu durum için de odada buhar makinaları çalıştırmak rahatlatıcı olacaktır. Bu özellikle küçük bebeklerde sıkça rastlanır. 

Alerjik geniz akıntılarının başlıca sebepleri olarak bilinen hayvan tüyü, polen, toz gibi alerjen durumlardan ve tabi ki sigara dumanından kaçınılmalıdır. Geniz akıntısı mevsim değişiklikleri, kirli havalarda, bağışıklık sisteminin güçsüz düştüğü durumlarda çok fazla kendini gösterir. Salgılanan akıntı genizden boğaza ulaşmasıyla sıkıntı başlar, boğazda gıcık halleri, sürekli yutkunma, ağız kokusu, öksürük ve balgam rahatsız edici belirtileridir. Özellikle nezle ve grip durumlarında bunda artış yaşanır.

Alerjik Geniz Akıntısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Geniz akıntısı sebeplerinden biri ve en etkili olan alerjik sebepli olanlarıdır. Çok uzun sürelidir, çok sık burun akar, öksürme şiddetlidir, burun devamlı tıkalıdır. Alerjik sebepli geniz akıntılarının başlıca sebepleri ise ev tozu, küf ve mantar gibi maddelere vücudun verdiği tepkidir. Geniz akıntısı hayatı tehdit eden bir hastalık değildir ama yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Birey kendini devamlı hasta hisseder, güçsüzdür, yaşanılan alerjik geniz akıntısından dolayı kulaklarına ağrı boğazına şişkinlik durumları yaşamaya başlar. Alerjik geniz akıntısına ne iyi gelir? Sıcak bitki çayları tüketimi ve en önemlisi su tüketimi son derece yarar sağlayan kürlerden biridir. Eğer durum mevsimsel değişikliklerden dolayı alerjik bazda bir geniz akıntısı ise kesinlikle doktor kontrollü bir tedavi şarttır. Sinüzite bağlı bir durum ise kulak burun boğaz hekimine başvurulmalıdır.

Geniz akıntısının alerjik olduğunun başlıca belirtileri peş peşe hapşırmak, burun kaşınması, sık sık yaşanan burun tıkanıkları, boğazda kaşıntı halleri, burun kanaması ve burun akıntısının beyaz olmasıdır. Bu belirtiler ve beraberinde bahar aylarında nüksetme fazlalaşıyorsa alerjik sebepli olduğu akla gelmelidir. 

Alerjik geniz akıntısı nasıl geçer? Alerjik geniz akıntısı mı yoksa soğuk algınlığı mı, farkını çözmek için yaşanan sıkıntılar 2 haftadan fazla sürerse alerjik sebeplidir. Alerjik geniz akıntısı için ilaç geniz akıntısının alerjiye bağlı olduğu durumlarda, çocuk alerji uzmanları tarafından yapılan ciltten alerji testi tedavisi ile kesinlik kazanır. Geniz akıntısı için alerji ilacı kullanımına başlanılır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle