"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Burun Tıkanıklığı ve Alerji Oluşumları, Çözümleri

Burun tıkanıklığı kişinin nefes almasını zorlaştırır ve yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bunun için tıkanıklığa yol açan alerjinin etkileri tedavi edilmelidir. Bitkisel tedavi yöntemleri uygulayacağınız gibi medikal tedavi yöntemlerini de seçebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı ve Alerji Oluşumları

Burunda oluşan alerjiler, burun içerisinde kaşınma, hapşırık, burundan gelen sulu akıntılar ve burun tıkanıklığı ile başlayan bir rahatsızlıktır. Bu hastalıklar bireylerin yaşamlarını etkileyerek sosyal kalite ve birey başarısında bir düşüşe sebep olmaktadır.

Genellikle kolay tanı konulabilen bu hastalık kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Kişiler alerji testi yaptırarak da bu alerji testi sonucunda alerjenlere karşı hassasiyetlerini ortadan kaldırabilirler ve hastalıklarından kurtulabilirler.

Burun tıkanıklığı ve alerji gibi hastalıklar her insanda görülmeyip atopik bünyeye sahip olan insanlarda görülmektedir. Atopik bünye ise bazı maddelere karşı hassas bünye demektir. Bu hassas olma durumu bireyin sonradan kazandığı bir olay olmayıp kişide doğduğu andan beri var olan bir durumdur. Bu da demek oluyor ki alerjik hastalıklar kalıtsal olarak bireylere geçen hastalıklardır.  

Burun Tıkanıklığında Alerji Oluşumu Nasıl Olur

Yaşadığımız çevrede oldukça fazla sayıda alerjen madde bulunmaktadır. Bu alerji yapan maddeler bireyden bireye farklılıklar göstermektedir. Yani her alerjene karşı bir hassasiyet göstermezsiniz ya da bir başkasına alerji yapan maddeler sizde alerjik bir reaksiyona sebep olmayabilir.

Bu alerjenler vücudumuza genellikle havadan ya da oral yolla girmek üzere ikiye ayrılabilirler. Ağız yoluyla yani oral yolla alınan alerjenler pek fazla etkili olmamasına karşın hava yolu ile vücudumuza giren alerjenler ise oldukça fazladır ve bizleri bu hastalıktan epeyce şikayet ettirebilecek güçtedirler.

Hava yolu ile alınan alerjiye sebep olan maddeler mitelar olarak da bilinen ev tozu akarları, bahar mevsimlerinde karşımıza çokça çıkan yeşil ot ve ağaç poleni, yabani otlardan kaynaklanan polenler, mantarların ürettiği polenler ve de hayvan kıllarından kaynaklanan polenleridir. Burun içerisinde kaşınma, sıkça hapşırma, burundan oldukça sulu akıntı ve burun içi tıkanıklıklarıdır. Bunların yanı sıra baş ağrısı da görülür.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Bu şikayetlerinizden kurtulmak için alerji yapan maddelerden korunma, medikal tedavi, immünoterapi yani aşı yöntemidir.  Bu tedavi yolunda en önemli durum kişinin neye ya da nelere alerjisi olduğu belirlendikten sonra kişinin o alerjenlerden uzak durmasını sağlamaktır. Fakat bu genellikle mümkünatı pek olmayan bir durum olduğu için korunma tedavisi denen bu tedavi kişinin bulunduğu ortamda ki alerjenlerin miktarını azaltmaya doğru bir çalışma biçimidir.

Bu da şu şekilde olur örneğin hastanın kedi tüyüne alerjisi var ise bulunduğu ortamdan bu hayvanın uzaklaştırılması gerekir. Mitelara karşı alerjisi olan hastaların evde bu miteların yerleşebileceği eşyalar varsa onların değiştirilmesi ve evin sık sık havalandırılması gerekir.

Polenlere karşı hassasiyeti olan kişiler ise polenlerin sık görüldüğü havalardan çok dışarı çıkmamaya özellikle de çimenlik alanlara gitmemeye özen göstermeleri gerekmektedir. Bununla beraber bu kişiler kullanacakları eşyaların da alerjen madde içerip içermediğine dikkat etmeli ona göre ürün seçimi yapmalıdır.

Medikal Tedavi Yöntemi

Bu yöntemde ise amaç bireyin rahatsızlarını ortadan kaldırarak hayat kalitesini yükseltmeye yönelik çalışmalar yapmaktır. Bu tedavi çeşidi hastalığı ortadan kaldırmaz sadece bir süreliğine rahatsızlıkları ortadan kaldırır. Bunun için burun açıcı spreyler tarzı tedavi yöntemi kullanılır.  

Aşı Tedavisi Yöntemi

Bu hastalığın en etkili ve en kesin tedavisi aşı ile olmaktadır. Bu aşı yönteminde hastanın rahatsız olduğu alerjen en küçük dozdan daha yüksek dozlara doğru hastaya enjekte edilerek hastanın bünyesi bu alerjene karşı alıştırılır. Bu tedavi sonunda ise hastanın o maddelere karşı artık hassasiyeti olmayacağı için ortada bir şikayet sorunu da kalmayacaktır. Bu aşılar genelde herkeste etkili olup bazı kişiler ise aşı tedavisine cevap vermemektedir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle

Robert

Bendede aynısı oldu o yüzden bu makaledeki belirtileri hepsini yaşadım , dikkat etmek lazım