"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Geniz Akıntısı Nedir, Belirtileri Ve Sebepleri Nelerdir

Geniz akıntısı, alerjik geniz akıntısı, ağız kokusu, alerji ve geniz akıntısı, alerjik geniz akıntısı belirtileri, bebeklerde alerjik geniz akıntısı. Geniz akıntısı problemi rahatsız edicidir ve birçok nedeni olabilir. Bunlardan bir tanesi de bahar aylarında sıkça yaşanan alerji ve bahar alerjisidir. Bahar ayların da sıkça rastlanır. Nezle ile beraber gelir ve çiçek poleni gibi polen tozlarından alerji tetiklenir.

Geniz Akıntısı Alerjik Bir Durum Mudur?

Birçok kişide görülen geniz akıntısı oldukça rahatsız edici bir hal alabilir ve günlük yaşamı da kötü yönde etkileyebilir. Bu bazen birçok kişide büyük sağlık problemine kadar yol açabilir. Burun içindeki bezeler günde yaklaşık olarak bir iki litreye kadar mukus üretirler ve bu miktar normal bir miktardır. Bu mukus üretimi kişilerin vücudunun bir savunma mekanizması durumundadır.

Mukusun asıl işlevi burun zarlarını temizlemek, burun içine giren havayı nemlendirmek, zararlı tozlardan vücudu korumak ve yine burun kanallarını nemlendirmektir. Ancak alerji durumlarında mukusun salgılanması fala olur ve burun arkasındaki bölgede birikir. Bu geniz akıntısı da kişilerde büyük rahatsızlık oluşturur. Geniz akıntısı sadece alerjik bir öte bazı nedenlerden de olabilir bu nedenler ise;

 • Sigara dumanı
 • Parfüm
 • Deodorant
 • Soğuk hava
 • Ağır kokular

Geniz akıntısı aynı zamanda göz yaşarması ve göz buğulanmasına da sebep olabilir. Bu durum kişileri çok fazla rahatsız ediyorsa mutlaka doktor kontrolüne giderek gerekli ilaçlarla da sorun çözülmelidir. Çok fazla bu durumu dikkate almamak ilerde günlük yaşamı etkileyerek kişilerin yaşam verimliliğini düşürecektir.

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir Ve Tedavi Yöntemleri

Alerji olarak düşünülen geniz akıntılarını tetikleyen bazı durumlar vardır.

 • Soğuk algınlığı
 • Grip
 • Sinüste bulunan enfeksiyonlar
 • Rinit
 • Asit reflüsü
 • Kullanılan ilaçlar
 • Hamilelik, bu durumlardan sadece birkaç tanesidir.

Geniz akıntısı kişilerin ağız kokusu problemine de yol açabilir. Tıkanan geniz mutlaka ilaçlar veya doğal yöntemlerle açılmalı ve soluk alış verişleri rahatlatılmalıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı ve geniz akıntıları bazen alerji bazen de soğuk algınlığına dayalı olabilir. Burada annelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta bebeğin sıcak tutulması ani hava değişimlerine sebep olacak etmenlerden kaçınılmalı ve yine anne kendisini üşütmemeli.

Anne kendisini üşüttüğü zaman bu soğukluk süte geçer ve bebekleri etkiler. Bebekler hassas oldukları için bahar ayların da çok fazla çiçeklerin içerisinde bulundurulmamalı polen gibi alerji durumu yaratacak ortamlardan bebekleri kaçındırılmalıdır. Bebekler çok fazla koku olan ve havası temiz olamayan yerlerde bulundukları zaman bebek ve ufak çocuklarda geniz akıntısı meydana gelir.

Geniz Akıntısı Tedavisi

Bebekler de geniz akıntısına bağlı olarak ağız kurulukları da meydana gelir. Bu durumu yaşayan bebeklere bolca anne sütü verilmeli ve burun delikleri hassas bir şekil de temizlenmelidir.  Geniz akıntısı için özel damlalar kullanıla bilinir bu damlalar ve spreyler doktor kontrolünde alınmalı ve alternatif olarak bitki çayları içilmelidir. Ama en öneli konu bolca su tüketimi yapılmalıdır. 

Alerji  durumuna bağlı olan geniz ve burun akıntıları genelde çok fazla kalın olmaz daha çok ince ve duru bir sıvı şeklindedir. Burun ve geniz akıntısı yaşayan kimselerde bu durum genelde bahar ayların da meydana gelir. Bahar aylarının hızlı geçişken havaları ve ilkbaharda açan çiçekler en büyük burun geniz akıntısı nedenleri içerisinde yer alır. Kişiler sigara dumanından ve havasız ortamlardan mutlaka kaçınmalı, sigara kullanan kişiler eğer sigarayı bırakamıyorsa sabah aç karnına sigara içmemelidir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle