"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Öksürük Nedenleri Nelerdir? Doğal Ve Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Alerjik öksürük özellikle bahar aylarında sık rastlanan ve vücudun bazı maddelere tepkimesi olarak meydana gelen öksürük biçimidir. Alerji testi yaptırılarak tedavi yöntemi belirlenebilir. Bitkisel tedavi uygulanarak ta sonuç alınabilir.

 

Alerjik Öksürük Nedir?

Alerjik öksürük özellikle bahar aylarında bazı kişilerin polen ve benzeri alerjenlere karşı vücutlarının verdiği farklı tepkilerdir. Alerjik öksürük genel olarak solunum yolunda oluşan kuruluk ve tahriş nedeni ile meydana gelen öksürük çeşididir. Alerjen maddeler nefes yolu ile vücuda girdiğinde vücutta bu maddeleri dışarıya atmak için tepki olarak öksürük refleksi gerçekleşir. Alerjik maddeler nedeni ile solunum yollarında oluşan küçük parçacıklar mukus üretimi sağlar bu da öksürüğe yol açar.

Öksürük vücutta oluşan kendini koruma ve temizleme amaçlı bir tepkidir. Öksürük sayesinde alerjen maddeler vücuttan atılır ve solunum yolu temiz kalabilir. Kimi zaman kuru alerjik öksürük kimi zaman kaşıntı ve kabartı şeklinde kendini gösteren alerjik reaksiyonlar günlük yaşamı sekteye uğratabilir.

Öksürük vücutta oluşan kendini koruma ve temizleme amaçlı bir tepkidir. Öksürük sayesinde alerjen maddeler vücuttan atılır ve solunum yolu temiz kalabilir.

Alerjik öksürük olduğunu kesin anlamak için mutlaka alerji testlerinin yaptırılmış olması gerekmektedir. Sadece bahar aylarında oluşan alerjenler değil birçok maddeye karşı vücutta tepkime olabilir. Alerjik öksürük teşhisi koyulduğunda hekim tarafından önerilen ilaç tedavileri uygulanabilir. Veya alternatif olarak bitkiler ile doğal yöntemlerde kullanılabilir. Alerjik öksürüğün ilerlememesi ve hafiflemesi için mutlaka bitkisel ya da ilaç tedavisi gerekir.

Alerjik Öksürüğün Nedenleri Nelerdir?

Alerjik öksürük kişilerin kendi bünyesinde doğal ve ya yapay bazı maddelere verdiği bir çeşit tepkimedir. Bahar aylarında oluşan polenler, kuru hava, parfüm ve ya kolonya gibi kokular, bazı gıdalar alerjik öksürük nedenleri arasında yer alır. Öksürük kronik bir hal almışsa tıbbi bir problem olduğunun habercisidir. Ve bu durumu yaşamakta olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden hekime müracaat etmeleri gerekir. Her insanın vücut yapısı farklı olduğundan dolayı bazı kişilerin bazı besin maddelerine ve ya doğada bulunan yapay ya da organik maddelere tepkimeleri farklı olabilir.

Her insanda oluşan alerji farklı sebeplerden oluşabilir. Anne, baba ile çocuk arasında dahi alerjen maddeler farklılık göstermektedir. Öksürük, kaşıntı ve ya vücutta oluşan lekeler alerji habercisi olabilir ve kişilerin mutlaka alerji testlerini yaptırarak vücutlarının neye tepki verdiğini öğrenmeleri ve o maddelerden uzak durmaları gerekir. Alerjik öksürük esnasında kişilerde bazen hırıltılar da olabilir. Bu durumun nedeni ise solunum yollarında oluşmuş kısmi bir tıkanıklıktır. Böyle bir durum ile karşılaşan kişiler çoğunlukla göğüslerinde bir sertlik hissi olduğunu belirtiler.

Alerjik Öksürüğün Tedavisi

Alerjik öksürük ve tedavisi için bu hastalığa yakalanmış kişilerin mutlaka yaygın alerjen maddeler için test yaptırması gerekir. Sürekli tedavi olunan bir hekimi olan kişiler için ise hekiminden sağlık geçmişini kontrol etmesini ve alerjen durumunu araştırmasını istemesi gerekmektedir. Hekim tarafından alerjik öksürüğü olan kişilere hastalığı hafifletmek için ilaç tedavisi başlatılabilir.

Ayrıca İbrahim Saraçoğlu bitkisel çözüm konusunda nasıl yol alınması gerektiğini bizlere detaylı şekilde TV programlarında ve hizmetleri ile açıklıyor. İbrahim Saraçoğlu çözüm konusunda faklı bitkisel çalışmalar ile öksürük ve alerjik konusunda faydalı olmaktadır. Alınacak ilaçların kesinlik doktorun önerdiği ilaçların olmasına özen göstermeliyiz. Yanlış ilaç kullanımı ölüme varan sonuçlara neden olabilir. Geniz yanmaları ya da akıntı ile başlayan hastalıklarda İbrahim Saraçoğlu ilaçlı ya da doğal çözümler sunmaya devam ediyor.

Alerjik öksürüğün nedenleri arasında bulunan maddelerden uzak durulması gerekir. Vücudun tepki verdiği alerjen maddelerden uzak durulması solunum yollarında oluşan enflamasyonun azalmasına ve hastanın rahatlamasına olanak sağlayabilir. İlaç tedavisi istemeyen ve daha doğal yöntemler ile alerjik belirtilerini ortadan kaldırmak isteyen kişiler için bitkisel kürler oluşturulabilir. Bitkisel kürler ve doğal yöntemler kullanmadan önce mutlaka hekime danışılmasında yarar vardır. Vücudu alerjik öksürükten kurtarmak isterken kullanılan bitkilere bazı kişilerin vücutları farklı ve daha sıkıntılı tepkiler verebilir.

Alerjik öksürüğün nedenleri arasında bulunan maddelerden uzak durulması gerekir.

Alerjik öksürük için doğal yöntemler.

Alerjik öksürük tedavisi İçin doğal yöntemler çok sık tercih edilir. Evde yapılabilen ve hemen her evde bulunabilen bitkiler ile alerjik öksürükten kurtulmak mümkündür. Alerjik öksürüğü olan kişilerin yapması gereken ön önemli şey bol sıvı tüketmektir. Su ve ya sıvı içecekler boğazdaki mukusu azaltmaya yardımcı olabilir. Sıvı tüketerek boğazda oluşan mukusu yumuşatarak öksürük ile atılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca alerjik öksürüğü olan kişilerin bulundukları odayı nemlendirmesi de öksürüğün geçmesine yardımcı olacak bir etkendir.

Bal ve limon karışımı: Yarım limon ile bir çorba kaşığı bal karıştırılarak tüketildiğinde alerjik öksürüğe iyi gelecektir.

Ihlamur: Boğazda oluşan kuruluk için ve Alerjik öksürüğün hafiflemesi için gün içerisinde birkaç kez ıhlamur tüketmek faydalı olacaktır.

Bal ve tarçın: Alerjik öksürük başladığında bir tatlı kaşığı balın içine çeyrek çay kaşığı tarçın koyarak karıştırılıp içildiğinde öksürüğe iyi gelecektir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle