"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Öksürük İlaçları, İsimleri ve Etkileri Nelerdir?

Alerjik öksürük solunum yollarına bağlı gelişen bir rahatsızlıktır ve özellikle alerjiye bağlı oluşan astımlarda nöbetler halinde alerjik öksürük görülür. Bu gibi durumlarda hangi ilaçları kullanmalıyız ve bu ilaçların ne gibi fayda ve yararları vardır. Uzman kontrolü olmadan ilaç almak tehlikeli olduğundan bu konuda uzman görüşü alınması oldukça önemlidir.

Alerjik Öksürük Nedir?

Alerjik öksürük alerjisi olan kişinin alerjenle karşılaşma durumunda oluşan etkidir. Öksürük bazı durumlarda alerji teşhisinin konulması için en büyük belirtilerden bir tanesidir. Alerjik öksürük solunum yollarına bağlı gelişen bir rahatsızlıktır. Özellikle alerjiye bağlı oluşan astımlarda nöbetler halinde alerjik öksürük görülür.

Polen alerjisi olan kişilerde mevsimsel alerji kişinin polenle teması halinde sık ve sürekli tekrar eden öksürüklere neden olur. Hastalığın tanısı çeşitli alerji testleri ve belirtilerle konulmaktadır. Tedavi sürecinde izlenen yollardan biri de kişinin alerjenlerden uzak durmasıdır. Özellikle öksürük belirtisine rastlanan kişilerde bol bol su içmek gerekir. Bunun nedeni solunum yollarının temizlenmesidir.

Alerjik Öksürük İlaçları Nelerdir ve Faydaları

Alerjik öksürük oluşan kişilerde tedavi yöntemleri doğal yollarla olabildiği gibi ilaç tedavileri de uygulanmaktadır. Bu ilaçlardan biri Rhinopront uzun etkili kapsül şeklinde olan ilaçlarıdır. İlaç doktor tarafından verilir ve sabah akşam olmak üzere içilir. İlacın içerisinde karbinoksamin maleat ve fenileirin bulunur uzun süreli öksürük şikayetlerinde, alerjik rinit ve sinüzitü olan hastalarda tedavi amaçlı uygulanır.

İlacın ağız kuruluğu, mide yanması ve mide bulantısı gibi yan etkileri bulunmaktadır. Aynı şekilde rninotussal da alerjiye bağlı ölsürüklerde, rinit ve gripte kullanılan bir öksürük ilacıdır. Alerjik öksürük durumlarında hastanın şikâyetine uygun olarak doktor tarafından verilir ve hastanın alerjiye bağlı öksürük şikayeti giderilir.

Alerjik öksürük rahatsızlığında kişinin öksürüğünün giderilmesi ve boğaz mukozasının rahatlaması için ilaç dışında çeşitli öksürük şurupları da tedaviye dahil edilebilir. Şuruplar kesinlikle doktor kontrolü altında tüketilmelidir. Aksi takdirde bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Aerius 150 ml. şurup alerjik öksürük rahatsızlığının tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisinde desloratadin bulunmaktadır.

Özellikle 6 yaş ve üzeri çocuklarda kullanılmaktadır. Kullanım şekil günde bir kere iki ölçektir. Şurup mevsimsel alerjilere bağlı oluşan alerjik rinite ve yine alerjiye bağlı oluşan öksürükte kullanılır. Alerjik öksürük şikâyeti olan çocuklarda ve yetişkinlerde aynı zamanda sürekli su içilmesi de önerilir.

Alerjik öksürük rahatsızlığında kişinin öksürüğünün giderilmesi ve boğaz mukozasının rahatlaması için ilaç dışında çeşitli öksürük şurupları da tedaviye dahil edilebilir. Şuruplar kesinlikle doktor kontrolü altında tüketilmelidir. Aksi takdirde bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Alerjik Öksürük İlaçları Etkileri

Alerjik öksürük çeşitli ilaçlar, şuruplar ve doğal yöntemler yardımıyla giderilebilir. Bu ilaçların en büyük etkisi uzun süreli oluşan öksürük nöbetlerini yok ederek, boğaz mukozasında öksürüğe bağlı oluşan acıyı ortadan kaldırmaktır. Alerjik öksürük tanısı konulan kişilerde doktor kontrolü altında kullanılan bu ilaçlar her kişi de aynı etkiyi göstermemektedir.

Kişi belirtilerini net bir şekilde doktora ifade etmeli bu şekilde bir tedavi süreci izlenmelidir. Alerjik öksürük ilaçlarının olumlu etkileri olduğu gibi bazı durumlarda bazı kişilerde çeşitli yan etkilere de neden olabilmektedirler. Yetişkinler de ilaç tedavisi ve bitkisel tedavi uygulanırken 12 yaş ve altı olan alerjik öksürük şikayeti olan çocuklarda genellikle şurup tedavisi uygulanır. Alerjik öksürük durumunda kişiye teşhis konulduğu zaman tedaviye başladığında alerjen uzak durması gerekir. İlaçlar sadece alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıkları yok etmektedir.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle