"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yüzdeki Alerji İçin Kremler, Tavsiyeler ve Kullanım Kuralları

Yüzünüzde alerji oluştuğu zaman kullanabileceğiniz bazı kremler mevcuttur. Bunları kullandığınızda yüzünüzde rahatlama olacak ve kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Krem seçiminde mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yüzdeki Alerji İçin Kullanılması Gereken Kremler

Yüz alerji, herhangi bir nedenden kaynaklanabilen yüzde meydana gelen kabarıklık kızarıklık kaşıntı şişlik gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Genel anlamı ile alerji, vücudun herhangi bir besin veya hava değişikliğinden kaynaklanan bir durum karşısında kendini korumaya almak için gösterdiği karşıt tepkidir. Yüzde olabileceği gibi vücudun daha birçok yerlerinde de oluşabilmektedir. Buradan da şu anlaşıyor ki yüz alerji iki nedenden dolayı oluşmaktadır. Birincisi besinler ikincisi ise havadır.

Özellikle hassas ciltlerde daha çok ortaya çıkabilmektedir. Hassas ciltler ise kılcal damarların cilt yüzeyine daha yakın olduğu ciltlerdir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında illaki bir uzman hekime görünmek gerekebilir. Yüz alerji belirtileri olarak; yüzde kızarıkların artması, deride pul şeklinde döküntüler oluşması, yüzdeki şişlikler, yüzde ve boyunda kaşıntı şeklinde belirtilerle kendini gösterir. Şişlikler bazen kırmızımsı bir hal alırken bazen de kabarcıklar görülebilir. Bu belirtiler berberinde çirkin bir görüntü ortaya çıkarır.

Bu şekildeki belirtiler göründüğü andan itibaren en kısa sürede iyileştirme sürecine geçilmeli ve gereken önlemler bir an önce alınmalıdır. Oluşan bu rahatsızlığın tıbbi olarak tedavisi olduğu gibi doğal yollarla tedavisi olabilmektedir. Tıbbi yolla gerçekleştirilen tedavi de kan değerlerine bakılarak alerjiye neden olan etkenin tamamen vücuttan atılması ilaçlarla sağlanabilmektedir. Bu ilaçların da mutlaka doktor kontrolü çerçevesi içerisinde kullanılması gerekir. Yüz alerji kremi kullanarak ta yüzdeki çirkin görünümden kurtulmak mümkündür.

Yüzdeki Alerji İçin Krem Tavsiyeleri Ve Kullanımı

  • Fenistil jel
  • Dermovate krem
  • Momecon krem
  • Stilex krem
  • Hipokort
  • Advantan
  • Sudocrem
  • Eumovate

Bu krem çeşitlerinden bahsedecek olursak; stilex krem genellikle kaşıntı giderici alerji giderici ve iltihaplar için kullanılan bir yüz alerji kremidir. Fenistil krem, vücudun histamin etkilerine karşı tepki gösterdiği için alerjilerde etkin bir kremdir. Fenistil krem hafif yanıklarda, güneş yanıklarında ve rahatsızlıklarına bağlı hastalıklarından kaynaklanan kaşıntılarda iyi gelmektedir. Hipokort kremlerin kullanım süresi boyunca kaşıntı ve kızarıklığın neden olan etken maddelerin vücuttan etkisini azaltmak amacıyla kullanım süreci boyunca ciltte tahrişe neden olan etkenlerden uzak durulmalıdır.

Advantan, egzama türündeki cilt rahatsızlıklarına karşı iyi gelmektedir. Sudocrem, yüz alerji sonucu ortaya çıkan kaşıntılı kızarıklık ve kaşıntı neden kaynaklanan durumlarda kullanılır. İçeriğinde yoğun kortizon bulunan krem doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.

Eumovate kremin özünde ardıç katran bulunmaktadır. Yine bu kremi de doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır. Aynı zamanında bu krem sadece alerji amaçlı değil böcek ısırıklarında ve seçil kurumların daha kullanılabilmektedir.

Diğer Tedavi Yöntemleri

Birçok hastalıkta olduğu gibi yüz alerji durumlarında da doğal tedavi yöntemleri mevcuttur. Patates unu tedavisi bunların en başında gelir. Bunun için bir bardak su ve iki ila üç kaşık patates unu gerekmektedir. Bir bardak şu içerisine koyulan iki ila üç kaşık patates tozu, bir müddet bekletilir.

Daha sonra ise ortaya çıkan karışım maske şeklinde yüze sürülür. Daha sonra yaklaşık yarım saat gibi bir süre bekletilir ve ılık suyla yüz temizlenir. Avakado tedavisinde de avakado, yüzde alerji olan bölgeye yapıştırılır. Bir süre bekletildikten sonra yine ılık bir su ile temizlenir. Günde iki veya üç defa yapılabilir.

Çay tedavisi uygulamasında yeşil çay, siyah çay, papatya çayı kullanılabilir. Ama bunlardan en faydalısı yeşil çaydır. Zencefil de yüzdeki alerjiler için iyi gelen bir bitkidir. Birçok hastalık ta şifa kaynağı olduğu gibi yüz alerjisinde de iyi gelmektedir.

Bir bardak kaynar suya iyice dövülerek un haline getirilmiş zencefil koyularak itilecek kıvama gelince içilir. Elma sirkesi tedavisi de yine cilde iyi gelmektedir. Ancak elma sirkesi direkt olarak cilde uygulanmamalıdır. Bir miktar suyla elma sirkesinin keskinliği alınır ve bu şekilde yüze uygulanır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle