"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Aerius Alerji İlacı Nedir, Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Şurup ve tablet olmak üzere iki çeşidi bulunan ilaçtır. Aç ve tok karnına kullanılabilir. Alerjik nezle ile başlayan hapşırık, burunda kaşıntı ve akıntı, damakta ve gözlerde kaşınma, kızarıklık veya yaşarma gibi belirtileri giderir.

Aerıus Alerji İlacı

Alerjiden dolayı yaşanan bir deri hastalığı olan ürtiker hastalığı ile gelen kaşıntı, derideki kabarıklık ve kızarıklık gibi belirtilerin de ortadan kaldırılmasında kullanılır. Belirtilerin tüm gün için giderilmesine ve günlük işlerinize devam etmenize yardımcı olur.

Aerius Alerji ilacının yardımcı maddelerinden herhangi birine karşı aşırı duyarlı iseniz (Desloratadin, loratadin veya özellikle renklendirici madde E110 gün batımı sarısı) kullanmayınız ve kullandıysanız doktorunuza danışınız. Şurup 6 ay ile 11 yaş arası çocuklar, 12 yaş ve üzeri ergenler ve yaşlılar da olmak üzere yetişkin bireyler için uygundur.

Tablet 12 yaş altındaki çocuklar için önerilmez. Geçmişte de dahil olmak üzere herhangi bir böbrek rahatsızlığı geçirmiş iseniz doktorunuza danışarak dikkatli kullanmalısınız. Eğer şeker hastasıysanız ya da doktorunuz tarafından şekere karşı dayanıksız olduğunuz söylenmişse ilacı kullanmadan önce doktorunuzla iletişime geçmelisiniz çünkü içinde sukroz, sorbitol ve 5,8 mg laktoz içermektedir.

Tanısı Ve Hamilelerde Kullanımı

Hamile kalmayı planlıyorsanız, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, hamileyseniz veya emziriyorsanız aerius alerji ilacı kullanmanız önerilmemektedir. Bu durumlarda doktorunuza danışınız. Bu ilacın, önerilen dozlarda hastaların çoğunda uyku hali gözlenmemektedir ama ilacın etkisini anlayana kadar araç kullanımı gibi zihinsel dakiklik gerektiren işlerde bulunmamanız tavsiye edilir. Aerius film tablet kullanacaksanız önerilen uygulama 12 yaş ve üzeri ergenlerde ve erişkinlerde günde bir kez suyla 1 tablettir. Aerius şurubun önerilen kullanımı ise aşağıdaki gibidir:

  • 6 ile 11 aylık çocuklarda günde bir defa 2 ml
  • 1 ve 5 yaş arası çocuklarda günde bir defa 2.5 ml
  • 6 ve 11 yaş arası çocuklarda günde bir defa 5 ml
  • 12 yaş ve üzeri ergenler ve erişkinlerde günde bir defa 10 ml şurup kullanılır.

Aerius tablet veya şurubu yalnızca reçete edildiği kadar kullanınız. Yanlışlıkla kullanılan aşırı doz ile ilgili ciddi sorunlar beklenmemektedir ama doktorunuz ile derhal konuşmalısınız. Almanız gereken dozu almayı unuttuysanız aklına geldiği an alınız daha sonra tedavinize olduğu gibi devam ediniz. Unutulan dozler için çift doz almayınız.

Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, aerius alerjik tablet ve şurubun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. Şurubun yan etkileri olarak 2 yaşının altındaki çocuklarda sıkça ishal, ateş ve uykusuzluk, yetişkinlerde baş ağrısı, yorgunluk ve ağız kuruluğu sık görülen yan etkilerdir.

Tabletin yan etkileri ise yaygın olarak baş ağrısı, yorgunluk ve ağız kuruluğudur. Çok seyrek olarak yan etkileri uyku hali, kusma, ishal, mide ağrısı, karaciğerde iltihap, huzursuzluk, döküntü nöbetler, halüsinasyonlar, şiddetli alerjik reaksiyonlardır. Bu etkiler 10.000 hastanın birinden az görünebilir. Aerius alerji ilacını 30 derecenin altında, nemden uzakta saklayınız.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle

Doğan Selman

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz..