"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji İlaçların Listesi, Tanımı ve Kullanım Şekli

Alerji ilaçlarını mutlaka doktor kontrolünde kullanmanız gerekir. Ayrıca kullandığınız ilaçtan verim almak istiyorsanız mutlaka düzenli olarak kullanmanız sonucunda sağlıklı bir sonuç alabilirsiniz. Ayrıca ne kadar süre kullanmanız gerektiği konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekir.

Alerji İlaçlarının Listesi

Alerjiyi kısaca tarif etmek gerekirsek genel anlamıyla aynı miktardaki çevremizde bulunan ve alerjen olarak adlandırılan aslında yabancı maddelerin herhangi bir yolla vücudumuza girmesi sonucu bağışıklık sistemimizin bu yabancı maddelere karşı duyarlılık göstermesidir.

Tanısı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sağlık konusunda bilinmesi gereken en önemli şey erken teşhistir. Erken teşhis hastalığın tedavisi ve ilerlemesinin durdurulması için çok önemlidir. Bu maddeler hangi organı etkisi altına alıyorsa o organa ait hastalık bulguları meydana gelmektedir. Örnek verecek olursak üst solunum yolunu etkiliyorsa hapşırma, geniz akıntısı gibi bulgular olmaktadır.

Akciğerimizi etkiliyorsa öksürük, hırıltı gibi hastalıklar görülmektedir. Ev tozları, akarlar, polenler, bakteriler ve bazı gıdalar, proteinler alerjinin en sık nedenleri arasında yer alırlar. Bu hastalıklar kronik hastalıklar grubunda hekimler tarafından ilk sırada gösterilmektedir. Bu hastalıkların tedavisinde ilk yapılması gereken hastalığa sebebiyet veren alerjenlerin ortadan kaldırılmasıdır.

Gıdalarda veya ilaçlardaki reaksiyonlarda o gıdanın ya da ilacın tüketilmemesi önerilmektedir. Günümüzde oluşan bu hastalıkların belirti ve bulgularını kontrol altına almak için oldukça etkili olabilen ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçların dozajları bulgulara göre değişmektedir. Burun nezlesi için antialerjik ilaçlar ile burun spreyleri, astım rahatsızlığı olanlar içinde  ağızdan spreyler, derideki semptomlar için kremler çok fayda göstermektedir.

Alerji İlaçlarının Listesi, Tanımı ve Kullanım Şekli

Alerjen maddeler bağışıklık sistemine kadar ulaştığında bağışıklık sistemi maddeyi algılar ve bu duruma karşı koruyucu antikor üretir. Bu şikâyetlerin başında kaşıntı, yanma, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gelmektedir. Bu rahatsızlıklarda kullanılan ilaçlar insanda uyku etkisi yapan ve uyku etkisi yapmayan şekilde sınıflandırılır. Alerji rahatsızlığında kullanılacak ilaçlar;

  • Lordes 5 Mg 20 Film Tablet
  • Kestine 10 Mg 20 Film Tablet
  • Hitrizin 10 Mg
  • Zyrtec 10 Mg
  • Desmont 5/10 Mg
  • Actifed Şurup
  • Deloday 5 Mg
  • Allerset Şurup
  • Rupafin 10 Mg
  • Benical Şurup

Lordes Tanımı ve Kullanım Şekli

İlacın etken maddesi Desloratadin olan Lordes ilacı, uyku hali oluşturmayan antialerjik ilaçtır. Bu ilaç alerjik nezle ile hapşırık, burunda akıntı ve kaşıntı, kızarıklık gibi semptomları giderir. Kullanım şekli, en etkili bir şekilde tedavi sürecini tamamlamak adına hekiminizin programı tavsiye edilmektedir.

Kestine Tanımı

Kestine etken maddesi Ebastin olan Antihistaminik ilaç semptomları yok eder.

Hitrizin Tanımı

Etken Maddesi Setirizin Hcl olan Hitrizin kaşıntılar, hapşırma, kaşıntı gözlerde sulanma gibi semptomlar da kullanılmaktadır.

Zyrtec Tanımı

Alerjik nezle, kurdeşen ve kaşıntıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Desmont Tanımı

Etken maddesi Desloratadin (5mg) Montelukast sodyumdur. Rinit alerjik birlikte astım tedavisinde kullanılmaktadır.

Actifed Tanımı

Etken maddesi Psödoefedrin hidroklorür. Burun tıkanıklığını yok eder. Üst solunum rahatsızlıklarına bağlı göz sulanması, kaşıntı, ödem gibi durumlarda hastalığı iyileştirir.

Deloday Tanımı

Etken maddesi Desloratadin olan Deloday, kabartı, kızarıklık, kaşıntı gibi belirtilerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Allerset Tanımı

Etken maddesi setirizin hidroklorür olan bir antihistaminikdir. Kaşıntılar saman nezlesi, kronik ve idiyopatik ürtikerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Rupafin Tanımı

Vücutta oluşan ödem, kızarıklık gözlerde sulanma burun akıntısı gibi semptomların iyileşmesinde etkilidir.

Benical Tanımı

Benical şurup öksürüğün kesilmesinde oldukça etkili bir ilaç türüdür. Boğaz ve bronşlardaki tahrişe bağlı olarak öksürük ve burun tıkanıklığı gibi rahatsızlıklarda kullanılır.

Alerji tedavisinde kullanılan ilaçları yukarıda belirtilmiştir. İlaç kullanımında hekimlerin vermiş olduğu ilaç kullanım reçetesine göre hareket etmek gerekmektedir. Bu tarz rahatsızlıklarda kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanılmamalıdır. Mutlaka sizlere en yakın aile hekimine başvurmanız gerekmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle