"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

En İyi Alerji İlaçların İsimleri, Tanımı ve Etkisi

Alerji olduğunuz kullanabileceğiniz bazı ilaçlar bulunmaktadır. Bu ilaçları doktor kontrolünde almanız sağlıklı sonuçlar almanıza olanak sağlayacaktır. Alerjinin iyileşme sürecinde yardımcı olan bu ilaçlar tür olarak da dörde ayrılmaktadır. Size uygun olan ilacı doktorunuz belirleyecektir.

En İyi Alerji İlaçları Nelerdir

İnsan vücudunu etkileyen alerjinin etkilerinden kaçmak mümkün değildir. Çünkü, çevremizdeki birçok bakteri, mikrop ve virüs gibi yabancı maddelerin tehdidi altında yaşamaktayız.

Alerji Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Vücudun bağışıklık sistemi, vücuda giren yabancı maddenin etkisiyle tepki gösterir. Açık tenli insanlarda, özellikle deniz kenarında yada nemli ortamda yaşayan insanlarda sıklıkla alerji görülür. Çok fazla stresli çalışma ortamları, çevre kirliliğinin de etkisi ile alerji görülme riski fazladır. Dönemsel olaraktan ortaya çıkan alerjiler vardır. Bahar aylarında özellikle çiçek polenleri, çiçekler ve havaya karışan tozlar insanın bünyesini etkiler.

Savunma mekanizması vücuda giren bu yabancı maddelere karşı aşırı hassasiyet gösterir. Kaşınma, kızarıklık, hapşırma, gözde sulanma ve vücudu bitkin halde bırakacak derecede halsizlik gibi etkileri görülür. Kimi zaman hafif geçen alerjilerde, bitkisel çözüm yollarını kullanmak etkili olabilir. Bazen bitkisel çözümler yeterli olmayabilir. Bu da alerjinin şiddetine göre değişmektedir. İnsan vücudunu etkisi altına alan bakteri ve mikropların, ortaya çıkardığı alerji tedavisi, anti alerji ilaçları kullanımıyla tedavi edilir. En iyi alerji ilacı olarak, dört çeşit ilaç isimleri vardır:

  • Antihistaminik ilaçlar
  • Semptomatik ilaçlar
  • Kortiosteroidler
  • Antienflamatuar ilaçları

olarak dört tür ilaç, en iyi alerji ilacı olarak bilinmektedir. Bu ilaçlar kendi içerisinde alerjinin etki ve şiddetine göre ayrılmıştır.

Alerji İlaçlarının Etkisi Nelerdir

İnsan vücudu, bazen alerjinin etkisinden kurtulmakta zorlanır. Günlük hayatı zorlaştırır. Bitkisel çözümler geçici olarak iyileştirme gösterirken, ilaç tedavisi olarak dört tür alerji ilacı önerilmektedir.

Antihistaminik ilaçlar: Bu ilaçlar, genel anlamda histaminin,(vücudun bağışıklık sistemine yanıt vermesi, miğdenin de düzgün çalışıp, vücudun gerekli kimyasal bileşkeyi üretmesi demektir.) vücuda salıverilmesiyle, Antihistaminiklerle birleşerek alerjinin şiddetini azaltırlar. Histamin, vücuda salındığında, tıkanıklık, kaşıntı ve hapşırma gibi etkiler gösterir. Antihistaminikler, hap tablet, burun spreyi, şuruplar ya da göz damlası şeklinde olurlar. Genel anlamda yan etkisi uyku hali olarak bilinmektedir. Alkolle alınmaması ve araç kullanımında dikkat edilmesi gerekir.

Semptomatik ilaçlar: Bu ilaçlar, alerji etkisinin ateşlenme zamanlarında kullanılır. Gözlerde yanma, batma hissi ve sulanma, kızarıklık gibi etkilerde göz damlası, burun tıkanıklığı, nefes almada zorluk gibi etkilerde burun spreyi, deride döküntü kızarıklık ve kaşıntı gibi alevli tepki gösteren durumlarda da krem olarak tedavi yöntemleri kullanılır.

Antienflamatuar ilaçları: Bu ilaçlar dokudaki tahriş olan bölgeyi hafifleterek, fazla tahrişi önlemektedir. Genellikle deriye krem olarak uygulama şeklinde verilir. Ve düzenli olarak kullanılması önerilmektedir. Ancak o zaman faydası görülmektedir. Hap olarak verilme ihtimali düşüktür, Hafif seyreden alerjik etkilerde kullanılması tavsiye edilen ilaçlardır. Yan etkisi bulunmadığından dolayı, kullanım alanı fazladır.

En İyi Alerji İlacı Olan Kortiosteroidlerin Etkisi

Alerji hastalıkları tedavisinde kullanılan en iyi ilaçlardan birisi Kortiosteroid ilaçlardır. Hatta etkisinin güçlü olmasından ötürü, çoğu alerji hastası bu ilaçların yan etkisinden korktuğu için kullanmakta çekinirler. Şiddetli akut tedavisinde, krem, damla ve sprey gibi tedavi yöntemleri önerilir. Özellikle, astım yada egzama gibi ağır seyreden hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Bu tür hastalıklar genellikle geçmişi olan ve genetik hastalıklar grubuna girdiği için, tedavi süresi uzun olmaktadır. Kortiosteroid ilaçlar yüksek ve düşük dozlarda verilmektedir. Hastalığın şiddetine göre dozları ayarlanmaktadır. Genellikle düşük dozlarda verilmektedir. Fakat doktor yüksek doz verdi ise, uzun süreli kullanılmaması tavsiye edilir.

Uzun süreli kullanılması halinde vücutta yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Deri incelmesi, kolay morarma ve adrenalin bezinin aktivitesinde azalmalar ortaya çıkabilir, Bu da ağır vakalara yol açar. Yüksek dozda, krem, burun spreyi gibi ilaçlar kullanıyorsanız, yan etkileri çok kuvvetli olduğu için, mutlaka bir doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Alerjiniz varsa öncelikle doktora görünüp, gerekli alerji testlerini yaptırmalısınız. Doktor kontrolünde verilen ilaçları dozunu dikkatlice kullanarak, hastalığınızı tedavi edebilirsiniz. Eğer kendiniz ilaç aldıysanız, ilacın dozuna dikkat ederek kullanmalısınız. Ciddi yan etkisi olan ilaçlar, vücudunuza zarar verebilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle