"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji İlaç İsimleri, Kullanım Şekli ve Yan Etkileri

Alerji ilaçlarını düzenli olarak kullandığınızda etkisi görebilirsiniz. Mutlaka doktor kontrolünde kullanmaya özen gösterin. Ayrıca kullanım şekillerinde de bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır. Yan etki görüldüğünde ise ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

Alerji İlaç İsimleri Ve Kullanım Şekilleri

Alerjik hastalıklar, birçok sebepten dolayı görülebilir. Alerjiye neden olan sebep bulunduktan sonra, doktor kontrolünde tedavi olunması önerilmektedir. Yanlış tedavi yöntemleri sonucunda, vücutta yan etkiler görülebilir. Alerji günümüzde yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Vücutta kızarıklık, kaşıntı ve döküntü şeklinde kendisini gösterir. Sadece cildi etkilemediği gibi, vücudun iç organlarında da soruna neden olabilir. Karın ağrısı, bağırsak bozuklukları gibi rahatsızlar görülebilmektedir.

Alerjiler, kendi içerisinde farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkarlar. Mevsim geçişlerinde özellikle, bahar alerjisi denilen alerji belirtileri görülebilmektedir. Böyle durumlarda, alerji için krem, ilaç veya alerji aşısı yöntemleri kullanılarak, tedavi edilebilmektedir. Eğer alerji durumu hafif yaşanıyorsa, krem veya spreylerle tedavisi yeterli olabilmektedir. Hatta kimi zaman, bitkisel ilaçlar kullanılarak da bu rahatsız edici etkilerden kurtulabilmek mümkündür. Bazı alerjiler, yıllar süren tedavi yöntemleri ile çok zor iyileşme göstermektedir. Bu alerjiler biraz daha riskli olabilmektedir.

Astım gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilecek, solunum yolu rahatsızlıkları oluşabilir. Astım alerjisi olan kişiler, doktor kontrolünde kullandıkları ilaçlarla, uzun süren gözlem ve takiplerle tedavi edilebilmektedirler. Alerji, kişiye özel bir rahatsızlıktır. Bu yüzden, alerji olan kişiler belli testlerden geçirilmeli ve alerjiye neden olan durum belirlenmelidir. Belirlenen alerji nedenine göre, kişiye özel tedavi yöntemi yapılmalıdır.

Alerji İlaçları İsimleri Ve Kullanım Şekilleri 

Günümüzde birçok alerji ilaçları bulunmaktadır. Alerji ilaçları isimleri;

 • Rolınoz
 • Axıvol plus
 • Rıpatrın
 • Zenaro
 • Duades
 • Vıvıd
 • Lezın
 • Leviset
 • Hıstadın
 • Avıl
 • Klodın
 • Astafen

Gibi ilaçlar alerjiye neden olan, histaminin yol açtığı, döküntü, kızarıklık ve kaşıntıyı önlemektedir. Rolınoz 10 mg tablet ilacı, burun akıntısı, kaşıntı ve gözlerde sulanma gibi nedenlere yol açan ve kurdeşen gibi nedeni belli olmayan durumlarda, ortaya çıkan belirtileri yok etmeye yaramaktadır. Eğer böbrek yetmezliği rahatsızlığınız varsa ve alerji testi yaptırmadıysanız, Rolınoz kullanılması tavsiye edilmez. 

Alerji durumlarında genellikle önerilen ilaçlardan birisi, Avıl tablet ve şurup ilaçlarıdır. Avıl tablet, antihistaminiktir. Boğazda şişlik, burun akıntısı ve tıkanıklık giderici özelliktedir. Her ilaç gibi yan etkileri bulunan bir ilaçtır. Özellikle astım hastalarının kullanması önerilmemektedir. Astım solunum yolu rahatsızlıklarından, tehlikeli bir rahatsızlıktır.

Bu yüzden doktor kontrolünde testler yapılmalı ve ona göre ilaç kullanımı yapılması gerekmektedir. Avil şurup çeşidi de bulunmaktadır. Şurup, iltihaplı egzama oluşumunda, yüz alerjilerinde ve boğaz şişkinliklerini gidermede etkili bir ilaçtır. İlaçların çoğu, doktor kontrolünde ve verilen süre kadar kullanılması gerekmektedir.

Alerji İlaçlarının Yan Etkileri Nelerdir

Vücuda giren her türlü kimyasal madde, vücudun bağışıklık sistemi tarafından zararlı madde olarak görülerek, reaksiyon göstermektedir. Bu reaksiyonlar sonucu, ortaya alerji durumu çıkmaktadır. Alerji ilaçları, kremleri ve sprey kullanımları uzun süre kullanıldıklarında, yan etkilere neden olmaktadır. Uzun süre kullanılan ilaç veya kremler, bir süre sonra bağışıklık kazanarak, ilaç alerjisi oluşabilmektedir. Kullanılan kremler, etkisini göstermemeye başlayacaktır. Alerji ilaçları bu yüzden, uzun süre kullanılması tavsiye edilmemektedir.

İlaç kullanımına başlamadan önce, deri testi ve kan testi yapılarak, alerjiye hassas olunan madde belirlenmelidir. Belirlendikten sonra, içeriğine göre ilaç veya krem kullanımı tavsiye edilmelidir. Kullanılan ilaçlar arasında alerji ilaçları, küçük zararsız tabletler gibi görünse de yan etkileri ağırdır. Genellikle akşam kullanılması tavsiye edilmektedir. Dikkat isteyen işlerde, araba kullanırken ve hamilelikte kullanımı önerilmez.

Dikkat dağınıklığı yaparak, uykuya neden olduğu için, günlük aktivitelerde zorluk yaşanabilmektedir. Bu yüzden, akşam yatmadan önce kullanılması tavsiye edilmektedir. Kimi zaman, karın ağrısı ve bağırsak bozukluğu rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Astımı olan hastalar, doktor kontrolünde kullanmaları gerekmektedir. Astım solunum yolu rahatsızlığı olan, hassas bir rahatsızlıktır.

Alerji ilacı yan etkisi sonucu, nefes almada zorluk çıkarabilir. Bu da astımı tetikleyerek, tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle Allegra alerji ilacı, kas ağrısı ve halsizlik gibi yan etki şikâyetleriyle bilinen bir ilaçtır. Bitkisel çözümler sadece basit alerji durumlarında tercih edilmesi önerilmektedir. Ciddi alerji reaksiyonu yaşayan hastalarda yan etkileri oluşmaması açısından, uzman bir doktora görünerek tedavi edilmelidir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle