"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Zyrtec Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır ve Yan Etkileri Nelerdir?

Mevsimsel alerjiler insanları farklı şekilde etkilemektedir. Bahar aylarında genelde sık sık burun akıntısı, gözde sulanma,yada vücutta şişme belirtileri gösteren alerji sorunları için zyrtec alerji şurubu önerilmektedir. Ancak uzman kontrolü ve tavsiyesi olmadan bu ilacı almak sakıncalı bir durum olarak bakılmaktadır.

Zyrtec Hapı Nedir?

Farklı alerjik etkenler insanların yaşamlarını etkileyerek günlük yaşamlarında büyük sorun olarak karşımıza çıktığından bu etkenlerin ortadan kaldırılmasında zyrtec antihistaminlerin yeri ayrıdır. Alerjik etkenleri azaltarak rahatlamanızı sağlayan zyrtec alerji ilacı vücudun kabul etmediği sorunları kaşıntı ve gözlerde sulanma kızarıklık gibi durumları önlemekte yardımcı olur.

Vücudunuzda alerji sorunları birçok nedenden kaynaklanabilir. Yediğiniz yiyeceklerden çiçeklerden ya da böcek sokmasına bağlı olarak alerji sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Soğuk algınlıklarında kullanabileceğiniz hap şeklinde olabilen yada şurup olarak satılan zyrtec ilacı reçeteli olarak piyasada hap şurup ve damla olarak bulunmaktadır.

Alerji yada soğuk algınlığı kırıklıklarınızda burun akıntısı ile gözlerinizdeki sulanma sorununa çözüm olarak zytrec hap önerilir. Antihistamin türü bir ilaç olan zyrtec vücudunuzun tepki gösterdiği alerjik reaksiyonların etkisini azaltarak rahatlatmakta olan bir ilaçtır. Ağzınızda çiğneyebileceğiniz tablet şeklinde de satılan ilacı aynı zamanda şurup olarak piyasada bulabilirsiniz.

Zyrtec Tanısı ve Kullanıma Bağlı Belirtisi Nedir?

Her ilaçta olduğu gibi zyrtec alerji ilacı kullananlar bazı yan etkileri yaşamaktadır. İlacı kullananlar genel olarak uykusuzluk, yorgunluk, baş dönmesi belirtileri yaşamaktadır. Gençler ve çocuklarda görülen etkiler ise boğaz ağrısı, öksürük, ishal, uykusuzluk ve burun kanaması durumları görülebilir. İlacın nefes darlığı ve dudaklarda şişme ve kalp atışlarında düzensizlik meydana gelmesi durumunda ilacı hemen kesmeli ve doktora hemen başvurmalısınız.

Zyrtec Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alerji belirtilerine iyi gelen zyrtec vücuttaki belirsiz kaşıntı ve kurdeşen gibi döküntüler içinde kullanılabilen bir gözlerde görülen kızarıklık ve sulanmaya iyi gelen bir ilaçtır. Zyrtec kullananlar birçok alerji sorunlarına çözüm bulabilir. Ancak ilacı hamile olanlar bebeklerinin sağlıklarına zarar vermemek için kullanmamalı ya da doktor önerisine göre hareket etmelilerdir. Herhangi bir şeye karşı vücudunuzda kaşıntı ya da yediğiniz bir şeyin alerji yapıp dokunduğunu düşünüyorsanız alerji şurubu zyrtec kullanabilirsiniz.

Öncelikle ilacın içindeki etken maddelere karşı alerjisi olanların ilacı kullanmamaları gerekmektedir. Bazı ilaçlarla etkileşim yaratabildiğinden mutlaka kullandığınız ilaçları doktorunuza danışarak sormanız ve kullanmanız önerilmektedir.

Zyrtec Nasıl Kullanılır ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kullanım şekli ve dozu kişinin durumuna göre değişebilir. Özellikle 12 yaşından küçüklere hap kullanımı önerilmez. Böbrek sorunu olan dozu yarım olarak almanız gerekir. Günlük doz kullanımını aşmadan günde 1 tablet yeterli olacaktır. Şurup ve tablet şeklinde olan zyrtec ilacı ayrıca damla olarak da kullanılmaktadır.

Damla şeklinde satılan zyrtec 30 kg ve üstü çocuklar için günde bir kez olmak üzere 20 damla olarak kullanılır. 30 kilo altındaki 12 yaştan küçük çocuklar için ise günde tek sefer olmak kaydıyla 10 damla tek sefer alerji damlası verilmelidir. Piyasada 10 ya da 20 mg olarak satılan ilacı eczanelerden temin edebilirsiniz. Etkili olan ilaç zyrtec hapı ile alerjilerinize etkili bir çözüm bulabilirsiniz.

İsteğe göre hapı ya da alerji şurubu kullanabilirsiniz. Zyrtec ilacı kullanıyorsanız alerji şikayetlerinizin azalmadığı ya da işe yaramadığı durumlarda alerji ilacı şurup ya da hapı kullanmamalısınız. Eğer zyrtec ilaç işe yaramıyorsa mutlaka doktora bildirmelisiniz. Doktorun önerisi ile alerji hapı kullanarak rahatsız eden alerji şikâyetlerinden alerji ilacı ile kurtulabilirsiniz. Zyrtec hap doktor tavsiyesine ve önerilen şekilde kullanılmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle