"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yüz Alerjisi Tedavisi Nasıl Yapılır ve Bitkisel Çözümü Var Mı?

Yüz alerjisi, cilt bakım ürünleri, kozmetik ürünleri, bazı ilaçların kullanımı sonucunda yüz bölgesinde meydana gelen alerjik bir reaksiyondur. Çeşitli belirtilerle kendini göstermektedir ve yüzde alerji tedavisi konusunda yapılması gerekenlerin olduğuna işarettir.

Yüz Alerjisinin Belirtileri Ve Tedavisi

Genellikle bu tür belirtilerle kendini belli eden hastalık, yüzde alerji tedavisi konusunda yapılması gerekenlerin olduğuna işarettir. Yüz alerjisi tedavisi birçok yöntemi uygulanabilir kılmaktadır. Gerek ilaç yardımıyla gerekse bitkisel yollarla tedavinin mümkün olduğu görülmektedir.

  • Göz kaşıntısı,
  • Yüz kaşıntısı,
  • Güneş ışığı,
  • Tozlar, polenler, canlı hayvan tüyleri,
  • İşlenmiş gıdaların tüketilmesi.

Yüzde kaşıntının olması durumunda, hayatınız olumsuz olarak etkilenecektir. Günlük yaşantınıza normal seyrinde devam edemeyecek, ruhsal olarak da etkileneceksiniz. Bu durumu önlemek için öncelikle yüzünüzü bol suyla sürekli yıkamalısınız. Ölü derileri yüzünüzden su yardımıyla atmalı, kimyasal bir ürünü yüzünüze temastan kaçınmalısınız.

Kimyasal ürünlerden uzak durmanız, bu dönemde tedavi sürecinizi hızlandıracaktır. Yüzdeki alerji için bitkisel çözüm yöntemleri bulunmuştur. Bu yöntemleri denemeden önce bir uzman desteği almanızda fayda vardır. Bitkisel bir ürün kullanacak olsanız bile, o bitkiye karşı vücudunuzun hassas olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için uzman desteği şarttır.

Yüz Alerjisi Tedavisinde Şifalı Bitkilerin Faydaları

Yüzdeki alerji tedavisi kolay yöntemlerle kısa süre içerisinde atlatılabilir. Ancak cildinize ve bünyenize en uygun yöntemi seçmeniz gerekir. Bunun için mutlaka tahlil sonuçlarına göre bitkisel tedaviye başlamanız gerekir. Yüzdeki alerjiye bitkisel çözüm olarak bazı ürünler gösterilebilir. Bunlar arasında çok kolay bulunabilen ürünler şunlardır: Salatalık, pancar, muz, havuç, Aloe Vera, papatya. Bu ürünlerden birini veya birkaçını tercih ederek, yüz alerjisi bitkisel tedavisi sürecine dahil olabilirsiniz.

Yaz aylarında daha çok güneş ışınlarına direkt maruz kalmaktan oluşan hastalık, yüzde güneş alerjisi tedavisi olarak bu ürünlerin kullanılmasıyla atlatılabilir.

Salatalık ve muz tüketerek, yüzde oluşan kızarıklığı, kaşıntıyı ve deri dökülmelerini önleyebilirsiniz. Üstelik bu ürünlerin herkes tarafından sevilerek tüketildiği bilinmektedir. Ayrıca salatalığı dilimleyip, yüzünüze yapıştırıp, 10 dakika kadar beklemeniz faydalı olacaktır. Yüz alerjisi belirtilerini gidermede papatya yağını kullanabilirsiniz. Papatya yağını yüzünüze masaj yaparak uygulayabilir, belirtilerden kurtulabilirsiniz.

Havuç ve pancar dilimlerini meyve sıkacağından geçirip, sabahları içmeniz durumunda yüzdeki alerjinizin belirtileri yok olup gidecektir. Hastalığınızın olması durumunda öncelikli olarak bitkisel yöntemleri denemelisiniz. Kimyasal ürünler, cildinize daha fazla zarar verecektir, unutmayın. Bu hastalığa çocuklarınızın yakalanması durumunda daha titiz davranmalı, temizlik ve bakımlarına daha özen göstermelisiniz. Sağlık için, sağlıklı yöntemleri kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Şifalı Bitkiler İle Yüz Alerjisine Çözüm Önerileri

Bitkisel yağların cildi ferahlattığı, yumuşattığı ve ölü hücreleri canlandırdığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Aloe Vera, papatya yağı gibi bitkisel yağlar, cildinizin yumuşak olmasını sağladığı gibi, cildinizin yenilenmesine de yardımcı olacaktır. Cildinizi temiz tutmalı, sık sık duş almalı, bilmediğiniz kozmetik ürünlerini ve makyaj malzemelerini, kimyasal kremleri cildinize temas ettirmemelisiniz. Temiz bir cildin hastalıklara karşı kalkan göreviyle hareket edeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Uygulamış olduğunuz tedavi yöntemlerinde başka bir hastalığa yol açacak bitkisel ürünleri kullanmayınız. Mesela; papatyaya karşı bir alerjiniz varsa, papatya yağıyla yapılan uygulamayı kesinlikle uygulamamalısınız. Yüz alerjinizi iyi etmek isterken, başka bir reaksiyonun görülmesini ortaya çıkarmamanız gerekir. Bunun önüne geçmek için alerji testinden geçmeli, sonuçlar doğrultusunda bitkisel tedavi sürecine başlamalısınız.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle