"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji Göz Damlası Nedir, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Gözünüzde herhangi bir nedenden kaynaklı alerji olduğu zaman alerji göz damlası kullanabilirsiniz. Sağlık açısından oldukça etkili olan bu ürün mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve aşırı doz kullanımından kaçınılmalıdır. Gözler çok yorulmamalı ve sürekli olarak ekrana bakmaktan kaçınılmalıdır.

Alerji Göz Damlası Tanısı

Göz alerjileri genelde kalıtsaldır ve diğer alerjik rahatsızlıklarla birlikte gelişme gösterir. Mesela göze gelen yabancı bir madde, bir tüy ya da polenle göz aşırı tepki gösterebilir. Aynı şekilde ortamda bulunan toz, küfler, bazı ilaçlar da alerji oluşumuna sebeptir.

En sık görülen alerji belirtiler arasında kaşıntı, kızarıklık, şişmiş olan gözler gelir. Sonrasında bitmeyen burun akması, hapşırık, öksürük, tıksırık, burun ve boğazda kuruluk ve kaşıntı ise en çok yaşanan belirtiler arasındadır.

Göz Damlası Kullanımı Nasıl Olmalıdır

Göze ya da solunum yollarına etki edip alerjen durumlara sebebiyet veren maddeler genelde havada bulunur. Bunlar polen, küf, toz, tüy gibi materyallerdir. Bu maddeler zararlı olmasa da vücutla temas sırasında oluşabilecek ani tepki ile bir reaksiyona sebebiyet verebilmektedir.

Alerjik reaksiyonlar kontrol altına alınmazsa ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Bazı yiyecek ve içecekler, böcek ısırmaları da alerji nedenleri arasındadır ancak gözleri doğrudan etkilemezler. Ancak bazı kozmetikler gözlerde alerjiye neden olabilir. Göz alerjilerinde net bir tedavi yoktur yapılacak en garanti tedavi alerjiye neden olan maddeden kaçınmaktır.

Yaşam alanları içerisinde tozlu bölgelerde bulunmamak, tüylü hayvan ya da oyuncaklarla aynı yerde olmamak, polen mevsiminde dikkatli olmak, mümkünse güneş gözlüğü kullanmak basit ama etkili yöntemlerdir. Tabi ki bu durumlar alerji sebebini bilmeden kaynaklı olan tedbirlerdir.

Eğer bilinmiyorsa mutlaka bir göz hastalıkları uzmanına görünmek gereklidir ki, bir ilaç tedavisine başlanabilsin. Kullanılacak olan alerji göz damlası ve ilaçlar rahatlatıcı olacaktır. Genel alerjilere karşı da bazı durumlarda aşı faydalı olabilmektedir.

Küçük miktarlarda alerjen enjekte edilerek bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Bu tür durumlar kesinlikle doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Gelişigüzel alınacak ilaçlar, reçetesiz ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu alanın tek doktoru alerji uzmanı olarak göz doktorlarıdır.

Göz Alerjileri Ve Kontak Lens Kullanımı

Alerjik bir durum yaşayan ve kontak lens kullanmak zorunda olan bir kişiye lensler göze bu anlarda rahatsızlık yaşatır. Devamlı sulanma, batma, yanma, kızarıklık gibi durumlar oluşur. Havadan gelen maddeler doğrudan lense yapışır, gözlerde yapışkan göz salgısı üretimi artar bu da lenslerin üzerinde birikerek rahatsızlık verir.

Doktor tavsiyesi bu tür durumlarda göz damlaları kullanılması hem gözü hem lensleri rahatlatacaktır. Ancak bazı alerji için göz damlası lenslere zarar verebilir. Belki bu dönemde doktorlar günlük kullan at lensleri tavsiye edebilirler.

  • Bahar ve yaz aylarında mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır.
  • Yatak odasında toz çekmeyen kumaşlar tercih edilmelidir.
  • Evde toz alırken ıslak bez kullanılmalıdır.
  • Hayvanlara alerji varsa evde hayvan beslenmemelidir.
  • Temiz bir ev alerji hastalığı olan bir kişi için olmazsa olmaz şarttır.

Göz alerjisi tedavilerinde soğuk kompres gözleri dindirmede etkilidir. Küçük bu parçaları ile göz kapaklarına konan bir bez belirtileri azaltarak rahatlatıcı olacaktır. Göz damlası alerji durumunda alternatif yöntemlerin başında gelir. Soğuk göz damlaları alerji için doktor tarafından tavsiye edilen yardımcılardır.

Bunlar yapay gözyaşı damlaları olup gözleri rahatlatır. Bazı damlalar da özellikle kaşınmayı ve kızarıklığı azaltmak adına doktor tarafından verilir ki, alerji durumunda azalmalar başlasın. Steroid damlalar ise alerjinin şiddetli yaşandığı durumlardır. Bunlar uzun süreli kullanımlardır. 

Yan Etkisi Nelerdir

Göz damlası alerji yapar mı? Dozları doktor kontrolünde dikkatlice ayarlanmalıdır. Kortizonlu damlalar çok hızlı bir şekilde hastada rahatlamaya yol açtığından tercih edilir ancak kontrolsüzce kullanımı söz konusu olursa göz tansiyonu ya da katarakt oluşabilir. Göz damlalarının ciddi yan etkileri vardır. Bu durumlarda kullanım hemen kesilip doktora başvurulmalıdır.

Mesela görüşte değişiklik oluşabilir, iltihap artırabilir, ağrılar başlayabilir, bulanık görme durumu yaşanabilir. Kaşıntı, nefes almada zorluk, göğüste sıkışma olursa mutlaka doktorla irtibata geçilmelidir. Zira bu tür durumlar acil yardım gerektiren durumlardır.

Göz alerjileri genelde mevsim geçişlerinde nükseder ki, bu dönem en çok polenlerin uçuştuğu dönemdir. Kadınlar erkeklere göre bu zamanlarda çok daha hassas olup etkilenme oranları daha fazladır. Hava kirliliği, çok televizyon izlemek, bilgisayar ekranına devamlı bakmak göz kuruluğu sebebidir. Göz kuruluğu da göz hastalıklarına, bozukluklarına ve alerjilerine sebebiyet verir.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle