"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Göz Damlası İsimleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır

Gözünüzde alerji oluştuğu zaman göz damlası kullanabilirsiniz. Seçilen göz damlasının hekim tarafından tavsiye edilmesi gerekir. Ayrıca herhangi bir yan etki oluşturduğunda mutlaka bırakılmalıdır. Gözde oluşan alerji göz damlası kullandıktan kısa bir süre sonra geçecektir.

Alerjik Göz Hastalığı Nedir?

Alerji toplumda sık görülen bir hastalık türüdür. İnsanların yaklaşık hemen hemen hepsinde alerjinin belirtilerini görmek mümkündür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz, hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır.

Göz alerjisi gözün herhangi bir maddeye karşı verdiği tepkidir. Özellikle Mevsimsel hastalıklar arasında en üst sıralarda olan göz alerjileri, baharın gelmesiyle yaygınlaşmaya başlar.

Özellikle polenlerin ortaya çıkmasıyla baş gösteren bir tür hastalıktır. Vücudun göze karşı gösterdiği hassasiyet de diyebiliriz. Göz alerjileri önemsiz gibi görülmelerine rağmen, ileri yaşlarda oluşabilecek önemli rahatsızlıklara neden olabilir.

Alerjik göz Rahatsızlığı Nedenleri Nelerdir?

Göz alerjisi genellikle mevsimsel gelişir ve önemli etken polenlerdir. Bunların dışında toz, toprak, sigara dumanı, tiner, boya kokuları, temizlik maddeleri, parfümler, makyaj malzemeleri, çimenler, egzoz malzemeleri gibi etkenler gözlerde alerjik duruma sebebiyet verir. Ayrıca evin içindeki bazı etkenler, kedi, köpek tüyleri gibi, halı tozları ve tüyleri, uçucu maddeler, hayvan tüyleri, güneşten gelen zararlı maddeler, virüsler, bakteriler gibi maddelerdir. Özellikle havada uçuşan tozlar göz alerjilerine yol açabilir. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde göz nezlesi daha fazla görülen bir göz hastalığıdır. 

Alerjik Göz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Alerjisi belirtilerine baktığımızda, gözün beyaz kısmının ve göz kapağının iç kısımlarının kızardığının görülmesi, ilk olarak karşımıza çıkmaktadır. Mevsimsel alerjiler genellikle evde değil dışarıya çıkıldığında şikayetlere sebebiyet verir. En sık görülen göz alerji belirtileri şunlardır:

  • Kaşıntı, kızarıklık ve şişmiş gözler
  • Burun akması
  • Göz yaşarması ve sık çapaklanma
  • Hapşırık ve öksürük
  • Burun, ağız ve boğazda kuruluk ve kaşıntı hissi

Göz alerjisi nedenleri arasında polenlerin büyük payı olduğu kadar evcil hayvanlarında payı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Göz alerjisi nedenleri arasındaki en temel etken ise, gözde bulunan hücrelerin kimyasal salgılamasıdır. Alerjenler doğal gözyaşı üretimini de arttırabilir.

Göz Damlası Nasıl Kullanılır

En yaygın tedavi; alerjiye neden olan maddelerden kaçınmaktır. Alerjiye yatkın olan bireylerin tozlu ortamlardan uzak durması ve dışarı çıkarken şapka ve gözlük takıp kendilerini sakınmaları gerekmektedir. Eğer gözlerdeki alerjiye neyin neden olduğunu bilmiyorsak ya da onlardan uzak durma şansımız yok ise ilaç tedavisine başvurmak gerekmektedir. Göz alerjisi tedavisinde göz damlalarını kullanmak, gözün temizlenmesi, aynı zamanda belirtiler arasında yer alan kızarıklıkları azaltması açısından büyük önem taşır. Alerjisi tedavisinde yararlanılan göz damlaları aynı zamanda, gözün nemli kalmasını sağlayarak göz alerjisi belirtilerini en az miktara indirgemeyi sağlamaktadır. Göz damlaları ve çeşitli diğer ilaçlar rahatlamanızı sağlayacaktır. Bazı göz alerjilerinde sadece göz damlası kullanmak yeterliyken, bazı alerjik durumlarda antibiyotikli göz damlaları kullanılır.

 Tedavide Kullanılan Göz Damlaları Nelerdir?

FUSIX Viskoz Göz Damlası: yalnızca bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Eğer gözde virüs ya da mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa bu ilacı kullanılmamalıdır.

RELESTAT Göz Damlası: Lens kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımı lensin rengini değiştirebileceğinden, ilacınızı uygulamadan önce lensinizi çıkarmanız gerekmektedir.

VİSİNE Göz Damlası: 48 ile 72 saatten daha uzun süre kullanmayınız. Uzun süre kullanımı göz içindeki damarlara zarar verebilir.

LUMİGAN Göz Damlası: Kontak lensleriniz gözünüzde iken bu ilacı kullanılmamalıdır. 

Exocin % 0.3 Oftalmik Solüsyon Göz Damlası: Gözlerde bakteri, virüs ya da mantar enfeksiyonu varsa bu ilaç kullanılmaz.

ZADİTEN Steril Göz Damlası: 3 yaşının altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmaz.

-TOBRASED Göz Damlası: İlacın kullanımı birden bırakılmaz. Yan etkilerini engellemek yada en aza indirgemek için yanaş yavaş dozu azaltılarak bırakılır.

-Getamisin Göz Damlası: Bu ilaç yalnızca bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Eğer gözde mantar kaynaklı bir enfeksiyon varsa; kullanmayınız.

-FML Liquifilm Göz Damlası: İlacın kullanımı aniden bırakılmamalıdır. Yan etkilerini engellemek için yavaş yavaş dozu azaltarak bırakılır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 1,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle