"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Nezleye Ne İyi Gelir Nezle Nasıl Geçer?

Alerjik nezle daha çok bahar aylarında pek çok insanın yaşadığı bir rahatsızlıktır. Alerjik nezle için evde ne yapılabilir. Alerjik nezleye neler iyi gelir ve nasıl geçer soruları her zaman kafalarda soru işareti olmuştur. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman desteği almak gerekmektedir.

Alerjik Nezle Nedir?

Alerjik nezle, alerjiye sebep olan alerjen denilen maddelerin burun mukozasına temas etmesi sonucu oluşan bir hastalıktır. Alerjik nezle neden olur? Alerjiye sebep olan alerjenler solunum yoluyla alındığında vücudun savunma mekanizması tepki verir ve savunmaya geçer. Alerjenlerle bağışıklık sistemi savaşırken alerjik nezle isimli hastalık ortaya çıkar.

Alerjik nezleye halk arasında saman nezlesi de denilmektedir. Tıp dilinde alerjik rinit ismi ile bilinen alerjik nezle özellikle bahar aylarında çok fazla görülür. Çiçek polenleri hastalığa en çok sebep olan etkendir. Eylül ayında yaprak dökümü sırasında da uçuşan maddeler yine hastalığa sebebiyet vermektedir. Alerjik bünyeye sahip hassas insanlarda daha sık görülen hastalık % 50 genetik olarak görülebilmektedir. Peki, alerjik nezle olduğumuzu nasıl anlarız şimdi bunu açıklayalım.

Alerjik Nezleye Ne İyi Gelir?

  • Burun tıkanıklığı, burunda kaşıntı, burun akıntısı
  • Sürekli hapşırma,
  • Gözlerde kaşınma ve akıntı,
  • Öksürük ve baş ağrısı,
  • Göz altlarında morluk oluşumu alerji nezle olan kişilerde görülen başlıca belirtilerdir.

Bu şikâyetlerden birkaçı sizde de varsa alerjik nezle hastalığı ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda öncelikle doktora gitmenizde fayda vardır. Önce tıbbi tedavi yapılmalıdır. Alternatif olarak bitkisel tedaviler uygulayarak daha çabuk iyileşmek için evde kendinizde tamamlayıcı tedaviler uygulayabilirsiniz. Alerjik nezle için ne iyi gelir açıklayalım.

Alerjik nezle nasıl geçer, alerjik nezleye ne iyi gelir konularına geçmeden önce saman nezlesi olmamak için neler yapabiliriz öncelikle bunları öğrenelim. Alerjik rinit olmamak için özellikle bahar aylarında dikkatli olmakta fayda vardır. Alerjiye eğilimli bir bünyeniz varsa dışarı çıkarken maske kullanmalısınız. Evde iken camlarınızı uzun süre açık tutmayınız.

Tozlu ortamlardan mümkün oldukça uzak durunuz. Kesinlikle sigara içmeyiniz ve sigara içilen ortamlarda bulunmayınız. Kaloriferli evde iseniz odayı nemlendirecek sistem kurunuz. Klima kullanıyorsanız temizliğini sık sık yaptırınız. Toz barındıran halı ve battaniye kullanmayınız. Polen mevsimi kıyafetlerinizi dışarıda kurutmayınız. Evde tüylü hayvan beslemeyiniz. Hastalığa yakalanmadan önce bu önlemleri alırsanız hastalanmamış olursunuz. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için gerekli vitamin ve mineralleri almakta çok önemlidir.

Alerjik Nezle Tedavisi İçin Ne Yapılmalıdır?

Alerjik Nezle ne iyi gelir konusunda evde kolayca yapabileceğiniz çözüm yöntemlerini açıklayacağız. Alerjik nezle için ne yapmalı, öncelikle beslenmenize dikkat ederek vücudunuzu güçlü bir hale getirmelisiniz ki hastalıkla savaşabilsin. Bol bol su içmek ilk olarak yapmanız gereken şeydir. Her gün çiğ olarak sarımsak yiyebilirsiniz.

Burna tuzlu su ve sirkeli su çekerek burun mukozasında bir arınma yapabilirsiniz. Alerjik nezleye en iyi gelen bitkiler zencefil ve zerdeçaldır. Çay olarak yapıp içebilirsiniz. Ya da taze zencefil yiyebilirsiniz. Kaynar suya nane, okaliptüs, biberiye, çay ağacı gibi bitki yağları damlatıp buharını solumak çok iyi bir rahatlatıcıdır. Nezle için çok iyi gelecektir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle