"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji İçin Bitkisel Tedavi Ve Faydalı Tavsiyeler Nelerdir?

Alerji testi yapılarak, nelere karşı alerji olunduğu belirlenmelidir. Ayrıca alerjik durumun nedenini bulmak için de, hastanın genetik hastalık geçmişine bakılmalıdır. Bunun içinde işinde uzman sağlık kuruluşlarına giderek detaylı kontrol yaptırmak gerekiyor.

Alerji Neden Olur ve Kurtulmak İçin Faydalı Olacak Tavsiyeler Nelerdir?

Tükettiğimiz süt, kakao ve peynir gibi gıdalar alerjiyi tetikleyen gıdalardır. Bazen çikolata tükettikten sonra vücutta oluşan kaşıntı veya alerjinin nedenini çikolataya bağlarız. Bunun nedeni kakao ve şekerli gıdaların alerjiyi tetiklemesidir.

Bütün hastalık belirtileri ateş veya alerjik durumlar genellikle akşam ortaya çıkar. Akşamları rahat uyumak ve alerjiyi hafifletmek için ev yapımı melisa çayı tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Sıcak su içerisine bir tutam melisa konarak, demlenmeye bırakılır. Ve akşam yatmadan önce tüketilir. 

Keçiboynuzu Suyu İle Alerjiye Karşı Direnci Arttırın

Alerjiye karşı ilaçlar dışında, bitkisel tedavisi için de seçenekler bulunmaktadır. Alerjiye karşı aşırı direnç gösteren ve alerjiye iyi gelen keçiboynuzu suyu kaynatılarak tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle ısırgan otunun, mevsiminde çorbası yapılarak tüketilmesi veya kurutulmuş ısırgan otu antibiyotik özelliğinden dolayı önerilen bir bitkidir.

 Alerjinin bitkisel tedavisi uygulanırken, ısırgan otu veya keçiboynuzu suyu kullanılacaksa, ikisinin bir arada kullanılması önerilmemektedir. İkisinden birini tercih ederek birini kullandıktan sonra, 1 hafta ara verdikten sonra diğer bitkiyi kullanabilirsiniz. Birçok nedenden dolayı alerjiye maruz kalabiliriz. Önemli olan alerjinin ilerlemesini durdurmak ve alerjiye karşı önlem almaktır. 

Alerji İçin Bitkisel Tarifler

Alerjinin reaksiyonunda karaciğer önemli bir yere sahiptir. Karaciğer, vücuttaki kanı temizleyen önemli iç organlardan birisidir. Eğer karaciğer sağlıklı çalışmıyorsa, vücuttaki kan iyi temizlenmez. Bu yüzden vücuda giren en ufak kimyasallardan dolayı alerji oluruz. Karaciğer temizliği için, deve dikeni bitkisi kaynatılarak, suyunun tüketilmesi önerilmektedir.

Temizlenen karaciğer sonucunda vücut alerjik reaksiyon göstermeyecektir. Alerji için önerilen keçiboynuzu suyu, özellikle astım hastalarında çok faydalı olmaktadır. Emziren anneler günde 2 3 bardak keçiboynuzu suyunu tüketerek, bebeklerinin alerjiye karşı dirençli olmalarını sağlayabilirler. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aksine çok faydası olmaktadır. Ayrıca keçiboynuzu pekmezi de alerjiye karşı etkili bir tedavi yöntemidir.

Sabah ve akşam bir çay kaşığı içilerek tüketilmesi, vücudun alerjiye karşı direncini koruyacaktır. Döküntülü kaşıntılı alerji durumu ile karşılaştığımızda, kaşıntı giderilmiş olsa bile, döküntünün geçmesi uzun sürebilir. Kullanılan ilaçlar bu konuda yardımcı olsa da, geçici iyileştirme göstermektedir. Hatta kullanılan ilaçların bile yan etkisi görülebilmektedir. Avokado bitkisi kesilip, döküntülü cilt üzerine konulduğunda, cildin döküntüsünü durdurmaktadır.

Alerji Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Alerjinin tedavisi, mevsimsel bir türde alerji ise kısa sürede iyileşme göstermektedir. Kimi alerjilere ömür boyu maruz kalabiliriz. Bu durumda alerjinin genetik olduğu düşünülmelidir. İlaç kullanarak ömür boyu alerji tedavisi olmak mümkün değildir. Kullanılan alerji ilaçları belli süre sonra etki göstermemeye başlayacaktır.

Böyle durumlarda ilaçlara ara vererek, vücudu dinlendirmek gerekir. Bitkisel tedavi yöntemleri kullanılarak, alerjiye çözüm bulmak mümkündür. Doğada var olan sebze, meyve ve bitkiler ile evde alerji karışımları hazırlayarak, alerji tedavisi olabilirsiniz. Öneriler doğrultusunda yapılan müdahalelerle, alerjiden kurtulabilirsiniz. Günlük yeşil çay tüketimi, alerjinin etkilerini azaltmaktadır.

Vücuda giren toz ya da kimyasal maddeler sonucu, ilk 15 dakika sonunda, vücut alerji reaksiyonu gösterir. Burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısı olarak solunum yollarını etkiler. Böyle durumda, bal ve karabiberi karıştırıp tüketerek, alerji tedavisi yapabilirsiniz. Her gün düzenli olarak bir tatlı kaşığı tüketerek, alerjinin etkilerinden kurtulabilirsiniz. Deri döküntüleri için de, çuha çiçeği yağı kullanmanız önerilmektedir. Ayrıca özel çorba tarifleri ile alerjiden kurtulmak mümkündür.

Duha Çorbası İle Alerjiden Korunun

Duha çorbası, alerjinin oluşumuna karşı etkili bir silahtır. İçerisindeki faydalı sebzeler sayesinde, vücut direncini arttırır. Bu çorba karışımı, alerji tedavisi için çok faydalıdır. 1 diş sarımsak ve 1 küçük soğan pişene kadar kaynatılır. İçerisine 1 çay bardağı çuha çiçeği eklenerek, 15 dakika kaynamaya bırakılır.

İsteğe göre, karabiber, tuz ve kırmızıbiber gibi baharatları ekleyerek çorbayı tatlandırabilirsiniz. Çuha çiçeğinin, cilt hastalıklarına karşı faydalı olma özelliği bulunmaktadır. Soğan ve sarımsağın antibiyotik özelliği ile birleşmesiyle, faydalı bir ilaç özelliği göstermektedir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle