"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Sivilcelerin Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Oluşum Sebepleri Nelerdir?

Alerjik sivilcelerin oluşmasına birçok etken neden olabilmektedir. Gıdalardan, elbiselere kadar geniş bir çeşitlilik bulunur. Alerjinin neden olduğu etki doktor tarafından belirlenmelidir. Ayrıca sivilceye neden olan etkiden de uzak durulması gerekir.

Alerjik Sivilcelerin Nedenleri

Günümüzde insanlar alerjik kaynaklı sivilcelerle karşılaşabilmektedir. Bu alerjik sivilcelerin kaynakları kullanılan kozmetik ürünlerinden, temizlik ürünlerine, tüketilen yağlı yiyeceklere kadar uzanmaktadır.  Boyun bölgesinde (çene ve boyun) çıkan sivilceler hormon bozukluklarından kaynaklanan sivilcelerdir.

Yani böbreküstü bezlerin aşırı çalıştığını gösterir. Bu bölgelerde sivilce oluşumunun başka nedenleri de; çok şekerli gıda yemek ve stresli yaşam tarzıdır. Gömlek yakalarının sürekli boyuna teması ya da yağlı saçlar da boyunda lezyonların oluşumunun sebebidir. Tedavisi sebeplerinden uzak durmaktır.

Omuzlarda çıkan sivilceler aşırı stresten kaynaklanır. Başka bir nedeni de omuza asılan çantalardır. Tedavisi stresten uzak durmaktır. Kollarda çıkan sivilceler vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir. Kol bölgenizin derisinde kalınlaşma ve pulcuk olma durumu varsa, bu deri içinde bulunan kıl kanalında ölü hücrelerin birikmesi ve bu kıl kanalının tıkanması olarak bilinen “keratosis pilaris” hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Bu gibi durumlarda uzmana başvurmanız gerekmektedir. Bu ölü hücrelerden cildi arındırmak gerekir. Bunu da salisilk asit içeren nemlendirici ile sağlayabilirsiniz. Fakat kol bölgesinde sadece 2-3 sivilce çıkıyorsa, yani siz de bu hastalık yoksa, bu vitamin eksikliğinden kaynaklanıyordur diyebiliriz. Bu durumun tedavisi ise bol bol meyve ve sebze tüketip, dengeli ve iyi beslenmek gerekir. Alerji sivilce yapar mı? Evet, alerji sivilce yapabilir. Bazen de sivilce gibi alerji görülebilir.

Alerjik Sivilcelerin Oluşum Sebepleri Nelerdir

Memede çıkan sivilceler sindirim sistemi bozukluklarından kaynaklanabilir. Yani aşırı yağlı, baharatlı yiyecekler yemek ya da soğuk su içmek sindirim problemi yaratabileceğinden sivilce çıkmasına sebep olabilir. Ayrıca memede çıkan sivilcenin bir başka nedeni de polyesterden yapılmış sutyenler giymektir.

Karında çıkan sivilceler kan şekeri seviyesinin yüksek olmasından kaynaklanabilir. Karında çok az yağ bezi olduğu için burada çıkması da nadiren oluşur. Karında oluşan aknenin başka bir nedeni ise aşırı dar elbiseler giymektir. Kalça ve bacaklarda çıkan sivilceler alerji durumundan kaynaklanabilir. Çünkü deriniz vücut losyonuna, duş jeline, vücut kremine veya çamaşır deterjanına karşı hassas olabilir ve bu da alerjiye sebep olur.

Bu bölgelerdeki çıkmasının bir başka sebebi de kılların batmasıdır. Bunun tedavisi için salisilik ve glikolik asit içeren vücut şampuanı ve kremlerinin kullanılmasıdır. Sırt ve belde çıkan sivilceler sinir ve sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanabilir. Aşırı terlemek ve terledikten sonra yıkanmamak, dar elbiseler giymek, ızgara yemekler, kalorisi çok olan gıdalar, ihtiyacınız olan 8 saatlik uykuyu alamamak da bu bölgelerde çıkan aknelerin diğer nedenleridir.

Alerjik Sivilcelerin Tanısı

Alerjik sivilcelere ne iyi gelir? Alerjik sivilce nasıl geçer? Alerjik sivilce tedavisi nasıldır? Evet alerjik kaynaklı sivilceler de çoğu zaman rahatsız edici olabiliyor. Özellikle ergenlik döneminde sivilceler çok rahatsız edicidir. Ergenlik dönemindeki sivilceler genelde hormonlardan kaynaklanmaktadır. Bu sivilceler iz bırakabilir.

Tedavisine başlamadan önce mutlaka bir doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü aknelerinizin birçok nedeni olabilir. Nedenlerinden biri de alerjik olmalarıdır. Alerjik olarak oluşan yüzünüzdeki aknelerin sebebi karaciğer ya da sindirim sistemi ile alakalı bir durumun var olmasıdır. Özellikle Kaş aralarında ve alın bölgesinde oluşan sivilceler alerjik durumun sonucudur.

Alerji sivilcelerine ne iyi gelir? Alerjik sivilcelerine; yüzde alerji yapabilecek yiyeceklerden uzak durmak, yüzünüzü sabah akşam bol su ile yıkamak, bol su tüketmek ve maske kullanmak iyi gelir. Deniz tuzu sırt ve omzunuzda oluşan aknelere iyi gelmektedir. Maden suyu ve elma sirkesi karışımı yaparak aknelere uygulamaktır. Cilde organik ürünler kullanmak, kozmetik ürünlerinin de kaliteli olanlarını kullanmak gerekmektedir. Doktorunuzun kontrolünde kullandığınız losyon ve kremler de alerjinizin geçmesini ve tedavisini sağlamaktadır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle