"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji Hastalıkları: Nedir, Hangi Bölüm Bakar, İsimleri Nelerdir?

Alerji insan vücuduna dokunan yabancı maddelerin dokunması solunması veya yenilip içilmesi yoluyla vücudun reaksiyon sonucu gösterdiği tepki durumudur. Kızartı, kaşınma, derideki döküntüler hırıltılı öksürük gibi durumlar alerjik belirtiler ile ortaya çıkmaktadır.

Alerji Hastalıkları Nedir ve Hangi Bölüm Bakar

Çeşitli nedenlerden dolayı birçok alerjik hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıkların isimleri ve nedenleri değiştiği gibi tedavi amaçlı gidilecek olan uzmanda değişmektedir. Alerjik hastalıklar ve tedavisi ile ilgili tüm detayları alta görebilirsiniz.

 

Alerjinizin ne durumda olduğunu öğrenmek için mutlaka alerjik hastalıklar bölümü için randevu alarak muayene ve testler yapılarak öğrenebilirsiniz.

  • Pişik: Genelde bebeklerde görülen bezin tahriş etmesi ya da fazla beklemesi gibi sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Aşırı pişik oluşması durumunda doktorun verdiği kremleri kullanmak daha doğru olur.
  • Akut Bronşit: Akciğerlerde hava yollarının iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır.
  • Kaşıntı: Lokalize yada yaygın olarak görülen türleri vardır. Sebepleri nedenleri ortaya konularak tedavi edilmelidir.  Pamukçuk(Ağrılı yaralar) Mukoza astarında ortaya çıkan ülser yapıda olan yaralardır. Genelde bebeklerde görülse de kısa sürede ufak tedavilerle kaybolabilen bir durumdur.
  • Fıstık Alerjisi: Fıstık alerjisi besin alerjisi türlerinden biridir. Genellikle kaşıntı, kurdeşen ve kaşıntıyla görülen alerjik hastalıklar türlerindendir.
  • Lateks Alerjisi: Doğal kauçuk ağaçtan elde edildiği halde latekse karşı vücudun verdiği tepki sonucu ortaya çıkan alerjik bir durumdur.
  • Böcek Sokması Alerjileri: Birçok bölgede farklı böcek türleri bulunmakta ve insanları sokarak zehirlemekte veya alerjik etki ile vücutlarında kızarıklığa sebep vermektedir. Bazı tür böceklerin ölüme varacak neticede zehirlediği görülür. Akrep veya örümcek türleri bunlardan bazılarıdır. Arılara karşı alerjisi olan insanlarında ölüme varan alerjik durumları görülmektedir.
  • Makyaj Ürünlerine Karşı Alerji: Kullandığınız kozmetikler parfümler ve deodorantlar alerji hastalıkları sorununu ortaya koyabilir. Parfümlerin astım ve öksürük gibi sorunlara neden olduğu akciğerlerin tepki göstererek öksürük krizlerine neden olduğu görülmektedir.  Alerji hastalıkları bölümü immünoloji ve alerji hastalıkları bölümünde teşhis ve tedavi edilmektedir. Çeşitli testler yapılarak alerjinin nedenleri ve tedavisi ile ilgili nasıl bir yol izlendiği hastaya belirtilmektedir. Nelerden uzak durması gerektiği ve hangi besinleri yememesi gerektiği yapılan testler sonrası daha ayrıntılı bir biçimde anlaşılmaktadır.
  • Mesleki Astım: Bazı meslek hastalıkları alerji tepkiye neden olmaktadır. İş yerinde kimyasal olarak kullanılan bazı maddelerden dolayı akciğerlerin rahatsızlanması görülmektedir. İş yerlerinde yeterince tedbir alınmaması maske takılmamasından kaynaklanan ciddi solunum zehirlenmeleri ve vücuda karşı oluşan tepkimelerin olması görülmektedir.

Çeşitli Nedenlerden Oluşan Alerjiler Kişiden Kişiye Farklı Tepkiler İle Ortaya Çıkar

Hem çevresel etkenlerden hem de kullanılan birçok ürün alerji etkisi yapabilir. Alerji birçok insanın sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Alerjinizin ne durumda olduğunu öğrenmek için mutlaka alerjik hastalıklar bölümü için randevu alarak muayene ve testler yapılarak öğrenebilirsiniz.

Çocuklarda görülen astım hastalıkları oldukça tehdit edici bir unsurdur evin içindeki tozlardan ve havasız ortamdan etkilenen çocuğunun odasının sık sık havalandırılması ve temizlenmesi gereklidir. Alerjik hastalıklar insanlara göre farklılık gösterse de genelde aynı özelliktedirler ve aynı belirtileri taşımaktadırlar. Ekmekte bulunan bir maddenin bile alerji sebebi olunacağı görülmüştür ekmek mayasının da insanlara karşı alerjik tepki vermesi görülen bir durumdur.

Arı ve böcek sokmalarına karşı yapılan aşılar sayesinde hasta alerjik durumdan kurtulabilir. Mümkün olduğunca alerjiye neden olan sorunlardan kaçınmak yiyeceklerin dokunduğunu bile bile tüketmemek sağlığınız için en iyi çözüm olacaktır.

Alerjik hastalıklar sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemi tepki vererek zararlı maddeleri dışarı atma yoluna girmekte buda alerji belirtilerini ortaya koymaktadır. Ekmekte bulunan bir maddenin bile alerji sebebi olunacağı görülmüştür ekmek mayasının da insanlara karşı alerjik tepki vermesi görülen bir durumdur.

Arı ve böcek sokmalarına karşı yapılan aşılar sayesinde hasta alerjik durumdan kurtulabilir. Mümkün olduğunca alerjiye neden olan sorunlardan kaçınmak yiyeceklerin dokunduğunu bile bile tüketmemek sağlığınız için en iyi çözüm olacaktır. Alerjik hastalıklar sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemi tepki vererek zararlı maddeleri dışarı atma yoluna girmekte buda alerji belirtilerini ortaya koymaktadır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle