"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerjik Hastalıkların Belirtileri Ve Bitkisel Tedavi

Vücudumuzun bazı savunma mekanizması vardır. Bu nedenle nefes yolları ve deriden temas eden bazı yabancı maddeler nedeni ile doğal olarak bağışıklık sistemi tepki göstererek vücuttan alerjik hastalıkların belirtileri olarak kızarıklık kaşıntı gibi belirtilerin ortaya çıkması ile alerjik kendini belli etmektedir.

Alerji Belirtileri ve Ortaya Çıkış Nedenleri

Bazı solunum yollarını rahatsız eden soluduğunuz havadaki tozlar ve alerjiye neden olabilecek kokular nedeni ile öksürük hapşırma gibi belirtilerde görülmektedir. Özellikle çiçeklerin polenlerine karşı alerjik hassasiyeti olanlar polenlerden uzak durmalıdırlar. Bazı durumlarda ileri derecede astım krizine neden olan alerjik belirtiler ile öksürük nöbetleri  ya da sürekli olarak hapşırmak insanı rahatsız etmektedir.

Genel belirtilerden biri kaşıntı ve deride oluşan kabarmalardır. Bu aslında vücudunuzun içten tepkimesi olarak kabul edilir. Yediğiniz yada içtiğiniz herhangi bir yiyecek vücudunuza alerji yapmış olabilir. Bazı meyvelerde ve sebzelerde birçok insanın alerjisi olduğunu görür ve duyarız domates, çilek, muz, süt, çikolata gibi besinler alerji yapabilen besinlerdir.

Alerjinizin hangi besinlere karşı olduğunu bulmak için tek besin yediğinizde herhangi bir kızarıklık kaşıntı ya da vücudunuzda alerjik kızarıklıklar görürseniz bu besine karşı alerjiniz olduğunu gösterebilir. Mutlaka alerji testi yaptırarak hangi besinlerden uzak durmanız gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Çocukların özellikle alerji testi yaptırmalarında önem vardır bal ve çikolataya karşı süt ürünlerine karşı alerjisi tehlikeli boyutta olabilir.

Kaşınan yeri devamlı kaşımak cildinizde tahribat ve tahriş edebilir bu nedenle doktora giderek cildinizi rahatlatan ve kaşıntıyı alan losyonların alerji tedavisi sırasında kullanılması önerilmektedir. Alerjik hastalıklar için bitkisel çözümlere de başvurabilirsiniz. Alerjiye neden olan hastalıkların rahatlatılmasında bazı kremler ilaçlar ve iğnelerde verilebilir.

Bitkisel Çözümler Ve Tedavi Yöntemleri

Alerji sağlık sorunu olarak algılanmamalıdır. Alerjiye neden olan sorunları ortadan kaldırarak etkilerini azaltabilir yada yok edebilirsiniz. Bazı bitkilerde ilaç olarak kullanılmakta ve alerjiye çare olabilmektedir. Alerjik hastalıkların bitkisel tedavisi şu ilaçlarla sağlanabilir

  • MAZI: Tatlı ve soğan gibi besinlere yada yağlı ete karşı alerjisi olanlarda kullanılmaktadır.
  • Karga büken otu: Antibiyotiklere karşı alerjisi olanların kükürt kullanması önerilir.
  • Histamin: Güçlü kokuların yol açtığı alerjik reaksiyon durumlarında verilen bir ilaçtır.

Karbonhidratlı sebzeler: Tuzlu tereyağı, yumurta ve aspirin ve kümes hayvanlarına karşı alerjisi olanlara karbonhidratlı sebzeler verilmelidir. Alerjinin neden kaynaklandığını mutlaka testler sayesinde ortaya çıkarmak gerekmektedir.

Bu sayede tedavi yolları daha kolay belirlenebilir ve alerjik etkiye neden olan etkenler ortadan kaldırılıp tedavisi sağlanmaktadır.. Evdeki ortamın havalandırılması ve tozlardan uzaklaştırılmış olması gereklidir. Filtreli makinalarla temizlik yapılırsa havada toz oluşumu engellenmiş olur.

Alerjik hastalıkların tedavisi genellikle alerjik nedenlerin ortamdan uzaklaşmasını sağlamak olmalıdır. Özellikle bahar aylarında polenlerin havada uçuştuğu dönemlerde çok fazla dışarıda olmanız tüy döken ağaçların yanında durmanız önerilmez. Alerjiye neden olan alerjik hastalıklar tedavisi evde yapılan bitkisel çözümlerle alerjik belirtiler başlarken uygulayabileceğiniz yöntemlerdendir.

Zencefilden bir parça bir bardağa koyarak üzerine kaynar su ilave ederek biraz beklettiğinizde için buda alerjik hastalıklar için muazzam bir içecek olarak tavsiye edilmektedir. Hint yağı ile bağırsak burun pasajları alerjisinde kullanabileceğiniz bitkisel bir yağ olan hint yağını bir yarım fincan su yada meyve suyunun içine 5 damla katarak aç karnınıza tükettiğinizde faydasını görebilirsiniz.

Elma sirkesinin birçok şeye faydası olduğu gibi kaşıntıyı önleyici bir etkisi olduğu da bilinir. Banyo suyunuza isterseniz biraz suyla karıştırarak kaşınan bölgeye kurdeşen dökülen bölgeye sürerek kaşıntının rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bir çok bitkinin alerjik hastalıklar ile iyileştirici özelliği bulunmaktadır ve uygulanmaktadır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle