"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Hamilelikte Alerji Sorunları ve Çözüm Yöntemleri Nelerdir?

Anne olmaya hazırlanan anne adayları hamilelik sürecinde vücudun verdiği tepkimeler ile karşılaşırlar. Bunlardan en büyük sorun yaratan, alerjilerdir. Bazı bünyeler oldukça hassas olurlar ve alerjik reaksiyonlara karşı daha dirençsiz olurlar. Bu gibi durumlarda anne adayları mutlaka doktorlarına durumu bildirmelidir.

Hamilelikte Alerjilerin Beraberinde Getirdiği Problemler

Anne adaylarının en çok merak ettikleri konu ise, hamilelikte alerji bebeğe zarar verir mi? Sorusudur. Aslında alerji basit bir sağlık problemidir. Herkeste ve her yaşta görülebilir. Ama hamilelerde sırasında yaşanan alerjiler bebeğe zarar vermez.

Şu gibi sebeplerden bebeğe zarar gelir; alerji den dolayı bazı vücutsal tepkimeler yaşanır burun akıntısı gibi bu durumda anne su kaybı yaşar ve halsizleşir bebek de dolaylı yollardan zara görebilir. Bu durum karşısında da hamilelerde sıkça sıvı tüketmeleri gerekir.

Hamilelikte alerji nelere yol açar? Sorusu bahar ayları ile çoğalmaya başlamıştır. Çünkü alerjik reaksiyonlar bahar aylarında artar. Sebebi ise; çiçek polenlerinin ve güneş ışınlarının çoğalmasıdır. Hamilelikte alerji problemi yaşayan bayanlar dışarıya fazla çıkmaması gerekir.

Alerjinin yol açacağı sorunlardan bir tanesi anne adayının aşırı halsiz ve moralsiz olmasıdır. Bu halsizlik hamilelerde hareket etmeyi kısıtlar hareketsiz kalan anne adaylarının doğumları da oldukça güçleşir ve hatta bu doğum sezaryen doğuma bile yol açar.

Bu gibi alerjik problemler yaşanırsa mutlaka kadın doğum uzmanından yardım alınması gerekir. Mümkünse ilaçsız tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır. Ama ilaçsız tedaviden bir sonuç alınamazsa, doktor gözetiminde hamilelikte alerji ilaçları kullana bilirler anne adayları.

Gebelikte Alerjik hastalıklardan nasıl sakınılır?

Gebelikte alerji gibi durumlardan kaçınmak için öncelikle hangi yiyeceklerin alerji yaptığı tespit edilmelidir. Alerji fetuse çok etki yapmaz sadece dolaylı olarak etkilenir. Hamilelerde sakınılması gereken bazı durumlardan bir kaçı ise;

  • Kokulu olan eşyalardan kaçınmalıdır anne adayları.
  • Çiçek polenlerinden uzak durmaları gerekir.
  • Parfüm, sigara gibi kokusu yoğun olan her şeyden uzak durmaları gerekir.
  • Evde ki tozların düzenli alınması gerekir çünkü gebeler bu toz zerreciklerinden oldukça etkilenirler.
  • Gebelikte alerji gibi durumları engellemek için giysilerin deterjan yerine sabun tozları ile yıkanması gerekir. Bu gibi durumlara dikkat edildiği sürece büyük problemlere yol açmaz hiçbir alerjik etmen

Hamilelerin alerji için kullandıkları ilaçlar

Hamilelerde birçok günlük sıkıntılar olabilir ve bunlardan en sık rastlanılan rahatsızlık elbette, alerjidir. Bu gibi durumlardan hem biyolojik hem de psikolojik olarak etkilenen gebeler, hemen ilaç almak isterler ama ilaç kullanmak metabolizması normal çalışan kişilere bile zarar verirken anne adaylarına daha fazla zarar verecektir.

Hamilelerde diğer insanlar gibi ilaç almadan önce iyi düşünmelidir. Sonucunda ilacın yan etkisi ile doğacak olan bebeğe zarar verebilir bilinçsizce alınan ilaçlar. Eğer anne adayları alerjiden dolayı oldukça rahatsız oluyorlarsa bu konuyu kendi bünyelerini iyi tanıyan doktorlarla görüşüp o şekilde ilaç almaları doğru olacaktır.

Hamilelikte alerji  büyük sorun olmaz. Hamilelikte alerji için kulaktan dolma bilgilerle alınan ilaçlardan sakınmanız gerekir bu bebeğe de zarar verebilir.  Hamilelerde alerji ya da farklı sorunlar olduğu zaman anne adaylarının doktor kontrolü olmadan ilaç alması metabolizma da ve bebekte geri dönüşü olmayan zararlı etkiler bırakabilir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle