"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kedi Alerjisi Belirtileri Nelerdir ve Kedi Alerjisinde Nasıl Önlem Alınır?

Bazı insanlar bir maddeye, bazı insanlar ise yiyeceğe alerjik olurken, bazıları ise kedilere karşı alerjik olurlar ve vücutları kedi karşısında tepki vermektedir. Sadece kedi değil diğer hayvanlara karşı da insan vücudu alerjik olabilir. Bu durumda ise ne yapmak gerekiyor?

Kedi Alerjisi Nedir ve Kedi Alerjisi Sebebi Nedir?

Alerji çoğu insanın belli bir maddeye, yiyeceğe, toza veya bir canlıya olan tepkisidir. Her insan hayatının belli zamanlarında alerjik durumlar yaşayabilir. Bu durum bazen ufak bir toza, bazen hazır gıdalarda bulunan bir maddeye, bazen bir temizlik maddesine, bazen de bir canlıya karşı gelişebilir. Bir canlıya karşı gelişen alerjik durumlar arasında kediye veya köpeğe karşı olan alerjik durumlar söz konusu olabilir.

Bu yazımızda kediye alerji olan insanlar hakkında ve kedi alerjisi hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Öncelikle hayvan alerjileri arasında sadece kedi ve köpeğe alerji olma durumu yoktur. Fakat en fazla kedi ve köpeğe alerji olunduğu görünür. Evlerinde kedi beslemeyen insanlarda da kedi alerjisi olduğu görülebilir. Şöyle ki, alerjik durumunda olan bir insanın evinde hiçbir evcil hayvan olmasa bile arkadaşının evinde beslediği kedi sebebiyle bile alerji durumunu yaşayabilir.

Arkadaşının kedisiyle temas etmesine ya da arkadaşının evine gitmesine fırsat olmadan alerji olabilir. Çünkü kedilerde bulunan alerji oluşturacak maddeleri arkadaşıyla temas kurarak elde etmiş olur. Çünkü bu alerjik maddeler kedinin tüyü ile, derisi ile, tükürüğü ile bile alerjisi olan kişiye ulaşabilir.

Kedi Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

Kedi alerjisi belirtileri de her diğer alerji belirtileri gibi aynı olabilir. Öksürük, hapşırma, aksırma, gözlerde kaşınma, gözlerde kızarıklık, burun akıntısı, geniz akıntısı, nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Bu durum kedinin neyine alerjiniz olmasına göre de değişiklik gösterebilir. Genellikle kedilere alerjisi olan insanların kedilerin tüyüne karşı alerjileri vardır.

Kedi Alerjisinde Kurtulmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Eğer bir kediniz varsa sizin de zaman içerisinde alerjiniz oluşmaya başlamış olabilir. Ya da bu durumu yeni fark ediyor olabilirsiniz. Bu durumda tabi ki de kediden ayrılmak sizin için oldukça zor olacaktır. Sahiplendiğiniz bir dostu  bırakmak istemeyeceksiniz. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya gelirseniz evde yapacağınız bazı değişiklikler ile alerjinizi azaltabilirsiniz veya alerjiden kurtulabilirsiniz. Hem evcil hayvanınız hem de siz rahatlamış olursunuz.

Öncelikle belirtmek gerek ki havadaki maddeler nedeniyle alerjiye yakalanan insanlar oldukça fazladır. Bu sebeple de teknoloji bu yönde gelişmiştir. Evlerde kullanabileceğiniz hava temizlemek için işinize yarayabilecek ve daha temiz bir hava solumanıza yardımcı olabilecek aletler geliştirilmiştir. Bunlardan bir tane edinerek evdeki havanın temizlenmesini sağlayabilirsiniz ve böylelikle kedinizin tüyleri size rahatsızlık vermez ve alerji olmanıza neden olmaz.

Bu aletin yanı sıra gece uyurken kedinizin bulunduğu yerlerde bulunmak sizler için zararlı olacaktır. Bu sebeple yatak odanızın kapısını sürekli olarak kapalı tutmakta ve kedinizi odanıza yaklaştırmamakta fayda olacaktır. Bazı durumlarda da kedinizin ürettiği hormonlara karşı alerjiniz olabilir. Bu durumlarda bazen kedinizi kısırlaştırmak alerjinizi azaltmakta faydalı olabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra doktora giderek alerji ilacı kullanmanız gerekiyorsa alerji ilacınızı kullanmaya başlamanız en kalıcı çözüm olacaktır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle