"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Arı Sokması Alerjisinin Belirtileri Ve Sebepleri Nasıl Anlaşılır?

Arı yaz aylarında daha çok fazla görülür ve tehlike hissettiği anda savunma mekanizması olarak iğnesini çıkartıp kendini savunmaya geçer. Bu nedenle de zaman zaman insanları sokmakta ve bunun sonucunda da vücutta tepkiler ve belirtiler vermektedir. Arı sokmasının belirtileri nelerdir ve nasıl anlaşılır?

Arılar Neden İnsanları Sokar?

Tüm hayvan ve böcekler gibi arılarda insanlardan korkarlar ve doğaları gereği  insanları sokarlar. Çoğu insan da arı sokması alerjisi vardır. Farklı insanlarda çeşitli belirtiler ortaya çıkabildiğinden bunun tek bir belirtisi vardır, asla diyemeyiz. Bu nedenle de bu belirtileri açıklamak gerekirse arı belirtilerini en az 3 belirti ile açıklayabiliriz. Peki, bu arı sokması alerji belirtileri nelerdir? Ve arıya alerji nasıl  anlaşılır ?

  • Arı sokması olan yer ya da yerler de şişme belirtileri
  • Arı sokması olan kısımlarda ve çevrelerinde kısmi kaşıntılar meydana gelir.
  • Mide bulantısı da alerji  belirtileri arasındadır.

Göz kararması yaşanır ve arıya karşı alerji nasıl anlaşılır sorusunun cevabı ise bunlardır.

  • Eşek arısı sokması ise bal arısı ya da sinek arısı sokmasına karşı biraz daha farklıdır ve daha çok acıtır, daha uzun sürede geçer. Bazen de tedavi gerektirebilir ama doğada eşek arıları diğer tür arılara karşı daha az bulunur fakat bal arılarına karşı insanların yaşam alanlarına daha çok yer almaktadır.
  • Eşek arısı sokması alerji belirtileri ise; eşek arısı sokması ile karşı karşıya gelen kişilerde birkaç yerinde şişlik, kaşıntı, kızarıklık, eşek arısı sokması olan yerlerde yanma, halsizlik en belirgin  alerji, belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Arı sokması alerjisi olan kişiler mutlaka doktora gidip alerjinin nasıl geçeceğine dair bilgiler alıp, alerji ilaçları ve kremleri alması gerekir.

Arı sokması durumu ile karşı karşıya kalan kimse öncelikle sakin olmalıdır. Arı sokmasının gerçekleştiği bölgede arının iğnesi kalmışsa kırmadan hemen sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekiyor. Uzman kontrolü ile arının soktuğu bölge temizlenerek alerjik kapmışsa bu bölgenin alerjiden arındırılması gerekmektedir.

Arı Sokması Alerji Nasıl Anlaşılır ve Belirtileri Nelerdir?

Arı sokması ile karşı karşıya kalan kişilerde en çok baş dönmesi, göz kararması ve su içme hissi uyanır. Bu tür alerjiye kapılan kişilerin iyileşme süreci iki üç gündür. Tabii ki ilaçlar ve doğal yöntemler ile tedavisi sağlanır. Arı sokması alerjisi yaşamamak için doktorun verdiği  alerji karşıtı spreyleri kullanmalıdırlar, böylece arı ve böcek gibi haşerelere karşı önlem almış olacaksınız.

Yaz aylarında sıkça yaşanan arı sokmaları ise çoğu insanda alerji yapmamaktadır. Arılar genelde çayırlarda, çiçekli ağaçlar ve bitkilerin çevresinde dolanıp çiçek özü toplayan canlılardır, üstelik doğa için büyük önem arz eder, bu küçük canlılar çiçeklerin döllenmesi ve meyve oluşması için yaratılmış canlılardır.

Bal arıları ise hiç kuşkusuz bal üretmek ve çok çeşitli hastalıklara karşı direnci artırmak üzere bal üretirler. Bu ballar ise bin bir çeşit çiçek özlerinin toplanması ile meydana gelir doğal olarak arıları öldürmek yerine arı sokmasına karşı önlemler alınması en doğrusu olacaktır. Arı sokması alerji belirtileri ise diğer böceklere oranla daha güçlü olmaktadır.

Doğada bulunan arılar sokmasın diye ise kesinlikle onları öldürmemeliyiz, eğer yakınlarınıza bir arı gelmiş ise ondan korkup ve panik yapıp onu kovalamaya çalışmamalısınız, olduğunuz yerde hareketsiz kalmanız o arının oradan uzaklaşmasını sağlayacaktır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle