"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Kedi Alerjisi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kedi alerjisinin tedavisi mümkündür. İlgili ilaç tedavisi ile kısa süre içerisinde alerjiden kurtulabilirsiniz. Alerjiniz olanlar kedilerden uzak durmaya çalışmalıdır.

Kedi Alerjisi Nedir?

İlk evcilleştirilen hayvan olarak bilinen kedi ve köpekler ilk evcilleştirilen hayvanlardandır.  İnsanlara yakınlığı ile bilinen kedi ve köpekler evlerde insanlara arkadaşlık yapmaktadır. Kendilerini sevdirmeyi başaran bu hayvanlar insanlara iç içe olduklarından dolayı kedi köpek alerjisi ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Kedi tüyü, derisi, gözyaşı ve deriden salgılanan FEL-D1 proteinleri kedi ve köpek alerji sebeplerindendir. Elbiselere ya da derinize yapışan bir kedi tüyü eğer teniniz hassas ise alerji yapma olanağı oldukça yüksektir. Kedi ve köpek protein yağlarından salgılanan alerjik reaksiyonlar erkek kedi ve köpeklerde hormonlar nedeni ile daha fazla salgılanmaktadır fakat bu iki hayvan kısırlaştırıldığında daha az salgılandığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır. Kedi alerjisi sadece kedi be köpek besleyenler de değil kedi be köpek besleyen kişilerle temas kurulduğunda da bulaşabilmektedir. Elbiseniz de ve evinize bulunan kedi tüyleri alerjiyi tetiklemektedir.

Kedi Alerjisi Belirtileri Nelerdir

Her alerjisi ya da hastalığın olduğu gibi kedi alerjisi belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtiler ise;

  • Gözlerde kızarıklık
  • Hapşırma
  • Öksürme
  • Kaşınma
  • Burun ve geniz akıntısına bağlı nefes tıkanıklığı

Gibi belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler tek tek görüldüğünde pek önemsenmese de ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara dönüşe bilirler. Bu belirtilerden en fazla ikisi var ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurularak tedavi görülmelidir. Kedi alerjisi olup olmadığı anlaşılması için kan veya deri testi yapılmalı ve teşhis bu testlerden sonra konulmalıdır. Kedi alerjisi yok ise ama kedi besleyen bir arkadaşınız ya da yakınınız bulunuyorsa kendinizi kedi alerjisinden koruya bilmek için kendinize kedisiz yaşam alanı sağlamanız gerekmektedir.

Yanı yapacağınız ilk şey kedinin veya kendiyle temas eden hiçbir şeyin girmeyeceği sizin bile elbiselerinizi değiştirmeden girmeyeceğiz bir alan oluşturulduğunda bu kendi alerjisi belirtilerini en aza indirecektir. Kendinize ve ailenize kedi girmeyen alan oluşturmak en doğru seçim olacaktır.

Erkek kedilerde daha fazla bulunan FEL-D1 salgısı protein yağları kedi alerjisini tetikleyen faktörlerdendir kedi alerjilerinin %95’lik oranı bu protein yağlarından olmaktadır.

Kedi Alerjisi Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Kedi alerjisinden şüphelenildiğinde ilaç kullanımı ya da kedi alerji spreyi kullanılmadan önce bir uzman görüşü alınmalı kan ve deri testinden sonra çıkacak sonuca göre kedi alerjisi denilmesi daha doğru olacaktır. Kedilerde alerji dışında insanların derilerinde kalıcı yaralar bırakma olanağı bulunmaktadır. Bu durumla karşı karşıya gelinmeden önce önlem almak gerekmektedir.

Hemen tedaviye başlamak bu durumdan kurtulmak en doğru çözümlerdendir. Kedi alerjisi dışında kedilerin veya köpeklerin üzerinde yaşan bazı küçük hayvanlar bulunmaktadır kedilerde pire alerjisi diye adlandırılan küçük böcekler sizlere bulaştığında vücudu ufak tefek kızarıklıklar ve bol miktarda kaşıntı ile karşılaşmam mümkündür.

Bunlardan kurutulmak için ilk olarak kedinizi bir veterinere götürerek haşereden temizlemek ve sonrasında sıcak suyla alınacak bir duş ardından evde bulunan her şeyin yüksek derecede yıkanması kurtulmanız için sizlere yardımcı olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle