"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Sinek Isırığı Alerjisi Nedir ve Tanı Tedavisi ve Önlemleri Nelerdir?

Özellikle yaz aylarında hepimizin huzurunu kaçıran sineklerle büyük sorunlar yaşarız. Genellikle çoğu kişi de sinek ısırığına küçük bir tahrişe neden olur ve kısa sürede kaşıntı ya da kızarıklıkla geçer. Fakat bunun yanı sıra bazı kişileri ise sinek sokması ciddi şekilde etkilemektedir.

Sinek ısırığı alerjisi

Sinekler, sarılık, sıtma ve beyin iltihabı gibi pek çok hastalığa sebep olur ve mikropların vücuda bulaşmasına sebebiyet verir. Sinek sokmasının çoğunluğu, sineklerin en aktif olduğu zamanlarda yani alacakaranlık da olur. Isıran sinekler erkek olanlar değil dişi olanlardır. Sinek kişiye sokma şeklinde zarar verir.

Sinek ısırınca oluşan kaşıntının sebebi ise, sineğin tükürüğünde bulunan proteinlere karşı insan vücudunun verdiği tepkidir. Sinek ısırığı kırmızı veya pembe görüntü oluşturur ve 48 saate kadar da bu belirti geçmeyebilir. Sineğe alerjisi olan kişi de geniş bir alanda kaşıntı, lenf iltihabı gibi belirtiler görülebilir. Alerjik durumlara sebep olmanın yanında batı ülkelerinde nadir de olsa sarılık ve sıtma gibi hastalıklar görülmektedir.

Sinek ısırığına alerjisine ne iyi gelir ?

Sinek alerjisini hafif geçiriyorsanız ve evde müdahale etme durumu mevcut ise şunlar yapılabilir; alerji oluşan bölgeye alerji kremi sürülebilir. Oluşan kabarcıkların patlamamasına dikkat ederek su veya sabunla yavaşça yıkamayabilirsiniz.

Bir çok çeşidi bulunan alerji ilaçlarını kullanarak sinek sokmasından önce önlem almak. Topikal steroid gibi alerjik bölgeye uygulanacak kremler kullanabilirsiniz. Oluşan ağrıyı ve şişliği azaltmak için buz uygulaması yapabilirsiniz. Sinek ısırığı şeklinde ya da sinek ısırığına benzer bir belirti gördüğünüz anda bu müdahalelerde bulunabilirsiniz.

Sinek alerjisi nasıl önlenir?

Sinek ısırığı alerjisinde alınabilecek ilk önlem meydana gelebilecek olan ısırığı önlemektir. Sineklerin çok sık görüldüğü alanlardan ve bataklıklardan uzak durulabilir. Sinek kovucu özelliği olan ürünler kullanılabilir. Eli, kolu, bacakları örten uzun kıyafetler giyerek önlem alınabilir. Sinekler ter kokusunu sevip geldikleri için vücudun hijyenine dikkat edilmelidir. Bağ, dağ, orman gibi yerlere çok fazla gidilmemesi gerekir.

Yaşadığınız yerde eğer bir bataklık varsa en kısa sürede kurutulması gerekmektedir. Olması gereken durumun dışında gelişen olaylarda alerjiye maruz kalan kişinin en kısa sürede hekime başvurması gerekmektedir. Çünkü alerjik durumlar her insan da farklı belirtilere sebep olacağı gibi kalıcı hastalıklara sebebiyet verme ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle