"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Yumurta Alerjisinin Sebepleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Özellikle çocuklarda görülen yumurta alerjisi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Yumurta alerjen bir gıda olup bazı insanlarda rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Yumurta alerjisi besini tükettikten bir süre sonra çeşitli belirtiler gösterir. Belirtinin ne derecede olacağı kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Yumurta Alerjisinin Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda daha sık görünen yumurta alerjisi yetişkinlerde de görülebilmektedir. Ciltte oluşan dökülme, kabarma ve kızarmalar yumurta alerjisinin başlıca belirtilerindendir, bunun dışında bazı insanlar da belirti kusma şeklinde de görülebilmektedir. Yumurta alerjisi durumunda bazı insanlarda anafilaksiye gidecek kadar sonuçlar doğurmaktadır.

Bu nedenle belirtilerle karşılaşma durumunda kişinin doktora gitmesi gerekir. Bazı durumlarda yumurta alerjisi az bir reaksiyon gösterse de bazen bu durum ağır bir şekilde olabilir, bu nedenle bu alerjinin kontrol altına alınması gerekir. Yumurta içeren gıdalar da yumurta alerjisi olan insanlarda alerjik reaksiyona sebep olmaktadır.

Yumurta Akı ve Sarısı Alerjiyi Farklı Belirtiler İle Etkiler

Yumurta sarısı ve akı olmak üzere iki ayrı şekilde ele alınmaktadır.

  • Yumurta Sarısı içerisinde yer alan besin maddeleri nedeni ile kimi çocuklarda belirtiler göstermektedir. Bu nedenle anne ve babalar çocukların nelere alerjisi olduğunu takip etmelidirler.
  • Yumurtanın beyazını genellikle çocuklar sevmez ama faydası nedeni ile yedirmek için anneler çabalar. İçeriğinde ki besin değerleri nedeni ile kimi çocukların vücutları belirtiler vermekte ve alerjik oluşumlar gözlemlenmektedir.

Yumurta alerjisinde oluşacak ciddi durumlarda hastaya adrenalin iğnesi yapılmaktadır. Bu durumun oluşmaması için en ufak bir belirtide kişiyi doktora götürüp alerjiyi saptamak ve ona göre hareket etmek gerekir.

Yumurta alerjisi olan insanların bağışıklık sistemi yumurtanın içerisindeki proteinleri sindirmez ve histamin salgılayarak kendini korumaya geçer. Yumurta hem beyaz hem de sarı olmak üzere iki kısımdan oluşur ve iki kısmı da kimi durumlarda alerjiye sebep olmaktadır.

Bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen yumurta alerjisi bazı durumlarda anneden bebeğe geçebilmektedir. Bazı çocuklarda ise anne ve babalar bıldırcın yumurtası alerji yapar mı sorusunu sormaktadırlar. Çocuktan çocuğa göre değişeceğinden uzman ile görüşmek gerekecektir.

Yumurta Alerjisinin Belirtileri

Yumurta alerjisinde deride oluşan belirtiler en çok rastlanan belirtilerdendir. Yumurta tüketiminden bir süre sonra deride oluşan kızarmalar ve kaşıntılar yumurtanın alerji yaptığını göstermektedir. Yumurta alerjisi özellikle yumurtanın beyaz kısmı burun iltihabıyla oluşan alerjik rinite neden olmaktadır. Bir diğer belirtileri arasında ise bağışıklık sisteminde mide bulantısı ve kusmalara neden olmaktadır.

Yumurta tüketiminden sonra oluşan karın ağrısı ve mide bulantısı da belirtiler arasındadır. Bu durumlarda belirtileri dikkate alarak doktora danışılması gerekir. Alerjik reaksiyonlar hayati ciddiyete gelecek kadar sonuçlar doğurabilmektedir. İlerleyen dönemler de belirtilerin şiddeti artabilir ve vücut daha ağır tepki verebilir.

Yumurta Alerjisinde Yapılması Gerekenler Ve Tedavi Yöntemi

Alerjik faktörü genetik olan insanlarda bu durum daha sık görülmektedir ve özellikle çocukluk döneminde görülür. Diğer alerjik besinlere karşı da bir hassasiyet oluşabilmektedir. Alerji durumunda öncellikle bir test yapılarak durum saptanabilir. Ayrıca bıldırcın yumurtası alerji yapar mı diye uzman sormak gerekiyor.

Hastanın doktora yumurta alerjisinde oluşan belirtiler hakkında doğru bilgi vermesi gerekir. Hastaya bir prick testi yapılabilir. Prick testinde yumurta, test uygulanacak bölgeye konularak belirtinin oluşması beklenir ve oluşan belirtiye göre hareket edilir. Bazı doktorlar tedavi sürecinde hastadan kan testi de isteyebilmektedir ve kan testi sonucuna göre karar vermektedir.

Alerji saptandıktan sonra kişinin yumurta ve yumurta içeren gıdalardan uzak durması gerekir. Alerjinin kesin bir tedavisi yoktur ancak oluşan belirtiler bazı ilaçlarla hafifletilmektedir. En doğru yöntem alerji oluşturacak içerisinde yumurta olan besinlerin tüketilmemesidir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle