"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Balık Alerjisi Belirtileri Nelerdir ve Balık Alerji Yapar mı?

Balık bebeklerde alerji yapar mı? Yapılan araştırmalara göre, deniz ürünleri bazı bebeklerde alerji durumuna sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka uzman ile iletişime geçerek tedavi ve nedenlerinin araştırmasını yapmakta fayda vardır.

Balık Alerjisinin Alerji Belirtileri

 Balık alerji yapar mı? Genel olarak bebeklerde ve çocuklarda görülen bir alerji rahatsızlığıdır. Ancak balık alerjisi diğer alerjilere göre farklılık gösterebilir. Çünkü küçük yaşlarda kendini göstermeyen bu alerji türü, ileriki yaşlarda kendini gösterebilir. Balık alerjisinin belirtileri genelde aynıdır. Çeşitli ülkelerde yapılan araştırmalara göre, balık alerjisi görülen hastaların % 40’ında çocukluklarında rahatlıkla balık ürünlerini tükettiği gözlemlenmektedir.

Balık alerjisi nasıl olur? Balık alerjisi kimi insanlarda tüm balıklara karşı görülebilirken, kimi insanlarda da belli başlı balıklara karşı görülebilir. Palamut balığı alerji yapar mı? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, palamut ve hamsi balığının içerisinde koyu renkli histamin maddesi bulunur.

Bu bazı kişilerde ciddi alerji belirtileri oluşturabilmektedir. Faydası saymakla bitirilemeyecek kadar olan balık, bazı kişilerde ve bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle somon balığı da içerisinde bulundurduğu bazı maddeler, bebeklerde balık alerjisinin nedeni olabilir.

Balık Alerjisinin Tedavisi Nasıl Olur?

  • Kurdeşen veya ciltte döküntü,
  • Mide bulantısı ve kusma ihtiyacı,
  • Ses kısılması, öksürme,
  • Gözlerde kaşıntı, sulanma ve kızarıklık meydana gelmesi vb belirtileri görülebilir.

Balık alerjisi, bağışıklık sistemimizde bulunan bir proteinin yanlışlıkla zararlı bir şey gibi algılayıp, savaş vermesi durumudur. Bu proteine karşı vücut, adeta bir düşman gibi savaşır. Bunun sonucunda da vücutta histamin denilen bir salgı oluşur. Balık alerjisinin tedavisi için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Deniz ve deniz ürünlerinden uzak durmak gerekir.

Eğer emziren bir anneyseniz, balık yedikten sonra bebeğinizi emzirmemeniz faydalı olacaktır. Çünkü bebeklerde bağışıklık sistemi çok az gelişmiş olduğundan sıkıntı yaratabilir. Kimi insanlarda balık alerjisi belirtileri, balığa dokunamamakla bile başlayabilir.

Kimisi ise, kokusundan bile rahatsızlık duyabilir. Balık alerjisi tedavisi için muhakkak bir hekime görünmekte fayda vardır. Balığın uygun ortamlarda muhafaza edilmemesi de alerjiye sebebiyet verebilir. Balık en fazla 2 gün içerisinde tüketilmelidir, uygun ortamlarda saklanmalıdır.

Eğer emziren bir anneyseniz, balık yedikten sonra bebeğinizi emzirmemeniz faydalı olacaktır. Çünkü bebeklerde bağışıklık sistemi çok az gelişmiş olduğundan sıkıntı yaratabilir.

Balık Alerjisinin Çözümü Var mı?

Alerji tedavisi için belli başlı ilaçlar vardır. Alerji belirtileri hafife alınmamalıdır. Somon balığı alerji yapar mı? Bazı balıkların besin değerleri yüksektir. Bu balıklar tüketildiği gibi vücutta tepkimelere yol açabilir.

Bebeklerde alerji yapar mı? Özellikle bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilir. Eğer bebeğinizde alerji belirtileri görüyorsanız, vakit kaybetmeden hastaneye götürerek tedavisine baktırmalısınız. Aksi takdirde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle