"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alerji Yapan Yiyecekler Nelerdir ve Yararları Nedir?

Bazı yiyecekler insanlarda alerji yapar ve vücut bu yiyecekleri alması ile farklı tepkiler vermektedir. Bu besinleri tüketerek cildinizde farklı tepkiler alıyorsanız, hemen bir uzmana görünmenizde yarar vardır. Yapılacak testler sonucunda hangi besine alerjiniz olduğu belirlenerek uzman tarafından belirli program ve ilaç tedaviler belirlenmektedir.

Alerji Yapan Yiyecekler Ve Tavsiyeler Nelerdir?

Birçok alerjik rahatsızlığa sebep olan etkenlerin başında alerjik gıdalar yer almaktadır. Besin alerjileri çeşitli yiyecekler tüketildikten sonra ortaya çıkan belirtilerle tespit edilir. Bu belirtiler ciltte, sindirim ve solunum sistemlerin de görülmektedir. Alerjiye neden olan gıdaların tüketilmemesi oluşacak durumu da ortadan kaldırıyor.

Son dönemlerde yapılan gıda intolerans testleriyle, insanlara hangi gıdaların iyi gelmediği ve alerji riskinin oluşturabileceği durumlar ortaya çıkar. Test sonucuna göre kişilerde belli diyetler uygulanarak oluşmuş ya da oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçiliyor.

Bir doktorun isteği üzerine yapılan alerji testleri de bağışıklık sisteminin hangi gıdalara karşı hassasiyet duyduğunu gösteriyor. Alerjik gıdaların başında inek sütü, yumurta, kuru yemiş, yer fıstığı, soya, domates, çeşitli baharatlar yer alıyor.

İnek Sütü Alerjisi

İnek sütü alerjisi genellikle bebeklerde görülen bir alerji çeşididir ve ilerleyen dönemlerde kısmen ortadan kalkmaktadır. İnek sütü alerjisinin en büyük nedeni ise bebeklerde bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemesinden kaynaklanır.

Tabii bu durum her bebek için geçerli değildir. İnek sütüne alerjisi olan bebeklerde inek sütü içerisindeki proteinleri parçalayıp, sindirecek mekanizma henüz gelişmemiştir ve vücut buna direnç göstererek alerji oluşturur.

İnek sütü alerjisi belirtilerle ortaya çıkar bu belirtiler süt tüketiminden hemen sonra da oluşabilir daha uzun sürede de oluşabilir. Belirtiler genellikle kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, öksürük ve tıkanma olur. Annenin de bu konuda tükettiklerine dikkat etmesi gerekir. Süt ve süt ürünleri anne sütünden bebeğe de etki etmektedir.

Yumurta Alerjisi

Bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla yumurta alerjisi de görülmektedir. Bu alerji yumurta tüketiminden sonra ortaya çıkar. Yumurta yenildikten sonra ciltte oluşan kızarıklıklar yumurta alerjisi olduğuna işaret eder. Yumurta alerjisi oluşan kişilerde yumurta gıdasının tüketilmemesi ve diğer alerjen gıdalar tüketilirken dikkat edilmesi gerekir. Çeşitli alerji testleri ve kan testleri yardımıyla yumurta alerjisi tanısı konulabilir. Hastanın bu durumda yumurta içeren gıdaları yememesi gerekir.

Yer Fıstığı Alerjisi

Yer fıstığı alerjisi ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Fıstık ve fıstık türevi gıdaların tüketilmesinden sonra ortaya çıkan yer fıstığı alerjisi ciltte oluşan belirtilerle anlaşılmaktadır. Fıstığın miktarına bakılmadan ufak bir miktar bile alerjik durumu olan insanlarda büyük etkiler yaratmaktadır. Alerjinin oluşmaması için yer fıstığının ve yer fıstığı içeren ürünlerin tüketilmemesi gerekir.

Hastaların buna göre bir diyet oluşturması gerekir. Ülkemiz de diğer ülkelere oranla fıstık alerjisi daha az görülmektedir. Yer fıstığına alerjisi olan insanlarda diğer alerjik reaksiyon oluşturacak olan gıdalara karşı da alerji oluşma olasılığı yüksektir.

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (1 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle