"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Domates Alerjisinin Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Domates bazı kişilerde hafiften şiddetli derecelere kadar alerji oluşumu, vücutta zararlı olarak yayılır ve domates vücuda girdiği zaman bağışıklık sistemi antikor oluşturur ve vücut tepki verir.

 

Domates Alerjisi Belirtileri Nelerdir? Domates Alerjisi Neden Olur?

Domates alerji yapar mı? Domates alerjisinin belirtileri kimi zaman hafif olabilirken, kimi zaman da hayati tehlikeye sebep olan belirtilere neden olabilir. Alerji domates ile temastan sonra hemen görülebilir. Domates alerjisinin bazı belirtileri: boğaz tahrişi, boğazda kaşıntı, dudak şişmesi, dudakta karıncalanma, ağız içinde oluşan küçük kabarcıklar, baş ağrısı, hırıltı, kurdeşen, anafilaksi (çok nadir), karın ağrısı, kusma, ishal başta olmak üzere sindirim sistemi problemleri, solunum zorluğu, öksürük, göğüste daralma hissi, rinit, mide-bağırsak problemleri, perioral dermatit, deri döküntüleri, yüzde şişme, egzamayı tetikleme, tükürük salgısının artması, ciltte kaşıntı, batma hissi, ağızda yaralar ve kaşınmalar, yutkunmada güçlük çekilmesi, terlemedir.

Domates alerjisinin sebebi vücudun bağışıklık sisteminin aşırı reaksiyon vermesidir. Çünkü domatesteki bazı proteinleri kişilerin bağışıklık sistemi zararlı zannetmektedir. Bu yüzden de antikor üretmektedir. Bu durumda da domatesin proteini ile antikor etkileşimi sonucunda histamin üretimi artar. Histamin, deri ve ağız gibi yumuşak dokulara saldırır ve domatesin neden olduğu alerjiler ortaya çıkar. Vücudun verdiği aşırı tepkiye, kişilerin kendine özgü genleri sebep olur.

Domates Alerjisi Etkisi Nedir ve Alerji Etkisine Ne İyi Gelir?

Domatesin alerjisine ne iyi gelir? Domates alerjisinin tedavisi nasıl yapılır? En iyi çözümü ve en iyi tedavisi domates ve domates içeren yiyecekleri tüketmemektir. Yani salatalara domates eklememek, yemeklere domates veya domates sosu koymamak vb. şekilde kullanmamak gerekir.

Dışarıda tüketilen yemeklerin içerisinde domates ile ilgili ürünlerin olma olasılığı çok fazla olduğundan evde yemek yemeyi tercih etmek daha iyidir. Domates alerjik problemlerinin sebep olduğu domates egzamayı tetikler mi ya da cilt döküntüsünün tedavisi için merhem kullanabilirsiniz sorusunu uzmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Alerjik ilaçlar, alerjik bünyeye iyi gelerek kişilerin rahatlamasını sağlar. Alerjik rahatsızlıkların bazıları, kişileri sıkıştırıp acil müdahale gerektirebilir. Solunum sıkıntısı çeken kişilerin, hemen acile başvurmaları gerekir. Hastanelerin acil servislerinde gerekli ilaçlar sayesinde solunum problemi düzelir.

Domates egzamayı tetikler. Yani egzamayı alevlendirerek cilt kaşıntılarına yol açar. Bunların tedavisi için losyon ve krem kullanmak gerekir. Bağışıklık sisteminin aşırı tepkisini düşürmek için immunoterapi tedavisi uygulanır. Kişilere düşük dozlarda domates proteinleri verilerek bağışıklık sistemi alıştırılır. Domates alerjisi anafilaktik şoka neden olan kişiler için ne iyi gelir? Bu kişilerin acilen adrenalin şırıngası yapılarak tedavisi yapılır.

Domatesin Alerjisi Risk Grupları Nedir?

Bazı kişilerde domatesin alerjik etkisinin görülme olasılığı daha fazladır ve olasılıkların bazıları ise şunlardır.

  • Bahar alerjisi olanlar
  • Aile bireylerinde domates alerjisi olanlar
  • Astım, atopik dermatit vb. rahatsızlıkları olanlar
  • Patlıcan, biber, patates ve tütün mamullerine karşı alerjisi olanlar, domatesin alerjik reaksiyonları da görülebilir.

Domatesin alerjik etkisi görülen kişilerin bir doktora muayene olmaları kişiler için en iyisidir. Domates alerjisinin etkisi kimi zaman orta derecede belirtiler ortaya koyabilir, kimi zaman ise yüksek derecede etkisi vardır. Alerjinin etkisini düşürmek için öncelikle domates kullanımı bırakılmalıdır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yorum ekle