"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Ceviz Alerji Yapar mı ve Alerji Hastalara Neler Tavsiye Edilmektedir?

Ceviz alerjisini önlemenin en etkili yolu içerisinde ceviz olan yiyeceklerden uzak durmaktır. Ancak bu alerjiden kurtulmanın en doğru yolu uzmana giderek tedavi olmaktır.

Ceviz Alerji Yapar Mı?

Besin alerjisinde bebeklerde en çok inek sütü ve yumurta görülmekte iken yetişkinlerde fındık, fıstık, balık, sebze, meyve ve et ürünleri görülmektedir.  Paketli ürünlerin hazırlanmasında kullanılan katkı maddeleri de besin alerjilerine sebep olabilir. Bebeklerde 1 yaşına kadar dikkat edilmesi gereken besinler bulunmaktadır. Özellikle bal, çilek, kivi ve inek sütü gibi besinlerin 1 yaşına kadar verilmemesi gerekir. Bu tip alerjiler anne karnından başlayarak görülebilmektedir.

Ceviz, içerisinde bol miktarda protein, omega 3 ve 6 lifleri bulunan bir kuruyemiştir. Beyin gelişimine oldukça faydası bulunan cevizin kalp ve damar sağlığını korumada da faydalı olduğu görülmüştür. Kan şekeri ve kolesterolü düzenli seviyede tutmaya yardımcı olur. Ayrıca günümüzde sık rastlanan hastalıklardan birisi olan kanser hastalığına da fayda sağlamaktadır. Kansere karşı metabolizmanın direncini artırırken ciltleri hücrelerin canlı kalmasını sağlamaktadır.

Ceviz alerjisini önlemenin en etkili yolu içerisinde cevizden ve içerisinde ceviz olan yiyeceklerden uzak durmaktır. Hindistan cevizi de cevizin bir türü olduğu için alerji riski yüksektir. Aynı belirtileri göstermektedir.

Bebeklerde ceviz alerjisine sık rastlanabilir. Diğer besinlerin alerji sürelerine kıyasla kuruyemiş alerjisi ömür boyu sürebilir hatta ciddi riskler yaratabilir.

Ceviz Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

  • Ellerde şişme, ayaklarda ve yüzde kızarıklık
  • Gözlerde yaşarma, göz kapaklarında şişme
  • Baş dönmesi ve bayılma
  • Bulantı, kusma, karın ağrısı
  • Ağız, dil ve dudakta şişlik, kaşıntı
  • Nefes almakta zorluk, kısa süreli bilinç kaybı
  • Hapşırma, burun akıntısı, hırıltılı nefes alıp verme
  • İshal ve baş ağrısı
  • Egzama ve orta kulak sorunları
  • Boğazda şişlik.

Ceviz Alerjisi Varsa Bunlara Dikkat Edin

Besin alerjisini tanı ve tedavisinde muhakkak bir uzmandan yardım alınmalıdır. Ebeveynler kendi başına karar vererek bebeğin veya çocuğun çok önemli gıdadan mahrum kalmasına sebebiyet verebilir. Alerjisi olan kişilerin Diyetisyen yardımı ile alerjisi olunan besin yerine alternatif besinleri tercih ederek vitamin alması sağlanabilir. Başlıca tespit etme testleri; kan testi ve deri prick testidir.

Aile bireylerinden herhangi birinde ceviz alerjisi varsa bebeklerde ve çocuklarda görülme olasılığı yüksektir. Ceviz alerjisini önlemenin en etkili yolu içerisinde cevizden ve içerisinde ceviz olan yiyeceklerden uzak durmaktır. Hindistan cevizi de cevizin bir türü olduğu için alerji riski yüksektir. Aynı belirtileri göstermektedir. Sıradan alerji gibi gözükse de sonucu ölüme kadar gidebilmektedir. Yani alerji anafilaksi yapabilir ve nabzınız durabilir.

Bu nedenle besin alerjisinde hangi besine karşı olursa olsun oldukça dikkat edilmelidir. Bebeklerinizi alerjisi olan besini veya içeriğinde olan besini vermeyerek koruyabilirsiniz. Çocuklarınızı ise eğer aklı erebilecek yaşta ise mutlaka doğru biçimde bilgi verilmeli, çevresindeki her bireyi bu konu hakkında bilgilendirmelisiniz. Yabancılardan asla gıda kabul etmemelerini ve dışarıda satılan gıdalardan uzak durmasını sağlamalıyız.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle