"Alerji Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Alerji Yapan Yiyecekler – Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Bebeklerde bazı besin öğeleri alerji yapabilmektedir. Bundan dolayı alerji yapan besin öğeleri bebeklere verilmemeli ve mutlaka uzman bir doktordan besin takviyesi tavsiyesi alınmalıdır. Ayrıca alerji bebeğin vücudunda kabarmalara yol açabilmektedir.

Bebeklerde Alerji Yapan Besin Çeşitleri

Hayatınızın en değerli parçası olan bebekleriniz için her şeyin en iyisini yapmaya çalışırsınız. En iyi ürünlerin alınmasını sağlar, en özel şeyleri temin etmeye çalışırsınız. Bütün bunların yanı sıra, beslenmesinin gelişimi için önemli olduğunu bilerek hareket etmelisiniz. Özellikle belli bir ayı dolduran bebekler için ek gıdaya geçilmektedir.

Anne sütü dışında ilk kez yeni yiyecekler tüketen bebeğiniz, bazı ürünlere karşı tepki gösterebilir. Yemek isteme gibi bir durum gözlenebileceği gibi, yemesi durumunda bedensel olarak tepkime de gösterebilir. Mesela; domates alerjisi bebeklerde alerji yapan yiyecekler arasında yer almaktadır.

Sabah kahvaltısında küçük parçalar halinde verdiğiniz domates, bebeklerde alerjik reaksiyonların görülmesine neden olmaktadır. Bunun haricinde bebeklerde sık görülen bebeklerde ceviz alerjisi annelerin bilinçsiz şekilde hareket etmesiyle kendini göstermektedir.

Alerjiye Neden Olabilecek Besinler

Bebeklerde balık alerjisi görülme ihtimali en düşük olan alerji türüdür. Yaşının çok küçük olması dolayısıyla annelerin, balık yedirmek istemedikleri görülmektedir. Ancak bazı anneler bebeklere balık yedirmesi sonucunda vücutlarında kızarıklıkların olduğunu görmektedir.

Bu durum alerjinin ilk belirtisidir. Yiyecekler konusunda hassas davranmalı, bebeklere yedirilecek ürünleri doğru seçmelisiniz. Uzman yardımı alarak alerji testi yaptırmanız daha doğru bir yöntem olacaktır. Bebeklere alerji yapan yiyecekler arasında şunlar sayılabilir:

  • Yumurta,
  • Ceviz,
  • Keçi sütü,
  • Kivi,
  • İncir,
  • Muz,

Portakal gibi meyveler. Bu ürünlerin haricinde bebeklere, bamya gibi etkisi kuvvetli olan yiyecekler verilmemelidir. Keçi sütü, anne sütüne en yakın süt türü olarak bilinmektedir. Ancak bazı bebeklerde alerji oluşumuna yol açmaktadır.

Yiyecekler konusunda hassas olmanız gerektiği gibi, tüketmiş olduğu içeceklerde de dikkatli davranmalısınız. Vermiş olduğunuz sütü, pekmez ile karıştırıp içirmeniz durumunda bünyesini güçlü tutmuş olursunuz. Süt ve yoğurt gibi süt ürünlerini bolca yedirebilirsiniz.

Sağlıklı ve Zararlı Ürünlerin Farkı

Bebeklerde alerji yapan yiyecekler arasında bulunan yumurta, özellikle yaz mevsiminde çoğu bebeğin alerji olmasına neden olmaktadır. Mama ile gelişen bir bebek ise, yiyecekler konusunda sıkıntı yaşayabilir. Sağlık için faydalı meyveler bulunmakla birlikte, bebeklere bu ürünlerin kimisi zarar verebilmektedir.

Faydalı meyveler olarak bilinen, şeftali veya şeftali suyu, bebeğinizin vücudunda kabarmalara neden olabilir.  Alerji yapan bu meyve gibi, daha birçok meyveler sayılabilir. Bebeklere alerji yapan yiyecekler konusunda uzman yardımı almanız gerekir. Bebelac gibi mama ürünleriyle beslenen bir bebek, doğal meyveler konusunda isteksiz davranabilir.

Bebekler havuç gibi sert besinleri tüketememektedir. Taze havuç yerine havuç suyu içirmeniz göz gelişimi açısından önem taşımaktadır. Mama firması olan Bebelac, ürünlerinde havuç püresi kullanarak, bebeklere faydalı olmaya çalışmaktadır.

Bebek bünyesi gelişmeye açık olduğu için, bünyesine aldığı yiyecekler taze ve doğal olmalıdır. Kan yapıcı özelliği olan karadut, bebeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Mama ile bebeğinizi beslemek istediğinizde, evde yapmanız önerilir. Mama içerisine elma koymanız, yiyeceğin tadını hoş hale getirecektir. Aynı zamanda tarçın tozu ekleyerek, farklı bir besin olarak yedirebilirsiniz. Bebeklere sebze yedirme konusunda ısrarcı olmanız gerekir.

Sebze Tüketimine Önem Verilmeli

Çoğu bebek, sebze tüketmek istememektedir. Bebeklerde bu durum sıkça görülmektedir. Kahvaltı olarak mama vermek yerine, yumurta ile hazırlanmış öğün daha sağlıklı olacaktır. Ara öğünler için karpuz seçimi uygun görülmektedir. Doğal üzüm suyu ile hazırlanan pekmez ise, keçi sütü ile uyumlu hale getirilebilir. Bebek, meyveler  konusunda daha istekli ise, bünyesinde sıkıntı olmuyorsa, yaz aylarında üzüm verilmesi uygundur.

Sebze konusunda sıkıntı yaşayan anneler, brokoli ile hazırlayacakları menüleri eğlenceli şekilde sunum yapabilirler. Brokoli yenilebilen bir ürün olmasına karşın, kereviz yemek çocuğu bebek tarafından olumlu karşılanmamaktadır.

Sebze yedirme konusunda ısrarcı olmak yerine, eğlenerek yedirmeye çalışmak daha doğru olacaktır. Alerjik durumlar oluşmuyorsa, her türlü sebze yedirilmelidir. Meyveler arasında faydası çok olan portakal, cildinde çatlamalara neden olabilir. Bu durumda doktora başvurmanız gerekir. Asit açısından yüksek olan bu gıda yanında, domates gibi sebze ürünlerine de tepki verebilir. Sebze alanında en çok sevilen, brokoli olurken; kereviz son sıralarda yer almaktadır.

Kereviz sevdirmek içinse, kokusunu giderici yöntemler bulmalısınız. İncir, ananas suyu gibi vitamin değeri yüksek gıdalar, şeker hastası olan bebeklere verilmemelidir. Bebek bu konuda sıkıntıya düşer ve sağlığı etkilenir. Bazı anneler, bebeğin kilo alması için balık yağı gibi kimyasal ürünleri kullanmaktadır. Ancak bu ürünler yerine balık yedirmek daha sağlıklıdır.

 

 


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (2 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...
Yorum ekle

Nuran gültekin

6 aydan sonra bebegimn ense kısmında olusan pembe kızarıklıklar daha yogunlasmaya basladı ne oldugunu bulamıyorum.sebze ve meyveleri yedirmeyi kestim ama devam edince yogurduda kestım. püre seklindeki yiyecekler midesini bulandırıyor ne yedirecegimi bilmiyorum.